Indija i Kina su se vekovima sporile oko granica, a njihove istorijske nesuglasice povremeno prerastaju u tenzije i sukobe. Međutim, novi izveštaj unosi dodatnu zabrinutost u već komplikovan odnos: prirodne sile, tačnije tektonske ploče, navodno “favorizuju Kinu” na račun Indije.
Pitanje gde se završava Indija, a gde počinje Kina, godinama je uzrok graničnih sporova između ove dve nuklearne sile. Česti oružani sukobi na granici samo su deo ove duge istorije napetosti.
Međutim, prema izveštaju indijskog naučnog novinara Palavea Bagla za NDTV, priroda je ta koja sada donosi problem. Bagla tvrdi da Indija postepeno gubi svoju teritoriju – ne zbog političkih manevara ili vojnih poraza, već zbog pomeranja tektonskih ploča.
Zemljina kora je poput slagalice sastavljene od mnogo delova: nekoliko velikih okeanskih ploča i mnogo manjih kontinentalnih ili „koralnih“ ploča. Naučnici se ne slažu oko tačnog broja manjih ploča.
Ove ploče „plivaju“ na unutrašnjem, rastopljenom sloju Zemlje – plaštu. Kada magma iz jezgra planete izbije kroz pukotine, ploče se pomeraju – često samo nekoliko centimetara godišnje.
Ovaj prirodni fenomen traje milijardama godina i potpuno je normalan. Ploče se pomeraju tako što se razdvajaju, trljaju jedna o drugu ili se potiskuju jedna ispod druge. Kao rezultat, kontinenti iznad njih se takođe pomeraju, što je proces poznat kao tektonika ploča.
Pre oko 50 miliona godina, indijska tektonska ploča sudarila se s evroazijskom pločom, na kojoj leži Kina, brzinom od oko 30 centimetara godišnje. Ovaj sudar bio je toliko snažan da je rezultirao nastankom Himalaja, najvišeg planinskog venca na svetu.
Međutim, brzina kretanja ove ploče nosi i visoku cenu. Indijska ploča ne prestaje da se pomera ka severu, potiskujući se ispod evroazijske ploče. Ovaj proces ne samo što izaziva česte i snažne zemljotrese u regionu već dovodi i do stalnog gubitka teritorije za Indiju.
Od tog davnog sudara, Indijski potkontinent pomerio se za neverovatnih 2.000 kilometara ka severu, prema Aziji. I danas, indijska ploča nastavlja da se kreće brzinom od oko pet centimetara godišnje, „klizeći“ ispod Kine.
Stručnjaci tvrde da, ukoliko se ovaj proces nastavi, Indija bi jednog dana mogla potpuno da nestane. Geofizičarka Sabrina Mekger iz Nemačkog istraživačkog centra za geonauke (GFZ) objašnjava da ovakvi sudari ne traju zauvek:
„Brzina sudara između indijske i evroazijske ploče će se vremenom smanjivati,“ kaže Mekger. „Na kraju, proces će se zaustaviti.“
Zanimljivo je to da je brzina indijske ploče bila daleko veća pre nekoliko miliona godina, što ukazuje na to da se priroda već sama usporava.
Međutim, Mekger upozorava na drugi izazov: porast nivoa mora. Dok tektonske ploče Indiji prete na kopnu, rastući okeani mogli bi postati ozbiljna pretnja obalama zemlje. Ovaj proces, podstaknut klimatskim promenama, mogao bi da ima dalekosežne posledice.
Iako nema razloga za paniku zbog tektonike ploča, kombinacija geoloških i klimatskih faktora nameće pitanje kako će Indija prilagoditi svoju strategiju u budućnosti. Dok se priroda ne može kontrolisati, čovek može preduzeti korake da ublaži druge pretnje – posebno one koje dolaze s mora.
Prirodni procesi, poput pomeranja tektonskih ploča, podsećaju nas koliko je Zemlja dinamična i koliko malo kontrole imamo nad nekim njenim fundamentalnim zakonima. Za Indiju, to je i geološka stvarnost i politički izazov koji će oblikovati njen odnos s Kinom u godinama koje dolaze.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare