Huti Foto:Tanjug/AP Photo

Najmanje devet jemenskih službenika u agencijama Ujedinjenih nacija uhapsili su jemenski pobunjenici Huti pod nerazjašnjenim okolnostima, saopštile su danas regionalne vlasti.

Uprkos pritiscima zapadnih sila zbog napada Huta na brodove povezane sa Izraelom u Crvenom moru usled sukoba u Gazi, militanti suzbijaju pobune u delovima Jemena koji su pod njihovom vlašću, a nedavno su pogubili 44 osobe.

Regionalni zvaničnici su za AP potvrdili hapšenja osoblja UN i dodali da su uhapšeni i radnici drugih organizacija.

Foto:EPA-EFE/SALVATORE DI NOLFI

Oni su naveli da se među uhapšenima nalazi osoblje Agencije UN za ljudska prava, razvojnog programa, Svetskog programa za hranu, zaposleni koji radi za kancelariju specijalnog izaslanika UN, kao i supruga jednog radnika.

Aktivisti i advokati su pozvali Hute da oslobode uhapšene, a nejasno je šta je dovelo do zatvaranja humanitarnog osoblja.

Hapšenja dolaze nakon što su pobunjeničke vlasti uvele novi novčić u jemensku valutu usred nemogućnosti da održe ekonomiju, a međunarodno priznate jemenske vlasti u egzilu su optužile Hute za falsifikovanje.

Blumberg je u četvrtak odvojeno izvestio da SAD planiraju da dodatno pojačaju ekonomski pritisak na Hute blokiranjem njihovih izvora prihoda, uključujući planiranu isplatu Saudijske Arabije od 1,5 milijardi dolara za pokrivanje plata vladinih službenika na teritoriji koju drže pobunjenici.

U ratu u Jemenu je od 2014. godine umrlo najmanje 150.000 ljudi, a tokom rata je zatvoreno hiljade osoba. I

straga AP-a otkrila je da su neki zatvorenici spaljeni kiselinom, primorani da vise nedeljama sa zapešća ili su ih tukli pendrecima, dok su Huti koristili decu – vojnike u sukobu i neselektivno postavljali mine.

PROČITAJTE JOŠ:

Huti su ranije uhapsili četiri druga službenika UN-a, dvojicu 2021. i još dvojicu 2023, koji su i dalje pritvoreni.

Agencija UN-a za ljudska prava je 2023. godine nazvala ta pritvaranja “duboko alarmantnom situacijom jer otkriva potpuno nepoštovanje vladavine prava“.

Huti, koje podržava Iran, pripadaju manjinskog šiitskoj grupi u Jemenu, a ta islamska sekta je vladala severnim delom zemlje 1.000 godina do 1962.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar