Rusija drži najmanje 6.000 ukrajinske dece, a verovatno i mnogo više, na lokacijama na Krimu i Rusiji pod ruskom kontrolom za primarnu svrhu „političkog prevaspitavanja“, navodi se u izveštaju koji je podržan od SAD objavljenom u utorak. U izveštaju se navodi da su istraživači sa Univerziteta Jejl identifikovali najmanje 43 kampa i druge vrste objekata za smeštaj ukrajinske dece koji su deo „sistemske mreže velikih razmera“ kojom upravlja Moskva od njene invazije na Ukrajinu u februaru 2022, prenosi Hina.
RUSIJA drži najmanje 6.000 ukrajinske dece, a verovatno i mnogo više, na lokacijama na Krimu i Rusiji pod ruskom kontrolom za primarnu svrhu „političkog prevaspitavanja“, navodi se u izveštaju koji je podržan od SAD objavljenom u utorak. U izveštaju se navodi da su istraživači sa Univerziteta Jejl identifikovali najmanje 43 kampa i druge vrste objekata za smeštaj ukrajinske dece koji su deo „sistemske mreže velikih razmera“ kojom upravlja Moskva od njene invazije na Ukrajinu u februaru 2022.
Među njima su deca sa roditeljima ili pod jasnim starateljstvom, deca koja Rusija smatra siročadima, deca koja su bila pod nadzorom ukrajinskih državnih institucija pre invazije i ona čije je starateljstvo nejasno ili neizvesno zbog rata, navodi se u saopštenju. „Čini se da je primarna svrha logora koje smo identifikovali političko prevaspitavanje“, rekao je Natanijel Rejmond, jedan od istraživača, na brifingu za novinare.
Neka deca su stavljena kroz sistem i usvojena od strane ruskih porodica ili su preseljena u hraniteljstvo u Rusiji, navodi se u izveštaju. Najmlađe dete koje je zabeleženo u ruskom programu imalo je samo četiri meseca, a neki kampovi su pružali vojnu obuku deci od 14 godina, rekao je Rejmond i dodao da nisu pronađeni dokazi da su deca kasnije učestvovala u borbama.
Rojters nije uspeo da odmah dođe do ruskih zvaničnika za komentar. Izveštaj je najnoviji u nizu koji je izradio Univerzitet Jejl kao deo projekta koji podržava Stejt department za analizu kršenja ljudskih prava i ratnih zločina koje je navodno počinila Rusija.
Rejmond je rekao da su informacije sadržane u izveštaju jasno kršenje Ženevskih konvencija, sporazuma koji štiti civile u ratu. On je rekao da bi to takođe mogao biti dokaz da je Rusija počinila genocid tokom rata u Ukrajini, jer bi transfer dece radi promene ili uklanjanja njihovog nacionalnog identiteta mogao da predstavlja element zločina genocida.
„Ta mreža se proteže od jednog do drugog kraja Rusije“, rekao je on, dodajući da se veruje da broj objekata u kojima se nalaze ukrajinska deca daleko premašuje 43.
***
BONUS VIDEO: Benksi murali u Ukrajini