Širom Amerike nalaze se napušteni gradovi, koje su stanovnici ostavili da polako trunu i da priroda uzme svoj danak. Ovako su nastali brojni "gradovi duhova", od kojih mnogi sada predstavljaju izazov za one radoznale i najhrabrije.
Na nekim mestima suva klima je savršeno očuvala zgrade, što znači da je poseta ovim „gradovima duhova“ kao da se vraćate unazad u neko drugo doba.
Iako su većinu napustili stanovnici nakon što je bogatstvo gradova presušilo, drugi su ostavljeni zbog tragedija poput prirodnih katastrofa.
Evo 13 najjezivijih gradova duhova raštrkanih širom SAD.
1. Kenikot, Aljaska
Užurbani grad Kenikot privukao je hiljade porodica i rudara od 1905. do 1938. i bio je odgovoran isporuku za preko 590.000 tona bakra.
Littered across the US are abandoned towns, left by residents to slowly rot away and for nature to reclaim the landhttps://t.co/5ghOcc4AHB
— MirrorUSNews (@MirrorUSNews) March 6, 2023
Međutim, do kasnih 1920-ih profit je počeo da opada i firma „Kennecott Copper Corporation“ je počela da istražuje druga tržišta Severne Amerike.
Sa sve većim troškovima i popravkama pruga koje su dostigle milione dolara, doneta je odluka da se operacija zatvori 1938.
Premeštanje opreme bi koštalo previše, tako da je lokacija jednostavno napuštena.
Sada lokalna služba za parkove očajnički pokušava da zaustavi dalje propadanje.
2. Rokport, Juta
Dok suše nastavljaju da zahvataju SAD tokom leta, zaboravljeni „grad duhova“ koji je bio potopljen pod vodom nakon što je izgrađena brana podigao se iz svog vodenog groba 64 godine kasnije.
Grad Rokport u Juti, potpuno je nestao 1957. – pet godina nakon što je zelena boja Bele kuće osvetlila izgradnju brane Vanšip.
Rockport Reservoir is so low right now that many of the foundations of the old town are now visible. The town was flooded back in the 1950s to create the reservoir. pic.twitter.com/9QhuEoCAFl
— Devon Dewey (@DevonDewey) September 16, 2021
U to vreme, ukupno 27 porodica je još uvek živelo u nekada naprednom gradiću, koji se nalazio u uskom delu doline Veber na ušću kanjona.
Sa najnižim nivoom vode koji je bio godinama, ruševine su se ponovo pojavile.
3. Kaliko, Kalifornija
Nekada napredan rudarski grad sa preko 500 rudnika srebra, danas Kaliko nema mnogo stanovnika, iako i dalje ima mnogo posetilaca.
To je zato što je grad duhova pretvoren u muzej gde možete posetiti zgrade u stilu Starog Zapada (uključujući školu), a da ne spominjemo da su neki od rudnika otvoreni za obilaske.
Zahvaljujući očuvanim zgradama, takođe je istorijsko obeležje.
4. Terlingua, Teksas
Nekada mesto za uspešnu kompaniju za iskopavanje živog srebra Čisos, kada je kompanija podnela zahtev za bankrot 1940-ih, Terlingua je od procvata prešao u skoro napušteni grad duhova.
Danas nije potpuno napušten, i još uvek nudi prodavnicu suvenira, neobične mogućnosti smeštaja, restorane i barove. Postoje i starogradske zgrade koje i dalje stoje visoko, kao što je lokalni bioskop.
Gurmani će možda želeti da ga posete za svetski poznato prvenstvo „Kuva se čili” koje istorijski privlači hiljade posetilaca u grad duhova.
6. Riolit, Nevada
Ušuškan u Dolini smrti u Nevadi, 1900-ih godina riolit je cvetao dok su hiljade hrlile u to područje tokom zlatne groznice.
Procvetao je sa preduzećima, domovima i školama – ali kako je zlatna groznica prošla, grad se brzo ispraznio.
Danas je to niz zgrada i ruševina, a neka imanja još uvek stoje visoko, kao što su banka i železnička stanica.
Grad se nalazi na Nevadinoj ulici smrti, tako da je popularan među putnicima koji žele da protegnu noge i istraže zapušteno mesto.
7. Šaniko, Oregon
Ako želite da se osećate kao da ste se vratili u prošlost na Stari Zapad, Šaniko mora da bude na vašem radaru.
Nekada slavljen kao „svetska prestonica vune“, danas je skoro pust, ali brojne njegove kultne zgrade još uvek stoje visoko, uključujući Gradsku većnicu sa zatvorom, školom i poštom, kao i hotel Šaniko.
Sam grad je turistička atrakcija, tako da ima nekoliko lažnih fasada, ali ostaci i stare zgrade su veoma stvarni.
8. Turmond, Zapadna Virdžinija
Početkom 1900-ih, Turmond je bio u procvatu.
Njegovi vozovi i lokacija pored rudnika uglja hvalili su se gomilom bogatstva. Prodavnice i saloni su uvek bili zauzeti, hoteli su uvek bili puni.
Međutim, kako je potražnja za ugljem smanjena, stanovnici grada su počeli da se sele na nove pašnjake – i na kraju je postao napušteni grad.
Od tada je ostao relativno netaknut, iako je prošao kroz neku restauraciju kada je postao istorijsko mesto Nacionalnog parka.
Danas možete posetiti grad i krenuti u obilaske da biste saznali sve o njegovoj fascinantnoj istoriji.
9. Sent Elmo, Kolorado
Sveti (Sent) Elmo je imao oko 2.000 stanovnika 1880-ih kada je bio popularno mesto za iskopavanje zlata i srebra.
Hvaljen je kao jedan od najbolje očuvanih gradova duhova u Koloradu, iako još uvek postoji nekolicina stanovnika koji to područje nazivaju domom.
Mnoge njegove originalne zgrade još uvek stoje, a u toku su napori za restauraciju nekih od njegovih većih zgrada kao što je Gradska kuća.
10. Goldfild, Arizona
Još 1890-ih, rudarski grad Goldfild imao je salone, pansion, opštu prodavnicu, kovačnicu, pivaru, pijacu mesa i školu.
Međutim, kako se ruda iscrpljivala, polako je počeo da postaje grad duhova sa stanovnicima koji su krenuli u nove avanture. Danas je to istorijsko mesto i turistička atrakcija.
Možete da idete u obilaske rudnika ili idete na pešačke ture da biste saznali o duhovima za koje se kaže da opsedaju region. Oni koji zaista žele uzbuđenje mogu čak i da krenu na zip lajn.
11. Sout Pas Siti, Vajoming
Ovaj napušteni grad jedno je od najvećih istorijskih mesta Vajominga i otvara se za posetioce tokom letnjih meseci. U svom vrhuncu grad je bio u srcu uspešne rudarske oblasti rasute rudnicima zlata.
Ali kada su rudnici prestali da proizvode zlato, ljudi su postepeno napustili to područje, prenosi Dejli mejl. U gradu je takođe potpisan zakon kojim je Vajoming postala prva teritorija u SAD na kojoj su žene mogle da glasaju.
Zakon je potpisan 1869. godine, 51 godinu pre nego što su slična prava dodeljena ženama širom SAD 1920.
12. Centralija, Pensilvanija
Požar u rudniku uglja 1960-ih pretvorio je Centraliju iz užurbanog grada u skoro napušteno područje.
Nekada se kroz pukotine nastale duž obližnjeg autoputa provlačio dim. Iako su ova viđenja danas retka, podzemni požar nastavlja da gori skoro 60 godina kasnije.
Centralija nije turistička destinacija – neki delovi mogu biti opasni za posetu zbog toksičnih supstanci i delova puteva koji mogu propasti.
13. Ferbank, Arizona
Ferbank je nekada bio najbliža železnička stanica gradu Tombstonu, što znači da je bio na odličnoj lokaciji i za turiste i za rudarske kompanije koje su trebale da otpreme svoj teret širom zemlje.
Međutim, kada su se obližnji rudnici zatvorili, grad je polako izgubio svoju privlačnost. Danas je u vlasništvu Biroa za upravljanje zemljištem i otvoren je za javnost kao muzej.
Još uvek postoje neke fascinantne zgrade, na primer jedna nekretnina u kojoj su se nalazila prodavnica, pošta i salon. Ostale znamenitosti uključuju hotel iz 1880-ih, školsku zgradu iz 1920-ih, štalu, železnički most i železničku platformu.
BONUS VIDEO: Život i smrt Pabla Eskobara