Foto: EPA-EFE/GHULAMULLAH HABIBI

Nakon što je bio u zastoju više od decenije, iransko Zaštitno veće je 7. juna ratifikovao zakon o zaštiti dece od nasilja. Ovaj potez je usledio nakon što je prošlog meseca otac ubio četrnaestogodišnju ćerku što je izazvalo bes širom zemlje. Ubistvo Romine Ašrafi, poslednji je u nizu slučajeva takozvanog “ubistva iz časti”.

Ubistvo Romine Ašrafi je ponovo pokrenulo raspravu o potrebi pravne zaštite dece i žena od nasilja i zlostavljanja. Sve je rezultiralo pozivom iranskog predsednika Hasana Rohanija da se što pre donese odgovarajući zakonski okvir.

Pojedini mediji, prenosi Radio Farda, smatraju da je ubistvo tinejdžerke, koju je policija pritvorila i poslala kući ocu nakon što je pobegla sa 28-godišnjim muškarcem, moglo biti izbegnuto da je zakon donesen ranije. Iranski mediji pišu kako je devojka izrazila strah za svoj život zbog očevog temperamenta.

“Još uvek postoji nada da će primenom ovog zakona doći do sprečavanja velikog broja slučajeva” navode u iranskom listu Aftabe Jazd.

“Prema mišljenju Zaštitnog veća, predlog zakona o zaštiti dece i tinejdžera nije u suprotnosti sa verskim zakonom i ustavom, i on je odobren”, rekao je portparol ovog Veća Abas Ali Kadkodaji.

Iz ovog tela su 2018. godine uputili kritike i sprečili predlog zakona, nakon što je poslan na odobravanje parlamentu. Zaštitno veće zaduženo je za to da proveri da li je neki predlog zakona u skladu sa verskim zakonom i ustavom Irana.

Iranska potpredsednica za ženska i porodična pitanja, Masoumeh Ebtekar na Tviteru je napisala da odobreni zakon predstavlja “jedan od najnaprednijih zakona o dečijim pravima u svetu”.

Sa druge strane, aktivistkinja za prava dece Monica Nadi navodi kako je zakon daleko od “pružanja sveobuhvatne zaštite dece”, iako je pohvalila potez donošenja zakona.

Tekst zakona još uvek nije javno objavljen, no tekst predloga iz 2018. godine uključuje kazne za nasilno i zlostavljačko ponašanje prema deci do 18 godina, uključujući fizičko nasilje, seksualno zlostavljanje i prostituciju kao i ekonomsko iskorišćavanje.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar