Poslanica Evropskog parlamenta Viola fon Kramon, nakon samita EU održanog 23. i 24 juna, a koji je bio posvećen pitanjima proširenja, istakla je da je nezadovoljna razgovorima sa liderima Zapadnog Balkana i "Istorijskom odlukom" da se dodeli status kandidata Ukrajini i Moldaviji.
Fon Kramon je, međutim, tu odluku nazvala „veoma jeftinom“ i sa malo praktične vrednosti. Razgovori sa liderima Zapadnog Balkana, kako je rekla, bili su „potpuni neuspeh“ i slab rezultat može da obraduje samo ruskog predsednika Vladimira Putina, piše Euractiv.com
Upitana šta misli o ovom „geopolitičkom“ samitu, Fon Kramon je rekla da je odluka da se Ukrajini i Moldaviji da status kandidata za članstvo, „jeftinu odluka“.
„EU ništa ne košta da im damo status kandidata u geopolitički veoma napetoj situaciji. Oni sa ovim statusom kandidata mogu biti u čekaonici, kao što smo to videli kod Turske i Zapadnog Balkana, zauvek. Status kandidata je nešto najmanje što su lideri EU mogli da urade, bez ikakvih finansijskih obaveza. Naravno, dobro je imati jedinstvo unutaaa EU oko Ukrajince u trenutku dok vode ovaj strašni rat.
Što se tiče Gruzije, ta zemlja ima problem, odala je ona.
„U prošlosti je uvek bila predvodnik, kada su u pitanju reforme, antikorupcija, modernizacija društva. Ali sada su otišli potpuno u pogrešnom pravcu. I umesto da zatvore jaz, oni ga otvaraju, što otežava Evropskom savetu da im dodeli isti status kao Ukrajini i Moldaviji. Pošteno je reći: prvo uradite domaći, a onda ćemo vam dodeliti isti status kandidata kao i za druge dve zemlje“, rekal je Fon Kramon.
Upitana šta je ovaj samit postigao, ona ističe da je ovaj samit za Zapadni Balkan bio potpuni neuspeh. Moram da priznam da sam strašno razočarana. Evropska komisija je samu sebe nazvala „geopolitičkom“, a šest blkanskih lidera otputovali su u Brisel i nisu dobili ništa.
„Ni Bosna i Hercgovina nije dobila status kandidata, što je još gore, Severna Makedonija i Albanija nisu dobile otvaranje pristupnih pregovora, a Kosovo nije dobilo viznu liberalizaciju, što je pitanje koje se razvlači već četiri godine. Ovo je zaista katastrofalan signal. Samo je jedna osoba srećna zbog ove situacije, a ovaj sedi u Kremlju“, rekla je Fon Kramon.
Na pitanje da li je propuštena prilika da se pošalje jasna poruka Srbiji da treba da se uskladi sa spoljnom politikom EU i sankcijama Rusiji, ona kaže da nije mnogo iznenađen.
„Pravi argument bi trebalo da bude: ako se ne uskladite sa spoljnom politikom, onda ćemo vam suspendovati sredstva. Ali nisam čula da je neko to rekao“, dodala je ona.
Fon Kramon je dodala da je tokom nedavne posete Beogradu od civilnog društva saznala da postoji strah da ukoliko bi vlast uvela sankcije Rusiji, da bi odustala od demokratskih principa u Srbiji – slobode medija, partijskog pluralizma….
Upitana da li su regionalne ideje kao što je „Otvoreni Balkan“ (na čelu sa Beogradom) dobre ili loše, ona je rekla da ta inicijativa nije zasnovana na principima, standardima i kriterijumima EU, a ako se nastavi sa tim, zapravo bi potkopali proces pristupanja EU, tako da to ne bi podržala.
***
Bonus video: Postizborna Srbija iz ugla EP – gost Viola fon Kramon
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare