Foto: EPA-EFE/BORIS PEJOVIĆ

Pojedine zdravstvene ustanove ostale su bez antibiotika Longacef u ampulama, koji koriste i pacijenti zaraženi koronavirusom, a dovoljne količine ovog leka trebalo bi da stignu u četvrtak.

Pročitajte još:

Takođe, nedostaje i rastvora za inekciju solumedrol i lemod (urbazon), rastvori za inekciju, ali su juče stigle dopune tih lekova koje bi trebalo da budu u što kraćem roku isporučene domovima zdravlja i bolnicama.

Iz javne zdravstvene ustanove Apoteke Crne Gore “Montefarm” rekli su da su u prethodnih 12 meseci, uprkos enormnoj potrošnji svih vrsta antibiotika, uspeli da redovno snabdevaju sve javne zdravstvene ustanove, pri tome posebno vodeći računa o ustanovama koje su određene kao kovid centri.

“Kao što je u javnosti poznato, finansiranja su još uvek na mesečnom nivou, što svakako utiče na planiranje zaliha. Nabavka određenih lekova, u ovom slučaju konkretno ampuliranog antibiotika lendacin (longacef) je otežana usled nemogućnosti proizvođača da skladištu Montefarma isporuči potrebne količine. Prema informacijama koje za sada imamo, isporuku lendacina očekujemo u četvrtak u dovoljnim količinama. Takođe, danas je stigla dopuna lekova solumedrol i lemod (urbazon) koji će odmah biti isporučeni ustanovama kojima trenutno nedostaje”, rekli su iz ove ustanove.

U “Montefarmu” tvrde da je potrošnja lekova na globalnom nivou uvećana i do nekoliko puta, ne samo ovog antibiotika i protivupalih terapija, već velikog broja medikamenata koji se koriste za lečenje koronavirusa i posledica infekcije.

Građani su se žalili prethodnih dana da sami moraju da kupuju ampule longacefa, uprkos tome što nadležni iz zdravstvenog sistema ponavljaju da nema razloga za brigu i da leka ima u dovoljnim količinama.

Pročitajte i:

Početkom ovog meseca u pojedinim ustanovama zabeležena je i nestašica lekova protiv zgrušnjavanja krvi, koje osim pacijenata pozitivnih na koronavirus, kao redovnu terapiju koriste i trudnice.

Pacijenti se žale i da plaćaju hemomicin

Pojedini pacijenti tvrde da su morali iz svog džepa da plaćaju antibiotik hemomicin u apotekama, uprkos tome što imaju lekarski recept. Izabrani doktori iz kovid ambulanti su pojasnili da se antibiotici inače ne propisuju za infekcije virusom, kao što je koronavirus, pa formalno ne postoje indikacije da se ovaj lek dobije o trošku Fonda za zdravstveno osiguranje (FZO).

BONUS VIDEO:

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare