Foto: Printscreen/YouTube/CNBC Television/CanadaGairdnerAwards/Medpace, Inc./Ivan Couronne / AFP / Biontech / Zuma Press / Profimedia

Godinu dana nakon što se u Kini pojavio prvi slučaj koronavirusa, koji je u svetu do sada ubio više od 1,7 miliona ljudi, počela je i vakcinacija, a vakcine protiv korone proizvele su nove milijardere – lekare i naučnike – koji su uvršteni na Forbsovu listu. Ovi naučnici obogatili su se preko noći, kada je na berzama vrednost akcija njihovih kompanija skočila zahvaljujući investitorima koji su pohrlili da ulože u kompanije koje proizvode vakcine, lekove, medicinska sredstva, opremu i sve između.

Sve u svemu, magazin Forbs je pobrojao 50 novih milijardera u medicinskoj industriji, među njima i naučnike koji stoje iza dve trenutno najefikasnije vakcine protiv koronavirusa – Fajzer/Biontekove i Modernine – koji su do prošle godine bili nepoznati.

Ugr Sahin

Foto: Biontech / Zuma Press / Profimedia

Izvršni direktor Bajonteka Ugr Sahin, koji je sa suprugom i glavnim medicinskim direktorom Oezlem Tuereci (koja nema nijednu akciju kompanije) osnovao firmu, sada je težak 4,2 milijarde dolara.

Pre Bionteka, Sahin i Tuereci su osnovali biofarmaceutsku kompaniju Ganjimed farmaceutikals 2001. koju su prodali japanskoj Astelas farmi za 460 miliona dolara 2016. godine.

Stefan Bancel

Foto: Ivan Couronne / AFP / Profimedia

Njegov francuski kolega, direktor Moderne, Stefan Bancel ima 4,1 milijardu. Bancel je vlasnik šest odsto Moderne. Ranije je imao devet procenata, ali ih je prodao kada su akcije firme skočile za više od 550 odsto od početka godine.

Modernini investitori

Neverovatan uspon Moderne stvorio je od njenih prvih investitora, imunologa Timotija Springera s Harvarda i naučnika sa MIT Roberta Langera takođe milijardere.

Springer je bio jedan od prvih Moderninih investitora uloživši u kompaniju pet miliona dolara 2010. Njegov udeo od 3,5 odsto sada iznosi oko 1,6 milijardi dolara.

Foto: Printscreen/YouTube/CanadaGairdnerAwards

Lagner je prvi uložio u Modernu, čije su kancelarije prekoputa njegovih u Kembridžu, i nikada nije prodao nijednu svoju akciju firme, zbog čega je danas njegov ulog vredan oko 1,5 milijardi dolara.

Pročitajte još:

Serđio Stevanto

Kako će te vakcine morati bezbedno da se prevezu u sve krajeve sveta, na scenu stupa Italijan Serđio Stevanato, novi milijarder i vlasnik većinskog dela akcija privatne Stevanato grupe koja proizvodi staklene flašice za vakcine. Njegova kompanija je i najveći svetski proizvođač insulinskih „olovaka“.

Međutim, zarada nije postignuta samo na vakcinama, već su se obogatile i kompanije koje su se bavile razvojem lekova koji pomažu u suzbijanju simptoma koronavirusa.

Karl Hansen

Tako izvršni direktor kanadske biotehnološke kompanije AbCelera Karl Hansen sada ima 2,9 milijardi dolara, jer je njegova kompanija 11. decembra izašla u javnost s lečenjem antitelima, koje je razvila u saradnji sa farmaceutskim gigantom Eli Lili i dobila je odobrenje američke Agencije za hranu i lekove.

Foto: Printscreen/YouTube/CNBC Television

Hansen koristi veštačku inteligenciju i mašinsko učenje kako bi identifikovao koja antitela najbolje leče koje bolesti. Sve do 2019. radio je kao profesor na Univerzitetu Britanske Kolumbije, ali je onda svu svoju pažnju usmerio isključivo na AbCeleru i ta odluka mu se isplatila.

August Trendl

Na tržištu su se dobro plasirale i zaradile veliku sumu novca i kompanije koje su pomagale većim firmama da testiraju nove lekove, pa tako August Trendl, osnivač i izvršni direktor ugovorne istraživačke kompanije Medpej, sa sedištem u Sinsinatiju, sada ima 1,3 milijarde dolara.

Foto: Printscreen/YouTube/Medpace, Inc.

Novi moguli potiču iz 11 različitih zemalja, ali je većina iz Kine, države koja se smatra epicentrom koronavirusa i koja je sada dom tridesetak novih medicinskih milijardera, uključujući predsednika proizvođača medicinskih uređaja Kontek medika sistems Hu Kuna čije su akcije na Šenžen berzi skočile za 150 odsto od prvog izlaska u avgustu.

Zarada tog proizvođača je porasla za oko 150 odsto zbog jake inostrane prodaje proizvoda poput pulsnih oksimetara ili uređaja koji analiziraju stanje pluća.

BONUS VIDEO

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram