Američki državni sekretar Entoni Blinken na kratko se sastao sa šefom ruske diplomatije Sergejem Lavrovom na samitu G20. Ovaj sastanak bacio je u drugi plan sastanak ministara spoljnih poslova.
Ovo je prvi susret dvojice visokih zvaničnika nakon što je Rusija 24. februara prošle godine započela agresiju na Ukrajinu, a samo su jednom razgovarali telefonom u vezi puštanja ljudi sa američkim državljanstvom iz ruskih zatvora kada je oslobođena košarkašica Britni Griner.
Blinken je zasenio bezbednosnu konferenciju u Minhenu prošlog meseca sastankom sa šefom kineske diplomatije stranke Vang Jijem.
Pre dolaska u Nju Delhi, američki državni sekretar je rekao da nema nameru da se sastaje sa Lavrovom, ali je tada, prema rečima Marije Zaharove, portparolke ruskog ministarstva spoljnih poslova, zatražio sastanak. Dama poznata svetu po lažima koje je iznela pre ruske agresije rekla je da su dvojica diplomata „kratko razgovarali“, ali da „nije bilo pregovora“, prenela je agencija Interfaks.
Blinken je, kako je novinarima rekao visoki američki zvaničnik, Lavrova suočio sa tri tačke gledišta: da će SAD nastaviti da podržavaju Ukrajinu u njenoj odbrani od Rusije „koliko god bude potrebno“, da Rusija treba ponovo da se pridruži sporazumu o kontroli nuklearnog naoružanja Novi START iz kojeg se nedavno povukla i da se pridržava uslova i da Rusija treba da pusti u zatvoru američkog državljanina Pola Vilana.
Blinken je ranije, na ministarskom sastanku, ponovio snažan poziv Rusiji da se povuče iz Ukrajine, optužujući Moskvu da podriva međunarodni mir i stabilnost.
„Nažalost, ovaj sastanak je još jednom pokvaren ničim izazvanim i neopravdanim ratom Rusije protiv Ukrajine“, rekao je on.
Posle sastanka, Lavrov je napao zapadne zemlje da su izazvale sukob i podgrevale ga naoružavanjem Ukrajine. Ali nije pomenuo razgovor sa Blinkenom.
Nakon toga, američka strana je odlučila da izvesti o sastanku, koji bi mogao da postane ne baš poželjna tema razgovora ruskog ministra sa predsednikom Vladimirom Putinom. Zanimaće ga šta su tačno rekli, a slovi kao nepoverljiv. Lavrov nikada nije bio deo njegovog najužeg kruga jer ne dolazi iz tajnih službi.
Sastanak, kao i onaj šefova finansijskih resora proteklog vikenda, završen je bez zajedničkog saopštenja jer se NR Kina i Rusija ne slažu sa većinom ostalih članica oko definisanja „situacije u Ukrajini“. Zbog toga je objavljen „predsedavajući rezime i završni dokument“ pošto Indija nije uspela da pomiri dva tabora.
Usvojen je model za koji je Zapad uspeo da dobije većinu na sastanku finansijera, po kome su u tačkama 3 i 4 prepisani članovi završnog dokumenta samita G20 iz novembra prošle godine na Baliju, a u fusnoti navodi se da su „svi učesnici osim Rusije saglasni sa njima i Kinom“.
Moskvi i Pekingu više nije dovoljna ni rečenica prihvaćena na Baliju – „Bilo je različitih pogleda i različitih ocena situacije i sankcija“ koje se odnose na rusku agresiju. Sada se jedino oni izričito protive tekstu.
Ostatak teksta se bavi temama važnim za svet u kome svi živimo, ali ostali su zasjenjeni ozbiljnom i dubokom razlikom u stavovima Zapada i zemalja koje dijele uvjerenje da je riječ o ruskoj agresiji i Rusiji i Narodna Republika Kina. Deo zemalja globalnog juga i dalje se krije iza rečenice „bilo je i različitih pogleda…“. Indija se našla u relativno ugodnoj situaciji, ne mora da se izjašnjava kao predsedavajući, ali zbog svoje uloge posrednika može da zadrži svoje mišljenje za sebe.
„Zapad besramno sahranjuje poznatu humanitarnu inicijativu generalnog sekretara UN“, rekao je Lavrov na skupu, misleći na inicijativu za izvoz žitarica. Sporazum traje do 18. marta, a Moskva je postavila nove uslove i prilikom prvog produženja.
Blinken je pozvao Rusiju da obnovi sporazum i ne postavlja nove prepreke.
„Rusija je namerno i sistematski usporavala tempo inspekcija, stvarajući zaostatak brodova koji bi sada mogli da isporučuju hranu svetu“, dodao je on.
Sporazum je omogućio izvoz oko 20 miliona tona ukrajinskog žita.
BONUS VIDEO: Šta je zamenik Sergeja Lavrova radio u Srbiji?