Direktor Kineskog centra za kontrolu zaraznih bolesti Gao Fu je negirao da je jučer izjavio da kineske vakcine nemaju visoku stopu zaštite protiv koronavirusa. U intervjuu za list Global Times je kazao da je obrazložio svoju naučnu viziju dok naučnici raspravljaju o efikasnosti vakcina, a koja se odnosi na to kako da se poboljša njihovu efikasnost, kao i proces vakcinacije i da li može da se vakciniše sa različitim vakcinama tj. sa dve doze različitih proizvođača.
Njegova jučerašnja izjava da kineske vakcine nisu mnogo efikasne je objavljena širom sveta. Sada tvrdi da se desio, kako je rekao, nesporazum.
U intervjuu za list Global Times je rekao da je samo obrazlagao svoju naučnu viziju dok naučnici raspravljaju o efikasnosti vakcina, a koja se odnosi na to kako da se poboljša njihovu efikasnost, kao i da li može da se vakciniše sa različitim vakcinama tj. sa dve doze različitih proizvođača.
„Stopa efikasnosti zaštite vakcina je širom sveta nekada visoka, a nekada niska. Pitanje za naučnike širom sveta je kako da se poboljša efikasnost. S tim u vezi, predlažem da prilagodimo vakcinaciju okolnostima. To se odnosi na vremenski interval između vakcinacije prvom i drugom dozom, kao i vakcinaciju različitim vakcinama“, ukazao je Fu.
Podsetimo, Gao Fu je u subotu, na konferenciji za novinare u gradu Čengdu rekao da kineske vakcine protiv koronavirusa nemaju visoku stopu zaštite, što je jedno od retkih priznanja slabosti kineskih vakcina.
„Sada se formalno razmatra da li bismo trebali koristiti različite vakcine iz različitih tehničkih linija za postupak imunizacije“, rekao je Gao, javlja Associated Press, podsećajući da je Peking distribuirao stotine miliona doza u inostranstvo.
Direktor kineskog cetra za kontrolu zaraznih bolesti je rekao i da ta zemlja ispituje dve mogućnosti kako bi povećala efikasnost vakcina. Jedna od njih je da prilagodi interval između doza ili poveća broj doza. Druga mogućnost je mešanje vakcina koje koriste različite tehnologije. Ocenio je da se veća pažnja treba posvetiti razvoju mRNA vakcina.
Trenutno Kina ne preporučuje mešanje različitih vakcina, a zdravstveni stručnjaci uglavnom se slažu da bi mešanje različitih Covid-19 vakcina trebalo biti sigurno. U Velikoj Britaniji i drugim zemljama sprovode se klinička ispitivanja kako bi se utvrdilo da li bi to moglo pružiti bolju zaštitu.
Tao Lina, stručnjak za vakcine sa sedištem u Šangaju, koji je bio prisutan na konferenciji, rekao je da Gao upoređuje inaktivirane vakcine koje koriste mrtvi materijal virusa za pokretanje imunološkog sistema i one koje koriste vektor sa mRNA vakcinama koja koriste napredne genetske tehnike, javlja South China Morning Post.
„Nivoi antitela koja generišu naše vakcine niže su od mRNA vakcina, a podaci o efikasnosti su takođe niži. Mislim da je prirodan zaključak da su naše inaktivirane vakcine i adenovirusne vektorizirane vakcine manje efikasne od mRNA vakcina“, rekao je Tao.
Dve mRNA vakcine protiv korone koje su razvili Fajzer/ Biontek i Moderna imale su visoku stopu efikasnosti od oko 95 posto u kasnim kliničkim ispitivanjima, ali sve druge vakcine protiv koronavirusa znatno zaostaju.
Iz Sinofarma su kazali da njihove dve inaktivirane vakcine imaju stopu efikasnosti od 79, odnosno 72,5 posto, dok iz kompanije CanSino kažu da njihov proizvod ima stopu efikasnosti od 75 posto.
Istraživači u Brazilu utvrdili su da je efikasnost Sinovak vakcina u prevenciji simptomatskih infekcija niža od 50,4 posto, blizu praga od 50 posto na kojem zdravstveni stručnjaci kažu da je vakcina korisna.
Vakcina AstraZeneka ima stopu efikasnosti od 76 posto, dok jedno ubrizgavanje Džonson i Džonson vakcine ima efikasnost od 66,3 posto.
U Svetskoj zdravstvenoj organizaciji (SZO) traže da vakcine budu minimalno 50 posto efikasne, a kvalifikovani prag za upotrebu vakcina širom sveta je minimalno 70 posto.
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare