Foto: Printscreen/AP

Evropska komesarka za unutrašnje poslove Ilva Johanson saopštila je da je Evropska komisija i dalje veoma zabrinuta zbog izveštaja o prinudnom guranju migranata preko granice i optužbi za maltretiranje migranata na granici Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

U odgovoru na pitanje poslanika Evropskog parlamenta o prinudnom guranju migranata i humanitarnoj krizi na granici Hrvatske i BiH, Johanson je navela da je Komisija u bliskom kontaktu sa hrvatskim vlastima koje je pozvala da sprovedu objektivnu, temeljnu i efikasnu istragu, što je dovelo do uspostavljanja nezavisnog Mehanizma za praćenje aktivnosti policije u oblasti ilegalnih migracija na spoljnoj granici Hrvatske.

Foto: Danish Refugee Council

Konačni izveštaj Mehanizma se očekuje u junu 2022.

Pročitajte još:

Johanson je navela i da Komisija pozdravlja napore da se poboljša upravljanje migracijama u BiH dodajući da se od ozbiljne migrantske situacije decembra 2020, situacija postepeno popravila, nakon velikog političkog angažmana i finansijske podrške EU.

U novembru 2021. otvoren je novi prihvatni centar u Lipi sa kapacitetom do 1.500 osoba pa se procenjuje da su smeštajni kapaciteti za izbeglice i migrante trenutno zadovoljavajući, navodi se uz podsećanje da EU u privremenim prihvatnim objektima migrantima i izbeglicama obezbeđuje hranu i druge potrepštine, kao i zaštitu i zdravstvenu i drugu pomoć.

Kao zemlja koja aplicira za pristupanje EU, BiH treba da radi na svim nivoima vlasti na održivim, dugoročnim rešenjima za upravljanje migracijama što podrazumeva i pravednu raspodelu odgovornosti za smeštaj prihvatnih centara širom zemlje, dodala je Johanson u odgovoru na pitanje poslaniku Levice u EP Nikolaju Vilumsenu.

Foto:printscreen/lighthouse reports/lighthousereports.nl

Povodom izveštaja o masovnom nasilnom vraćanju migranata i izbeglica na granici Hrvatske i BiH, j Vilumsen je pitao šta EK namerava da učini da to spreči.

On je podsetio da je od 2018, EU izdvojila 101,85 miliona evra za trenutne i srednjoročne potrebe izbelglica, tražilaca azila i migranata uključujući i 16 miliona evra u humanitarnoj pomoći ali da bez obzira na to nevladine organizacije upozoravaju na užasne uslove na spoljnim granicama Unije.

BONUS VIDEO Nasilje nad migrantima na hrvatsko – bosanskoj granici

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Pratite nas na Google News

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar