Aris Movsesijan, pisac, scenarista, režiser, predsednik Saveta Nove stranke, ocenio je u razgovoru za portal Nova.rs da iz najnovijeg sukoba Jermenije i Azerbejdžana oko regiona Nagorno - Karabah, Srbija može da izvuče pouku kako jedan zamrznut konflikt može preko noći da se odmrzne i dovede do krvoprolića.
Movsesijan, Dorćolac poreklom iz Jermenije, smatra da je napad Azerbejdžana na Nagorno – Karabah očigledno pripreman.
„Te dve države, dva naroda su očigledno dozvolili da velike sile preko njih prebijaju svoje interese. Neophodno je da što pre stane govor oružja i da se strane što pre vrate za pregovarački sto“, kaže on.
Osvrnuvši se na nedavna poređenja Nagorno Karabaha i Kosova, Movsesijan kaže da komparacije nema.
„U pitanju su različiti konflikti, ali ono što je interesantno je da obe države nisu priznale nezavisnost Kosova. Azerbejdžanu, autokratskoj državi, to politički ne odgovara zbog Nagorno – Karabaha, autonomne oblasti na njihovoj teritoriji gde žive Jermeni, dok Jermenija, država u tranziciji koja teži demokratskom društvu, nije priznala Kosovo jer je bratski narod sa Srbijom i neko ko uvažava interese Srbije“, objašnjava Movsesijan.
On naglašava da bi ljudi ovde trebalo da znaju da nije isto da li je Azerbejdžan napao Nagorno – Karabah ili Jermeniju.
„Čak ni Jermenija nije priznala Nagorno – Karabah ali, ako bi se taj front preneo i Azerbejdžan napao Jermeniju, onda bi to bio rat širih razmera“, kaže naš sagovornik.
Za sada, Rusija se drži po strani, Turska je otvoreno stala na stranu Azerbejdžana, ali ako bi se sukob proširio na Jermeniju onda bi Rusija, koja ima vojne baze u Jermeniji, po svim pravilima, ugovorima i konvencijama morala da reaguje, a to bi onda bio sukob većih razmera, dodao je on.
Movsesijan, čija se stranka, dok je bila u parlamentu, zalagala za usvajanje rezolucije o genocidu nad Jermenima, kaže da niko ne može da uskrati pravo Jermenima da brane svoju teritoriju, ali je jako važno da što pre stane agresija i da se sukob vrati u pregovaračke tokove.
Isto tako, jako je važno da se sve strane drže Ženevske konvencije jer je očigledno da se ona krši i civili stradaju, a mi smo svedoci da nije isto kad granatirate naseljenu oblast, a kad nešto drugo, rekao je on.
Na pitanje da li se u nekoj doglednoj budućnosti može očekivati smirivanje strasti budući da konflikt u Nagorno – Karabahu tinja već 30 godina, Movsesijan kaže da realno niko ne može da zna šta su ambicije Azerbejdžana i Turske.
„Ako su hteli da povrate teritoriju, sukob stati neće. Ako su hteli neki politički efekat, onda se može očekivati prekid sukoba. Kako stvari sada stoje, obe strane mogu da proglase pobedu – Jermeni su se odbranili, a Azerbejdžanci zauzeli neke kvote, ali životi se gube na obe strane i na kraju se uvek sve prebaci na diplomatiju i završi pregovorima što će biti slučaj i sada“, rekao je on.