Hrvatska od 1. oktobra uvodi kovid potvrde za zdravstvene radnike, uslovi za dobijanje je da je osoba prebolela zarazu, da je testirana ili da je vakcinisana.
To je na konferenciji za novinare saopštio ministar zdravlja Vili Beroš i istakao da potvrde moraju da imaju svi medicinski radnici, ali i svi nemedicinski koji ulaze u bolnički krug, radi obavljanja neke druge delatnosti. Testiranje je, kazao je, planiramo dva puta nedeljno i ona će biti besplatna, ali ne zauvek.
„Ako neko ne želi da se testira neće moći da bude na poslu i to će biti upisano u evidenciju radnog vremena i za taj izostanak neće dobiti nadoknadu“, rekao je Beroš i upozorio da će taj neko u tom slučaju napraviti problem, jer će biti potrebno obezbediti za njega zamenu.
Izostanak s posla iz tih razloga tretiraće se prema zakonu i za vreme izostanka neće dobiti zaradu.
„Bitnije je naglasiti da je čitav postupak oko kovid potvrda usmeren prema sigurnost. To nema cenu“, rekao je Beroš.
Ponovio je da će potvrde morati da imaju i nezdravstveni radnici koji u bolnički krug ulaze kao serviseri, dostavljači, pekari… Istakao je da su najslabija karika oni koji se testiraju, jer i preboleli zarazu i vakcinisani imaju neki imunitet.
„Škole nisu izvor zaraze“
Direktor Hrvatskog instituta za javno zdravlje Krunoslav Capak je novinarima rekao da se još ne razmišlja o uvođenju kovid potvrda u sistem školstva.
„Imamo nešto veći broj osoba iz škola zaraženih. Svega 20 posto su školska deca. Ja ne bih rekao da su škole izvor zaraze. Što se tiče kovid potvrda u školskom sistemu, u ovom trenutku ne razmišljamo, niti planiramo, ali jasno je da je takva mogućnost uvek otvorena“, kazao je Capak.
U Hrvatskoj je u poslednja 24 sata zabeleženo 1291 novih slučajeva zaraze koronavirusom, dok je 12 osoba preminulo od posledica zaraze.
Najviše umiru nevakcinisani
Beroš je istakao da među osobama koje su hospitalizovane i umrle i dalje ima najveći procenat čine oni koji nisu vakcinisani. Ministar zdravlja pozvao je sve građane, naročito starije osobe da što pre prime vakcinu protiv koronavirusa.
„Vakcinisano je devet od deset lekara u sistemu, a devet od 11 bolesnika nije, što pokazuje nebrigu za vlastito zdravlje, ali i za zdravstvene radnike, koji spasavaju naše živote“, ocenjuje Beroš.
Pod najvećim opterećenjem je KBC Split, sa 60 odsto zauzetih kreveta i 30 odsto respiratora, a bilo je i kratkotrajnog odlaganja zahvata, što je rešeno na vreme.
„Svesni smo zaostataka u pružanju zdravstvene zaštite i radimo sve da unapredimo naš sistem“, dodao je.
BONUS VIDEO Sukobi policije i zdravstvenih radnika u Atini zbog obavezne vakcinacije
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare