Uoči predstojeće zimske turističke sezone, Nemačka je uvela stroge mere ograničenja zbog kovida. Strože od onih u Austriji i Švajcarskoj. To bi moglo da ugrozi egzistenciju mnogih zaposlenih u turizmu.
Skijališta u nemačkim Alpima s velikim hendikepom kreću u drugu zimsku pandemijsku sezonu. Najstrože mere protiv korone na području od Berhtesgadena do Oberstdorfa plaše mnoge turističke radnike. Bavarski premijer Markus Zeder i njegova vlada propisali su da na područjima na kojima se provodi slobodno vreme mora da važi pravilo „2G plus“. To znači da onaj ko želi da se vozi žičarom mora ne samo da ima potvrdu da je vakcinisan ili da je preležao kovid 19, već mora i da ima svež negativan test na koronu. Savez nemačkih žičara već se požalio da je to za njih „smrtni udarac“.
U Austriji za skijališta važi pravilo „2G“, što znači da pristup imaju oni koji su vakcinisani ili su preležali, a da im nije potreban test. Još opuštenije stvari prilaze Švajcarci. Tamo važe slična pravila kao i za vožnju u javnom saobraćaju: obaveza nošenja maske u zatvorenim prostorima, uključujući i zatvorene kabine žičara. Ne zahteva se ni pravilo „3G“ (vakcinisani, preležali, negativno testirani), a kamo li „2G“. Žičare sa otvorenim sedištima smeje da se koriste i bez maske, prenosi Dojče vele.
Strah od novog soja virusa
To ne znači da u Švajcarskoj vlada nekakav optimizam kada je reč o koroni. Neizvesnot je sveprisutna. „Ne možemo, nažalost, da damo nikakvu prognozu s obzirom na to da se ne zna ni to kakva će situacija biti s novim sojem virusa – omikron“, kaže jedna predstavnica zaposlenih u švajcarskom turizmu. Od petka je Nemačka, zbog rasta broja zaraženih i Švajcarsku proglasila za područje visokog rizika, kao što je već ranije na taj spisak stavila Austriju. A to je loša vest za hotelijere u obe susedne zemlje.
Prvu pandemijsku zimsku sezonu zimu 2020-2021 švajcarska skijališta prebrodila su s najmanjim gubicima. Trenutno mnogo toga govori u prilog tezi da bi i ove zime stvari mogle da budu slične. Prošle sezone broj gostiju u bavarskim žičarama bio je jednak nuli, jer je lokdaun trajao sve do proleća. Žičare su radile samo ponegde i to za neka skijaška takmičenja.
Sve je spremno čekalo cele zime
S obzirom na to da se početkom prošlogodišnje sezone nije moglo proceniti koliko dugo će trajati lokdaun, skijaške piste u Garmiš-Partenkirhenu i drugim nemačkim mestima marljivo su pripremane, žičare su spremne čekale dolazak gostiju. Ali, skijaške piste koristili su samo oni koji bi se na brda popeli pešice.
U Austriji prošle sezone gotovo da uopšte nije bilo stranih gostiju, koji su inače većina skijaša. Pre pandemije, austrijske žičare imale su više od 50 miliona „skijaških dana“ po sezoni. U sezoni 2020-2021 ih je, prema navodima Privredne komore Austrije bilo samo 9,2 miliona. Broj gostiju je, dakle, kao i u bavarskim zimovalištima, na vrhuncu sezone pao za više od 90 odsto. Slično je bilo i u italijanskom Južnom Tirolu.
Švajcarski hotelijeri su, međutim, u zimskoj sezoni 2020-2021 zabeležili 9,4 miliona noćenja, što je pad za 26,4 odsto. S obzirom na pandemiju korona-virusa, to je relativno mali procenat. A i početak ove sezone za švajcarske turističke radnike deluje ohrabrujuće. „Trenutno imamo veoma dobru situaciju sa bukiranjem u odnosu na prošlu godinu“, kaže Jan Štajner iz firme „Engadin PR“ iz Sankt Morica. „Trenutno nema nikakvih ograničenja ni zatvaranja, naša sezona je, zahvaljujući tome što je rano pao sneg, odlično počela još u novembru.“ Švajcarska skijališta za to mogu da zahvale i nadmorskoj visini. Područje Hohtal nalazi se na 1.700 metara nadmorske visine.
Niže planine, kraća sezona
U Austriji i Južnom Tirolu skijališta mogu da se nadaju da će ova sezona ipak biti bolja nego prošlogodišnja. Ipak, niko ne očekuje povratak onolikog broja gostiju kao pre pandemije. Trenutno nije moguća ozbiljna prognoza, kaže Franc Herl, predstavnik Strukovnog saveza žičara u Privrednoj komori Austrije. „Jasno nam je da to neće biti sezona ’kao pre’, kao pre korone, jer se mora računati s ograničenjima.“
Za to vreme, u Bavarskim zimskim centrima su očajni. Tamošnja skijališta ionako imaju prirodni nedostatak u poređenju s konkurencijom iz komšiluka: planine su niže i manje, pa su i skijaška područja manja, a sezona kraća. A osim toga, kako kaže predsednik Saveza žičara Matijas Štauh, „s odlukama o uvođenju pravila ’2G plus’ umrla je svaka nada da će se zimski turizam oporaviti.“
BONUS VIDEO: Vakcinacija na svakih 6 meseci?
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare