Iransku tinejdžerku Niku Šakarimi seksualno su zlostavljala i ubila trojica muškaraca koji rade za iransku moralnu bezbednost, navedeno je u dokumentu koji je procurio u medije, a koji imao oznaku "strogo poverljivo". Zahvaljujući ovom dokumentu, BBC je uspeo da rekonstruiše događaje koji su doveli do smrti 16-godišnje Nike Šakarimi, koja je nestala sa protesta protiv državnog režima 2022. godine i pronađena devet dana kasnije.
Pod oznakom „strogo poverljivo“, u dokumentu su rezimirana saslušanja o Nikinom slučaju koji je održao Korpus garde islamske revolucije (IRGC) – bezbednosne snage koje brane islamski establišment u zemlji. Takođe, u dokumentu su navedena i imena Nikinih ubica i viših komandanata koji su pokušali da sakriju istinu, a takođe su sadržani i uznemirujući detalji onoga što se dogodilo u zadnjem delu kombija u kojem su snage bezbednosti zadržavale Niku, uključujući maltretiranje i udaranje pendecima.
O nestanku i smrti Nike Šakarimi dosta se izveštavalo, a njena slika postala je sinonim za borbu za slobodu žena u Iranu. Pokret „Žena, život, sloboda“ pokrenut je samo nekoliko dana nakon smrti 22-godišnje Mahse Amini, koja je umrla od posledica povreda koje je zadobila u policijskom pritvoru nakon što je optužena da nije pravilno nosila hidžab.
Nikino telo pronašla je njena porodica nakon više od nedelju dana nakon njenog nestanka sa protesta. Međutim, iranske vlasti su odbacile navode da je smrt tinejdžerke povezana sa demonstracijama i saopštili su da je Nika izvršila samoubistvo. Neposredno pre nestanka, Nika je snimljena u večernjim satima 20. septembra u blizini parka Laleh u centru Teherana, kako stoji na kontejneru i pali hidžabe. Ljudi oko nje su skandirali „smrt diktatoru“, aludirajući na iranskog vrhovnog vođu, ajatolaha Alija Hameneija.
Ono što u tom trenutku nije mogla da zna jeste to da je bila pod nadzorom, što je navedeno u poverljivom dokumentu – demonstracije je pratilo nekoliko prikrivenih bezbednosnih jedinica. Navodi se kako je jedna od jedinica – Tim 12 – osumnjičila tinejdžerku da je vođa demonstracija zbog nekonvencionalnog ponašanja.
Tim je poslao jednog od svojih operativaca u masu koji je samo potvrdio sumnje – Nika jeste bila jedna od vođa. Jedinica je ubrzo poslala nalog za njeno hapšenje, ali Nika je uspela da pobegne. Njena tetka je ranije za BBC rekla da je Nika te noći pozvala prijateljicu i rekla da je jure snage bezbednosti.
Prošlo je skoro sat vremena pre nego što je ponovo primećena, navodi se u izveštaju. Tada je privedena i ubačena u kombi bezbednosnih snaga. Nika je bila u zadnjem delu vozila sa tri člana jedinice – Arašom Kalhorom, Sadegom Mondžazijem i Behruzom Sadegijem. Njihov vođa tima Morteza Džalil bio je ispred vozila.
Grupa je tada pokušala da pronađe mesto gde bi mogla da je odvede, navedeno je. Pokušali su sa privremenim policijskim kampom koji se nalazio u blizini, ali na kraju nisu uspeli tamo da je odvedu, jer je kamp bio prepun. Tada su nastavili do pritvorskog centra, udaljenog 35 minuta vožnje, ali ni tamo nisu mogli da je odvedu, upravnik centra je odbio.
Tada je Džalil kontaktirao svoj štab IRGC-a za savet i rečeno mu je da ode u ozloglašeni zatvor Evin u Teheranu. Na putu do tamo je rekao da je počeo da čuje zvukove udarca u zadnjem delu vozila.
„Araš Kalhor joj je začepio usta čarapama, ali je počela da se bori. Onda ju je Sadeg položio i seo na nju. Situacija se smirila“, navedeno je i dodato kako su se kasnije čuli i udarci pendrke i da je jedan od njih stavio ruku u Nikine pantalone.
Džalil je naredio vozaču da stane, otvorio je zadnja vrata kombija i otkrio Nikino beživotno telo sa krvavim licem. Stanje u kojem je pronađena odgovara izjavama kojima je Nikina majka opisala ćerku kada je videla u mrtvačnici. U oktobru 2022. godine rekla je da je Nika imala višestruke povrede koje su izazvane udarcima tvrdim predmetom.
Vođa tima Morteza Džalil priznao je da nije pokušao da otkrije šta se dogodilo.
„Razmišljao sam samo kako da je prebacim i nikome nisam postavljao pitanja“, rekao je on. Tom prilikom razgovarao je sa višim oficirom, pod šifrovanim imenom „Naim 16“.
On je rekao Džalilu da je jednostavno „izbaci na ulicu“. Džalil je rekao da su Nikino telo ostavili u mirnoj ulici ispod teheranskog autoputa Džadegar-e-Emam. U dokumentima se zaključuje da su udarci Tima 12 izazvali Nikinu smrt.
„Upotrebljena su tri pendreka i nije jasno koji je od tih udaraca bio smrtonosan“, navodi se. Dokument je u suprotnosti sa narativom vlade o tome šta se dogodilo Niki. Skoro mesec dana nakon njene sahrane, državna televizija je objavila rezultate zvanične istrage u kojoj se navodi da se Nika ubila, skočivši sa zgrade.
BBC je došao do podatka da je čovek po imenu „Naim 16“ pozivni znak za kapetana Mohameda Zamanija, koji služi u IRGC-u. To ime je navedeno kao jedno od prisutnih na petosatnom saslušanju o Nikinoj smrti koje je sažeto u dokumentu.
Kako piše BBC, muškarci koji su odgovorni za Nikinu smrt nisu kažnjeni. Svi članovi Tima 12, koji su bili na saslušanju navedeni su u dokumentu, a desno od njihovih imena je grupa kojoj pripadaju – Hezbolah. U pitanju je paravojna grupa Hezbolah, koja nije povezana sa istoimenom libanskom grupom. Njegove članove koristi IRGC, ali ponekad deluju van njene nadležnosti, kao što se u pomenutom dokumentu i potvrđuje:
„Pošto su gore navedene osobe pripadale snagama Hezbolaha, praćenje ovog slučaja mimo dobijanja neophodnih obaveza i bezbednosnih garancija nije bilo moguće“, navodi se.
Snage bezbednosti su tokom iranskog pokreta „Žena, život, sloboda“ ubile čak 55 demonstranata, od kojih većinu iz vatrenog oružja, podaci su misije UN za utvrđivanje činjenica.
Protesti su utihnuli posle nekoliko meseci zbog krvavog obračuna snaga bezbednosti. Usledilo je zatišje u aktivnostima iranske moralne policije, ali početkom aprila počelo je novo suzbijanje kršenja islamskog kodeksa oblačenja. Među uhapšenima je i Nikina starija sestra Aida.
BONUS VIDEO Trideset godina od genocida u Ruandi: „Negiranje zločina samo seje buduće nasilje i viktimizuje žrtave“
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare