Proteklih 11 dana obeležili su sukobi između Izraela i Palestine. Međunarodne sile danima su pokušavale da izdejstvuju primirje konstantnim pritiscima na čelnike država zaraćenih strana. Ti pritisci su urodili plodom, te je danas zvanično stupio na snagu prekid vatre između Izraela i palestinskog Hamasa.
Ovo je svakako najžešći sukob dva suseda u proteklih deset godina, koji je počeo da se rasplamsava pre nešto više od mesec dana.
13. april
U istočnom Jerusalimu su izbili sukobi između Palestinaca i izraelske policije.
Razlog sukoba bile su barijere koje su postavljene ispred ulaza u Damask kapiju u Stari grad Jerusalima, sprečavajući Palestince da se tamo okupe posle molitvi u džamiji Al-Aksa u starom gradu prve noći islamskog svetog meseca Ramazana.
Palestinsko nezadovoljstvo podstaklo je otkazivanje planiranih izbora od strane predsednika Mahmuda Abasa. On je tada implicitno opuživao Izrael da nije omogućio Palestincima da glasaju na ranijim izborima u istočnom Jerusalimu.
Ovo odlaganje nije odgovaralo Hamasu, koji je bio jedan od kandidata.
Od tada počinje nasilje oko Damas kapije, koje se neprekidno nastavljalo svake noći.
15/16. april
Hamas počinje sa ispaljivanjem raketa iz Gaze u Izrael, koji odgovara vazdušnim napadima.
19. april
Sukobi se proširuju na grad Jafu koji se nalazi u blizini Tel Aviva, u kojem zajedno živi arapsko i jevrejsko stanovništvo.
23. april
Stotine jevrejskih ultranacionalista uzvikujući „Smrt Arapima“ marširalo je prema Damask kapiji u znak protesta zbog arapskih napada na Jevreje. Dolazi i do sukoba između Palestinaca i policije i tada je povređeno na desetine ljudi.
Nasilje dodatno eskalira i širi se po čitavom Izraelu.
24. april
Iz Gaze počinju sve češći vazdušni napadi ka Izraelu.
2. maj
Fatah, frakcija predsednika Mahmuda Abasa i organizacija Hamas oštro osuđuju moguće iseljavanje palestinskih porodica iz domova u okrugu Šeik Džarah. Oni su trebalo da budu iseljeni od strane jevrejskih naseljenika nakon sudskog ročišta. Tada Hamas poziva pristalice da u toj oblasti formiraju „ljudski štit otpora“.
U narednim danima policija i demonstranti se sve češće i žešće sukobljavaju u tom području.
4. maj
Iz Gaze militanti počinju da šalju zapaljive „balone“ u Izrael, kojima izazivaju na desetine požara.
7. maj
Izraelske bezbednosne snage ubijaju dva naoružana Palestinca, a jednog teško ranjavaju na Zapadnoj obali. Izraelske vlasti su tada objavile da je grupa planirala da izvede terorističke napade u Izraelu.
Tog dana, nakon poslednje večernje ramazanske molitve dolazi do velikih sukoba u kompleksu džamije al-Aksa. Tada je povređeno više od 200 ljudi.
Iz izraelske policije je rečeno da su tom prilikom koristili gumene metke i granate kako bi se žaštitili od kamenja i flaša koje je bačeno na njih.
8. maj
Nasilje se nastavlja drugu noć za redom u trenutku kada se na desetine hiljada vernika moli u džamiji al-Aksa u noći koja se naziva Lailat al-Kadr, i predstavlja najsvetliju noć Ramazana.
Policija i demonstranti sukobljavaju se na vratima Damaska, policija koristi vodene topove, gumene metke i suzavac protiv gomile Palestinaca, dok oni uzvraćaju kamenjem. Te noći je povređeno više od 120 Palestinaca i oko 17 policajaca.
9. maj
Izraelski vrhovni sud odlaže ročište o iseljenju Palestinaca iz oblasti Šeik Džarah zbog sve većih nemira.
Tenzije se nastavljaju, dolazi do još sukoba između izraelske policije i Palestinaca u Šeik Džarah i na Damask kapiji.
10. maj
Sukobi u džamiji se nastavljaju policijaci izbaljuju šok bombe, a demonstrati, kao i do sada uzvraćaju kamenicama.
Bes Palestinaca rasplamsao je godišnji marš za Dan Jerusalima tokom kojeg je na stotine izraelskih nacionalista planiralo da proslavi zauzimanje Izraela istočnog Jerusalima 1967. godine.
Povorka je trebalo da prođe pretežno arapskim delovima Starog grada, što su Palestinci tumačili kao namernu provokaciju.
Hamas tada postavlja ultimatum Izraelu da „povuče svoje vojnike … iz blažene džamije al-Aksa i Šeik Džarah“ do 18 časova toga dana. I da , ukoliko Izrael to ne uradi, će ispaliti rakete se prema Jerusalimu prvi put nakon mnogo godina.
Počinju napadi na džamiju, a izraelski premijer Benjamin Netajnahu kaže kako je grupa „prešla crvenu liniju“, te uzvraća vazdušnim udarima, ubivši tri borca Hamasa.
10-21. april
Kontinuirana razmena raketnih i vazdušnih udara svake večeri sa obe strane ubrzo je eskalirala u najžešći sukob od poslednjeg rata imeđu njih 2014. godine.
BONUS VIDEO:
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: