Foto:Angelos Tzortzinis / AFP / Profimedia

Kad je Lilja (11) prošle godine došla kući iz škole i majci Tatjani Vlajko (36) rekla da njen razred ide u letnji kamp, ženi su odmah zazvonila zvona za uzbunu. Naime, njihov rodni grad Herson u južnoj Ukrajini bio je pod ruskom okupacijom, a spomenuti kamp nalazi se na Krimu, koji je Moskva pripojila još 2014. godine.

„Bojala sam se. Rat je već trajao i bilo me strah da ćerka neće moći tako lako da se vrati kući. Ali svi njeni prijatelji su išli i ona je želela s njima“, rekla je majka za Tajms, prenosi Jutarnji list.

Škola je roditeljima odmah poslala obrazac za pristanak na putovanje i zahtevala da prilože detetov izod iz matične knjige rođenih i druge dokumente. Takođe im je naređeno da sledećeg dana već u 6 sati budu na pristaništu, odakle će parobrodom ploviti preko Crnog mora.

Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Tatjana, inače samohrana majka, poljubila je Lilju na rastanku i ostavila je kod direktora, a zatim požurila na posao u firmi za preradu maslaca. Telefonske veze između Ukrajine i Rusije bile su loše pa su majka i ćerka uspele da se čuju tek nekoliko puta.

„Lilja mi je tad pričala o lepim stvarima – videla je delfine, išla na koncerte, opisivala mi je mesta koja su posetili. No spomenula je i kako je onde sve bilo na ruskom jeziku i kako su svako jutro morali da pevaju rusku himnu“, ispričala je majka.

A onda, umesto da se nakon dve nedelje vrati kući, Tatjani je rečeno da je njena ćerka iz kampa u kom je boravila premeštena u drugi, a zatim i treći. Zabrinuta majka uporno je nazivala Liljinu učiteljicu i ispitivala šta se događa, ali odgovora nije bilo.

Herson Ukrajina eksplozija Foto:Dimitar DILKOFF / AFP / Profimedia

Spomenuta devojčica jedna je među hiljadama ukrajinske dece koja su prošle godine oteta i odvedena u Rusiju ili na Krim kao ljudski, ratni plen. Izveštaj Univerziteta Jejl navodi kako Rusi više od 6000 dece u dobi između četiri meseca i 17 godina drže u 43 kampa. Reč je o kampanji koju „koordiniše ruska savezna vlada“, a više od dve trećine spornih objekata bavi se – „preodgojem“.

POGLEDAJTE JOŠ:

Istovremeno, ukrajinska poverenica za dečja prava, Darja Herasimčuk, tvrdi kako je broj otete dece verovatno puno veći.

„Danas Rusi kažu da imaju 738.000 ukrajinske dece koju su evakuirali. Ali to nije evakuacija, to je otmica, to je ispiranje mozga i čin genocida… Sve je to deo njihove kampanje rusifikacije“, rekla je i dodala kako Rusi u tom procesu koriste sledećih pet metoda – ubijanje roditelja i uzimanje dece; uzimanje dece od roditelja; odvajanje roditelja i dece u tzv. filtracijskim logorima; slanje dece u sportske ili zdravstvene kampove na prevaru; otmica iz specijalnih škola, internata i sirotišta.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare