Izraleska vojska izvršila je nekoliko upada na teritoriju Gaze tokom prethodnih nekoliko noći kao pripremu za najavljenu kopnenu ofanzivu. Iako još nije poznato kada ofanziva počinje, neki obrisi iste mogu se već sada videti upravo na osnovu noćnih upada. Izraleska vojska spremila je posebno oružje za ulazak u Gazu.
Ova palestinska enklava je vrlo gusto naseljena, pa operacija u stambenim četvrtima Gaze zahteva specijalizovanu opremu koja bi očistila put za 300 tenkova i 173.000 vojnika. Na tom spisku su i dve mašine koje zajedno teže skoro 100 tona – “Namer” i “D9R Dobi”.
Teški oklopni transporter Namer (tigar) je glavni element plana modernizacije izraelske vojske.
Najnoviji dizajn Namera zasnovan je na šasiji glavnog borbenog tenka Merkava Mk.4. Trenutno je jedan od najzaštićenijih oklopnih vozila na svetu. Pruža pešadiji nivo zaštite i mobilnosti koji odgovara najnovijim glavnim borbenim tenkovima.
Prva serija proizvodnih vozila isporučena je 2008. godine. Izrael planira da nabavi ukupno 170 teških oklopnih transportera Namer. Prvobitno je planirano 386 vozila, ali je kasnije ovaj broj smanjen zbog smanjenja budžeta.
Sastavni deo kopnenih upada na teritoriju Gaze je i oklopni buldožer D9R, sa nadimcima „Dobi“ ili „Plišani meda”. Sa 15 tona oklopa i sečivom, D9R je gotovo neprobojan za oružje i eksploziv.
U buldožeru mogu da budu vozač i vojnik, a neprobojno staklo na tom vozilu nudi im zaštitu od metaka. D9R je 2015. godine nadograđen „oklopom sa letvicama“ kako bi bio zaštićen i od raketnih granata (RPG) koje je Hamas naširoko koristio u prethodnim sukobima.
Njegov motor može da proizvede 405 konjskih snaga i može da vuče više od 70 tona. To ne samo da pomaže buldožeru da prođe prepreke, već može da kopa rovove, pomaže u izgradnji mostova ili odbrambenih struktura.
„Plišani meda“ može da bude opremljen mitraljezima ili bacačem granata.
Cena D9R je nejasna, pošto izraelska vojska kupuje vozila direktno od „Caterpillar“-a, a kasnije buldožere opremaju svojim specijalnim oklopima. Međutim, cena novog Cat D9 buldožera je najmanje 900.000 dolara, i to pre bilo kakve dodatne nadogradnje.
Kao jedan od glavnih ciljeva kopnene ofanzive, izraelska vojska navodi uništenje komplikovane mreže Hamasovih tunela pod nazivom „Metro Gaze“. Ovu mrežu tunela Hamas gradi godinama unazad. Veruje se da je od 2007. godine izgrađeno čak 1.370 tunela. U njima Hamas krije i borce i oružje, a kako Izrael tvrdi i taoce koji su oteti iz južnog Izraela 7. oktobra.
Kako bi uništila ove tunele i sprečila Hamasovce da se kriju u njima, izraleska vojska osmisila je novo oružje. Reč je o svojevrsnim „sunđerastim bombama“ čija svrha nije da eksplozijom raznesu nešto, već upravo suprotno – one aktiviranjem stvaraju sloj pene koji se rapidno širi i učvršćuje. Ta pena bi ulaze i izlaze iz tunela mogla da zatvori velikom brzinom.
Izraleska vojska taj tip sprave ili oružja testira još od 2021. godine, a namenjen je upravo za korišćenje protiv “Metroa Gaze”.
„Bomba“ se u osnovi sastoji od plastične posude s metalnom pregradom koja odvaja dve tečnosti. Nakon što se pregrada izvuče, spojevi se pomešaju i dolazi do hemijske reakcije, a vojnik „bombu“ u tom trenutku postavlja ili baca na mesto gde želi da dođe do stvaranja tvrde penaste prepreke.
Ali, problem s ovim „oružjem“ je u tome što je rizično za upotrebu – štaviše, neki izraelski vojnici navodno su zbog rukovanja ovom „bombom“, koja je u osnovi miks tečnosti, ostali bez vida.