Foto:shutterstock

Misterija Havana sindroma koja godinama potresa diplomatiju Sjedinjenih Država ponovo je aktuelna. Do sada je među američkim diplomatama, obaveštajcima i pripadnicima ministarstva odbrane registrovano više od 130 neobjašnjivih incidenata povezanih s povredom mozga koja

Pročitajte još:

Trojica službenika CIA-e dobili su ozbiljne simptome u decembru, nakon što su bili na zadacima u inostranstvu, zbog čega su morali da se jave u vojnu bolnicu u Vašingtonu. Predstavnik bivših zvaničnika koji su pogođeni Havana sindromom Mark Zaid rekao je da su ga kontaktirali još neki službenici koji veruju da imaju simptome ove misteriozne pojave.

„Brojevi definitivno rastu“, dodao je Zaid.

U decembru, Nacionalna akdemija nauka je objavila izveštaj u kojem se navodi da oštećenja mozga koja su pretrpeli američki zvaničnici na Kubi i u Kini najverovatnije su bili rezultat neke forme usmerene energije, odnosno, energetskog napada. Šeril Rofer, bivša hemičarka u Nacionalnog laboratoriji Los Alamos, dovela je u sumnju zaključke studije i tvrdnje žrtava i nekih eksperata da iza oštećenja mozga stoji neka vrsta mikrotalasnog oružja koji su razvili neprijatelji.

„Dokazi za efekte izazvane mikrotalasima, koji se zovu kao Havana sindrom, vrlo su tanki. Nijedan od pristalica ove ideje nije objasnio kako bi oružje zaista radilo. Nema dokaza da je uopšte razvijeno takvo oružje igde u svetu. Ovakve tvrdnje zahtevaju i jasna objašnjenja, ali dosad niko nije ponudio nijedno koje bi potvrdilo postojanje misterioznog oružja“, rekla je Roferova.

Kada se prvi put javio „Havana sindrom“?

U Havani je od 2016. do 2018. trajala afera oko misterioznog „zvučnog napada“ na američke i kanadske diplomate.

Pedesetak američkih i kanadskih diplomata u Havani, kao i članovi njihovih porodica, patili su od migrena, zujanja u ušima, kognitivnih poremećaja ili problema sa ravnotežom i vrtoglavicom.

Otava i Vašington nikada nisu zvanično utvrdili prirodu fenomena poznatog kao „Havanski sindrom“ niti su potvrdili da je reč o „akustičnom napadu“, kako je pisala američka štampa. Kuba je odbacila svaku odgovornost. Ipak, zbog „Havanskog sindroma“ SAD i Kanada su povukle veliki deo svog diplomatskog osoblja sa Kube.

Šta su pokazale studije?

Otkriveno je da je usmereno mikrotalasno zračenje objašnjenje za simptome koji su uključivali intenzivan pritisak u glavi, vrtoglavicu i kognitivne poteškoće verovatnije od drugih, prethodno razmatranih uzroka poput tropskih bolesti ili psiholoških problema.

Tim medicinskih i naučnih stručnjaka koji je proučavao simptome 40 državnih službenika zaključio je da pre ništa slično nije dokumentovano u medicinskoj literaturi, te su mnogi izveštavali da su pre prvih simptoma čuli glasan zvuk i osetili pritisak u glavama, kao i da su mnogi pretrpeli dugotrajne, iscrpljujuće posledice koji su kod pojedinaca ostavili trajnu i značajnu prepreku njihovom radu i dobrobiti.

Odbor od 19 članova koji je radio na studiji, naveo je i da se suočio sa značajnim izazovima pokušavajući da ovu medicinsku misteriju privede kraju. U njihovom izveštaju, dodaje AP, nisu imenovani izvori energije niti je zaključeno da je ona bila rezultat napada, iako je primećeno da su prethodna istraživanja o ovoj vrsti povreda rađena u bivšem Sovjetskom Savezu.

Ko bi mogao da stoji iza napada?

NBC njuz je 2018. pisao o tome kako su američki obaveštajni službenici prvo sumnjali na Rusiju u onome što neki procenili kao namerne napade na diplomate i oficire CIA-e u inostranstvu.

„Ipak, ni tada, kao ni sada, nije bilo konačnih obaveštajnih podataka koji su išli u tom smeru“, reklo je više zvaničnika koji su bili informisani o tom pitanju.

Neimenovani izvor potvrdio je za NBC njuz da je CIA, koristeći podatke o lokaciji mobitela, utvrdila da su neki ruski obaveštajci koji su radili na programima mikrotalasnog oružja bili u istim gradovima u isto vreme kad su službenici CIA-e imali misteriozne simptome. Službenici CIA-e smatraju da je to obećavajući vodeći, ali ne i konačan dokaz.

Prethodnih godina incidente su istraživali FBI, CIA, američka vojska, Diplomatska služba sigurnosti Stejt departmenta, Nacionalni zavodi za zdravlje i Centri za kontrolu i prevenciju bolesti i niko nije imao zaključke. Odgovarajući na izveštaj Nacionalne akademije nauka, Stejt department je naglasio da „svaki mogući uzrok ostaje spekulativan“ te da je istraga, koja je sada stara četiri godine, još uvek „u toku“.

BONUS VIDEO:

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar