Kada su 2018. godine pronađena tela novinara Jana Kucijaka i njegove verenice Martine Kusnirove (27), slovački novinari su bili šokirani. Najviši političari su kritikovani zbog otvorenog izražavanja neprijateljstva prema nezavisnim novinarima, ali nijedan reporter u zemlji nikada ranije nije ubijen zbog svog rada. Policija je saopštila da je par ubio jedan ili više profesionalnih ubica i da je njihova smrt verovatno bila odmazda za jednu od Kucijakovih priča. Slovački mediji su spekulisali da je mladog Kucijaka ubio lokalni biznismen koji mu je pretio, ili možda korumpirani vladini zvaničnici. Kada je priča na kojoj je radio ubijeni novinari izašla u javnost u centru pažnje se našla manekenka i asistentkinja tadašnjer premijera Roberta Fica, čija je partija na nedavno održanim izborima u Slovačkoj odnela pobedu.
Kucijak je radio sa Projektom za izveštavanje o organizovanom kriminalu i korupciji (OCCRP), Investigace.cz i Projektom za istraživačko izveštavanje Italija (IRPI) na drugoj priči: istrazi koja se bavila infiltracijom italijanske mafije ‘Ndrangete u Slovačku. Reč je o jednoj od najmoćnijih i najstrašnijih kriminalnih grupa na svetu.
„’Ndrangeta ima dominantnu poziciju na tržištu kokaina u Evropi i uključena je u mnoge druge kriminalne oblasti, uključujući trgovinu oružjem, prevaru, nameštanje javnih tendera, korupciju, zastrašivanje, iznudu i ekološki kriminal“, navodi se u objašnjenju Evropola.
U vreme ubistva, Kucijak je nastavio da prikuplja evidenciju o muškarcima koje je italijanska policija smatrala izuzetno opasnim. Ali nakon ubistva, procurile su informacije o predmetu njegovog izveštavanja.
Kucijak i njegove kolege započeli su svoju istragu tako što su istraživali angažovanje Marije Troškove, tada 27-godišnjakinje, od strane slovačkog premijera Roberta Fica kod koga je ova misica radila kao asistent. Fico je angažovao bivšu takmičarku i manekenku za mis univerzuma uprkos njenom relativnom nedostatku političkog iskustva. Njegovo odeljenje za štampu odbilo je da objavi opis njenog posla, da razjasni njen položaj u vladi.
Ali dok je istraživao ovu priču, Kucijakov tim otkrio je još veću. Kako se ispostavilo, Troškova je nekada bila poslovni partner Antonina Vadale (42), Italijana koji živi u Slovačkoj i poseduje mrežu poljoprivrednih preduzeća na istoku zemlje.
Tada u svojim srednjim dvadesetim, Troskova se pridružila Vadali da bi osnovala i postala suvlasnica kompanije pod nazivom GIA Management, koja je registrovana da učestvuje u širokom spektru poslova, uključujući nekretnine, građevinarstvo i fotografiju. Napustila je kompaniju posle nešto manje od godinu dana, prenosi occrp.org.
Troškova je počela da se bavi biznisom kao pomoćnica Pavola Ruska, bivšeg političara i nekada suvlasnika televizije TV Markiza. Rusko je upao u nevolje kada je uhapšen jer je navodno angažovao atentatora da ubije svog poslovnog partnera krajem 1990-ih.
Troškova je bila u GIA menadžmentu kada je upoznala Vilijama Jašana, bivšeg poslanika u slovačkom parlamentu iz vladajuće stranke Smer-SD, koji je predsedavao Odeljenjem za upravljanje krizama i državnu bezbednost. Jasan je angažovao Troškovu kao svog zamenika pomoćnika.
Tada ju je upoznao – i zaposlio ju je – lider stranke i premijer Robert Fico.
Marija Troskova bila je u Ficovoj pratnji u više navrata, i to na važnim diplomatskim sastancima. Tako je, između ostalog, bila uz njega i na sastanku s predsednikom Saveta EU Donaldom Tuskom, kao i tokom radnog ručka sa Angelom Merkel 3. aprila 2017. godine.
Bivši diplomata Ondrej Gazovic je za „Denjik N“ izjavio da je kabinet tadašnje kancelarke Merkel prisustvo Troskove na tom sastanku ocenio kao „nepoželjno“.
U intervjuu za DW Gazovic je izjavio da je tokom priprema za taj sastanak radio kao saradnik ambasade Slovačke u Berlinu i da su nemačke diplomate u više navrata pristojno zamolile da se ona ukloni sa spiska učesnika na radnom ručku sa Angelom Merkel.
Zamerka je, kaže Gazovic, bila to da Troskova „nema jasnu funkciju“. Ficov kabinet je, međutim, insistirao na učešću Troskove, a kao njenu funkciju naveo je „ekspertkinja za spoljnu politiku“. Na kraju je ona ipak učestvovala na radnom ručku, prenosi Dojče vele.
Glavni urednik lista „Denjik N“ Matuš Kostolni zapanjen je činjenicom da asistentkinja šefa vlade koju povezuju sa mafijom, može da učestvuje na sastanku sa najmoćnijim svetskim političarima.
„Ili je Fico bolestan ili jednostavno ima samo loš karakter. Potpuno je nerazumljivo zašto je on na taj način ugrozio reputaciju Slovačke. To bi svakako trebalo da bude jedan od razloga za njegovu ostavku.“
Troškova je napustila Vladinu kancelariju nakon ubistva Jana Kucijaka i njegove verenice Martine Kušnirove krajem februara 2018. godine.
Nedeljnik Plus Sedem Dni je 2018. godine objavio fotografije Ficovih telohranitelja koji pomažu Troškovoj da se useli u novi stan u bratislavskoj opštini Petržalka.
U Ministarstvu unutrašnjih poslova, kojem pripadaju telohranitelji, objasnili su da su telohranitelji otišli u Vladinu kancelariju po Ficove lične stvari, koje su ostale u Vladinoj kancelariji nakon njegovog odlaska sa funkcije.
Istovremeno su uzeli i stvari Troškove koje su tu ostale. Isporučili su joj stvari dok su se vraćali u svoju jedinicu, blizu mesta gde se nalazi njen novi stan.
Ali se kasnije pokazalo da Vadala, poslovni partner Ficove asistenktinje Troškove, nije samo preduzimljivi imigrant.
U martu 2017. Tužilaštvo za borbu protiv mafije u italijanskoj regiji Kalabrija, zajedno sa jedinicom za borbu protiv droge Fiskalne garde Katancara, izdalo je nekoliko naloga za hapšenje nakon duge istrage, prenosi prenosi occrp.org.
Pod kodnim imenom „Džeri“, policija je pratila kokain kojim je trgovao kartel pet „Ndrangeta porodica“ iz Latinske Amerike u Italiju.
U istrazi, Antonino Vadala je imenovan kao potencijalni novi saradnik kokaina za kartel, da zameni druge koji su uhapšeni.
Ali njegove veze sa grupom, otkrili su novinari, sežu dalje od toga.
Počelo je na živopisnom mestu na samom vrhu italijanske čizme: rodnom gradu Antonina Vadale, Bova Marina. Ovde je proveo prvi deo svog života, pre nego što je kasnije emigrirao u Slovačku zajedno sa ostalim članovima svoje porodice. Ali grad nije poznat samo po svojoj lepoti. To je dom klana Vadala, ozloglašene porodice Ndrangeta koja je, prema sudskim zapisima, odgovorna za najmanje 25 ubistava dok je kontrolisala trgovinu kokainom i uživala u direktnim vezama sa kolumbijskim narko-kartelom.
Klanom rukovodi šef po imenu Domeniko Vadala.
Pre šesnaest godina, italijanska policija je prvi put povezala Antonina Vadalu sa ‘Ndrangetom jer je pomogao da se sakrije begunac iz drugog klana, Libri-Zindato, koji je bežao od zakona.
Raspisana je poternica za Vadalino hapšenje, zajedno sa još 12 muškaraca koji su optuženi trgovinu drogom, pljačke i iznude, kao i nelegalnog posedovanja oružja.
Neki od muškaraca su uhapšeni, osuđeni za zločine i osuđeni na zatvorske kazne. Ali, pošto se već preselio u Slovačku, Vadala je izbegao hapšenje, a optužbe protiv njega su kasnije odbačene. Spekulisalo se i da je Marina Troškova ljubavnica Roberta Fica, koji sada ima dobre šanse da se vrati na vlast u Slovačkoj, ali on nikada nije reagovao na te navode.