Oglas
Danas je 216. dan rat u Ukrajini. Sva najnovija dešavanja iz Ukrajine mogli ste da pratite u našem blogu uživo na portalu Nova.rs.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila je da je curenje gasovoda Severni tok u Baltičkom moru "čin sabotaže".
Spoke to @Statsmin Frederiksen on the sabotage action #Nordstream.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) September 27, 2022
Paramount to now investigate the incidents, get full clarity on events & why.
Any deliberate disruption of active European energy infrastructure is unacceptable & will lead to the strongest possible response.
Video from the site of a gas leak from Nord Stream in the Baltic Sea pic.twitter.com/tVfIZ7h1vq
— ТРУХА⚡️English (@TpyxaNews) September 27, 2022
Zapadni lideri navode da je curenje gasa sa danskog ostrva u Baltičkom moru, koje je izazvalo mehuriće širine od gotovo jednog kilometra i uzrokovalo skok cena gasa, zapravo namerna sabotaža.
U vojnom saopštenju se tvrdi da najveće curenje „širi mehuriće prečnika dobar kilometar, a najmanje stvara krug od oko 200 metara u prečniku“, a šef danske agencije za energetiku rekao je da bi moglo proći i do nedelju dana dok gas ne prestane da curi u more.
Opširnije pročitajte u posebnoj vesti.
Danska premijerka Meter Frederiksen izjavila je danas da njena vlada na curenje gasa sa danskog ostrva u Baltičkom moru gleda kao na „namerne radnje“.
Upitana da li se radi o napadu na Dansku, Frederiksen je odgovorila da je do curenja došlo u međunarodnim vodama i da je „odgovor zato ne“.
Više pročitajte ovde.
Wow. Video from #Russia - #Kazakhstan border in last 24 hrs with dizzying line of cars as Russians try to escape Putin’s mobilization order. Kazakh authorities already received 98,000 Russians (AP) : pic.twitter.com/k2tjnuTG71
— Joyce Karam (@Joyce_Karam) September 27, 2022
Oko 98.000 Rusa prešlo je u Kazahstan otkad je predsednik Rusije Vladimir Putin objavio da počinje delimičnu mobilizaciju rezervista, kako bi se borili u Ukrajini, saopštili su zvaničnici te zemlje, javlja AP.
Muškarci u Rusiji koji žele da izbegnu da budu pozvani u rezervni sastav nastavljaju da beže, kako avionom tako i kopnenim putem, najčešće u susedne zemlje.
Više pročitajte u posebnoj vesti.
U Harkovu, drugom najvećem ukrajinskom gradu, danas su se čule tri eksplozije, a nestala je i struja, javio je Rojtersov izvor.
Gradonačelnik Harkova Ihor Terehov na svom Telegram kanalu napisao je da za sada nema tačnih informacija o žrtvama.
"U nekim delovima grada nema svetla", dodao je on.
Rojters navodi da Ukrajina smatra da je ovde reč o osveti za uspehe na bojnom polju.
Američki državni sekretar Entoni Blinken izjavio je da SAD i njihovi saveznici "nikada neće priznati" rusku aneksiju teritorije u Ukrajini.
„Mi i mnoge druge zemlje smo jasno stavili do znanja. Nećemo, nikada nećemo priznati rusku aneksiju ukrajinske teritorije“, rekao je Blinken na konferenciji za novinare.
Proruske separatističke vlasti u Ukrajini saopštile su prve rezultate referenduma o prijapanju Rusiji Donjecke i Luganske Republike, kao i Zaporoške i Hersonske oblasti, prema kojima je većina glasala „za“.
Na referendumu u Luganskoj i Donjeckoj narodnoj republici, proruskim obalstima na istoku Ukrajine, ulazak u sastav Rusije podržalo je 97 odsto ispitanika, pokazuju podaci izlazne ankete Instituta za socijalni marketing (INSOMAR).
„Pitali smo 1.817 osoba u DNR i 765 u LNR. Dobili smo iste rezultate, odnosno udeo onih koji su odgovorili ‘da’ na referendumska pitanja iznosio je 97 odsto“, saopštio je Viktor Poturemski, direktor za političku analizu INSOMAR na okruglom stolu na temu „Završetak referenduma u DNR, LNR, Zaporoškoj i Hersonskoj oblasti“.
Opširnije pročitajte u posebnoj vesti.
The seismic signals from the event that seismologist Björn Lund refers to in this articlehttps://t.co/XYs5w44Hs9 can be seen on the Danish station on Bornholm (DK.BSD) in the attached plots. This data is openly available via @IRIS_EPO pic.twitter.com/W0cfJmVgeF
— Dr. Steven J. Gibbons (@stevenjgibbons) September 27, 2022
Prema izveštaju lista Tagesspiegel, u Danskoj su uvereni da se radi o sabotaži, to jest da su gasovodi namerno oštećeni.
"Nemamo dovoljno mašte da zamislimo scenario koji ne podrazumeva ciljani napad. Sve govori da se ne radi o slučajnosti", rekao je izvor upoznat s analizom vlade i saveznih agencija.
Zbog incidenata nadležni u Danskoj su zatražili od državnog preduzeća Energinet da posebno pazi na sigurnost svojih objekata.
Prekidi na gasovodima su izuzetno retki, zbog čega postoje razlozi da se takozvani stepen pripravnosti u sektoru gasa i električne energije podigne na drugi najviši nivo "narandžasti", napisala je agencija za energetiku.
Američki državni sekretar Entoni Blinken izjavio je danas da je razumeo da curenja otkrivena u gasovodima Severni tok neće imati značajan uticaj na snabdevanje Evrope energetima.
Na konferenciji za novinare zajedno sa ministrom inostranih poslova Indije, Blinken je rekao da SAD nisu potvrdile prve izveštaje da bi curenje moglo biti rezultat napada ili sabotaže, ali da, u slučaju da je u pitanju sabotaža, to nije ni u čijem interesu, preneo je Rojters.
Kvarovi do kojih je došlo na tri kraka podmorskih gasovoda Severni tok 1 i Severni tok 2 su bez presedana, a vreme popravke je nemoguće proceniti za sada, saopštila je ranije danas kompanija Nord Strim AG, operater cevovoda Severni tok 1.
"Oštećenja koja su se dogodila u jednom danu istovremeno na tri linije sistema podmorskih cevovoda Severni tok su bez presedana. Za sada nije moguće proceniti vreme za popravku gasne transportne infrastrukture", navela je kompanija u saopštenju za novinare, preneo je TAS S.
Se video og fotos af gaslækagerne på Nord Stream 1 og 2-gasledningerne i Østersøen på https://t.co/pj96CN7CDB: https://t.co/7bgt8TljaH #dkforsvar pic.twitter.com/I1zEPaBLYO
— Forsvaret (@forsvaretdk) September 27, 2022
Tokom poslednjih 36 sati merne stanice u Švedskoj i Danskoj registrovale su snažne podvodne eksplozije u istoj oblasti gde se dogodilo curenje gasa iz gasovoda Severni tok, javlja švedski nacionalni emiter SVT.
"Nema sumnje da su ovo eksplozije", kaže Bjorn Lund, predavač seizmologije na Švedskoj nacionalnoj seizmičkoj mreži, SNSN.
Danska komanda odbrane objavila je sliku gasa koji curi iz gasovoda Severni tok 2 koji stiže do površine Baltičkog mora.
Danska premijerka Mete Frederiksen izjavila je danas da ne isključuje mogućnost da su oštećenja na gasovodima Severni tok 1 i Severni tok 2 posledica sabotaže.
"Teško je da se zamisli da je ovo slučajnost. Ne možemo da isključimo sabotažu, ali je prerano za zaključke", rekla je Frederiksen u Poljskoj, gde je prisustvovala otvaranju gasovoda koji će povezati norvešku gasnu mrežu sa Poljskom, preneo je Interfaks.
Evropska komisija pomno prati razvoj događaja s oštećenjima na gasovodima Severni tok 1 i 2 te zasad ne vidi nikakav uticaj na bezbednost snabdevanja Evrope, rečeno je danas iz EK.
Dmitrij Peskov, portparol Vladimira Putina, danas je rekao da su oštećenja na gasovodima Severni tok 1 i Severni tok 2 možda nastala kao posledica sabotaže.
"Trenutno ne možemo da isključimo nijednu opciju", rekao je Peskov odgovarajući na pitanje je li sabotaža uzrok oštećenja.
Dodao je da je Kremlj "vrlo zabrinut" zbog situacije s gasovodima, koja zahtijeva "hitnu istragu" jer se radi o problemu energetske sigurnosti za "ceo kontinent".
Operater gasne mreže Severni tok AG objavio je da su tri gasovoda sistema Severni tok pretrpela "oštećenja bez presedana" u samo jednom danu. Operater je takođe objavio da je "nemoguće proceniti kad će kapacitet sistema biti vraćen u funkciju".
Pritisak u gasovodu Severni tok 2, koji inače nije ni pušten u rad, u ponedeljak je pao sa 105 na sedam bara. Gasovod koji se nalazi u vlasništvu Gasproma i koji je trebalo da udvostruči isporuke gasa iz Rusije, preko Baltičkog mora do severa Nemačke, bio je napunjen gasom i pred puštanjem, kada je nemačka strana odbila da da dozvolu.
Nešto kasnije Danska je utvrdila da je u blizini ostrva Bornholm došlo do curenja gasa i zabranila prolazak brodova u krugu od pet nautičkih milja (9,25 kilometara). Nekoliko sati kasnije prijavljen je i pad pritiska i u drugom gasovodu koji spaja Rusiju i Nemačku, Severni tok 1. Danske i švedske vlasti javile su danas da su na gasovodu Severni tok jedan pronadjena curenja na dva mesta u Baltičkom moru, prenosi Frans pres.
#SatelliteImagery from September 25, 2022 shows a large traffic jam of vehicles leaving #Russia and attempting to cross the border into #Georgia, at the Lars checkpoint, following Russian President Putin’s mobilization order for the war in #Ukraine. pic.twitter.com/iHUsC8hYs2
— Maxar Technologies (@Maxar) September 26, 2022
Predsednik Rusije Vladimir Putin će tokom obraćanja parlamentu, predviđenim za petak, objaviti prisajedinjenje samoproglašenih Narodnih Republika Donjeck i Luganjsk, kao i delova Hersonske i Zaporoške oblasti pod kontrolom ruske vojske, u kojima se održava referendum o pridruživanju Rusiji, saopštava britansko Ministarstvo odbrane.
Rusima koji se pridružuju mobilizaciji u Ukrajini zabranjeno je nošenje pametnih telefona zbog bezbednosnog rizika koji predstavljaju, izveštavaju ruski mediji.
Na ovaj način žele sprečiti da vojnici snimcima i slikama otkriju svoju lokaciju, ali i da se ne šire snimci o stanju u ruskoj vojsci. Mnogi koji se pridružuju mobilizaciji već su snimali delove svog putovanja, a onda je relativno lako geolocirati ih.
1. 📷 of Russian-Georgian border from a satellite. The line is over 16 km long.
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) September 26, 2022
Since mobilization was declared, 115,000+ Russians crossed the border.
2. 📷 from the Russian-Georgian border. A line of men wanting to flee Russia pic.twitter.com/dpI0pCtdIa
Jedan muškarac u Rijazanu, na zapadu Rusije, zapalio se u znak protesta protiv mobilizacije rezervista za rat u Ukrajini.
Na snimku koji je objavila Novaja gazeta vidi se kako se čovek poliva tečnošću, a zatim se zapalio. Svedok je rekao da se čovek zahvaćen plamenom vikao da ne želi da ide u rat.
FSB je saopštio da je japanski konzul proglašen personom non grata nakon što je uhvaćen na delu kako je primao tajne informacije o efektima zapadnih sankcija na ekonomsku situaciju na Dalekom istoku Rusije. Navodi se da su poverljive informacije, koje se takođe odnose na saradnju Rusije sa neimenovanom azijsko-pacifičkom zemljom, dobijene u zamenu za „novčanu nagradu“.
U noćašnjem granatiranju Zaporožja ima povređenih, a izbio je požar, saopštio je sekretar gradskog veća Anatolij Kurtev. Prethodno je šef oblasne vojne administracije Oleksandar Staruh saopštio da su pogođeni infrastrukturni objekti u gradu, prenosi Interfaks Ukrajina.
Ukrajinske snage su nastavile sa naporima da stave van upotrebe četiri mosta i druge rečne prelaze kako bi poremetile linije snabdevanja ruskih snaga na jugu. Južna komanda Oružanih snaga Ukrajine saopštila je u utorak da je u njenoj kontraofanzivi na Herson neprijatelj izgubio 77 vojnika, šest tenkova, pet haubica, tri protivvazdušna sistema i 14 oklopnih vozila.
Rojters navodi da nije mogao nezavisno da proveri ove izveštaje sa ratišta.
Tokio je uložio "snažan protest" zbog pritvora konzula Motokija Tacunorija i signalizirao da bi mogao da uzvrati.
Ruska bezbednosna služba FSB saopštila je u ponedeljak da je uhapsila japanskog konzula zbog sumnje u špijunažu i naredila mu da napusti zemlju.
Konzul Motoki Tacunori pušten je posle nekoliko sati pritvora, prenosi Rojters. Portparol njapanske vlade Hirokazu Macuno rekao je da je konzulu vezan povez preko očiju i da je tretiran na "zastrašujući način" što je "očigledno kršenje Bečke konvencije o diplomatskim odnosima".
Ukrajinske i ruske snage vode teške borbe u različitim delovima Ukrajine, dok se danas privode kraju referendumi u samoproglašenim Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici i oblastima Hersona i Zaporožja, koje su pod kontrolom ruske vojske.
Ruska državna medijska agencija TASS saopštila je da je u ponedeljak 26. izlaznost birača bila 86,89 odsto u Donjecku, 83,61 odsto u Lugansku, 63,58 odsto u Hersonu i 66,43 odsto u Zaporožju.
BONUS VIDEO Izjum - grad koji na svakoj zgradi ima ožiljke rata
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar