Stvar koja definitivno unosi najviše konfuzije otkada traje pandemija je to što članice EU imaju - često i dijametralno - različite mere u borbi protiv koronavirusa. EU je sada osmislila rešenje za to - korona semafor.
Od početka pandemije je problematična neujednačena praksa u Evropskoj uniji i činjenica da mere protiv koronavirusa variraju od zemlje do zemlje, i ne samo da je ovakav pristup uzdrmao vrednosne temelje bloka koji je izgrađen na pretpostavci zajedništva i jedinstvenosti, već i praktično otežava praćenje situacije u zemljama članicama.
Situacija se naročito zakomplikovala kada je letos došlo do otvaranja granica i, kako piše Euronews, pošto je ovaj sistem semafora osmišljen kako bi se olakšalo putovanje, načelna ideja je da samo putnici iz zelenih zona ne moraju da idu u karantin ili testiranje po ulasku u drugu zemlju.
Brisel je otuda došao na ideju da na osnovu zajedničkih, jedinstvenih kriterijuma, delovi EU mogu biti označeni kao rizični.
EU countries agreed to coordinate better on travel measures in response to #COVID19. 3 common criteria, a colour-coded map & a framework for possible measures ⬇️
— EU Council (@EUCouncil) October 13, 2020
Semafor sistem je baš ono što mu ime kaže: zemlje će se označavati zeleno, naradžasto ili crveno, a predviđeno je i da se one oblasti za koje nije dostupno dovoljno podataka označe sivo.
Zelenom bojom će biti obeleženi regioni u kojima u poslednje dve nedelje ima manje od 25 registrovanih novoobolelih na 100.000 stanovnika, a udeo pozitivnih nalaza u ukupnom broju testova iznosi manje od četiri odsto.
Narandžaste će biti oblasti gde je broj novozaraženih na 100.000 stanovnika ispod 50, a udeo pozitivnih nalaza iznad četiri odsto; ili pak broj novozaraženih na 100.000 stanovnika između 25 i 150, a udeo pozitivnih manji od četiri odsto.
Crvene zone biće one gde je broj novozaraženih na 100.000 stanovnika iznad 50, a udeo pozitivnih iznad četiri odsto; ili ukoliko je broj novozaraženih na 100.000 stanovnika iznad 150 bez obzira na udeo pozitivnih nalaza.
Evropski centar za kontrolu i prevenciju bolesti će ubrzo postaviti prvu mapu EU sa zemljama obojenim u odgovarajuću boju, a prema metodu semafora, jedna jedina zemlja EU koja bi bila zelena u proseku svojih okruga i gradova – Finska.
Koliko su mere i, pre svega, kriterijumi varirali na nivou EU najbolje govori primer Nemačke i Litvanije, kako je pisao DW.
Nemački Institut „Robert Koh“ imao je relativno blage kriterijume, pošto su, dosad makar, iz nemačkog ugla crvene zone bile one gde se zabeleži 50 novozaraženih na 100.000 stanovnika u poslednjih nedelju dana – a ne u dve nedelje, kako je sada dogovoreno.
Litvanske institucije su, s druge strane, bile dosta strože jer su žarištem smatrale svaku oblast gde ima 16 novozaraženih na 100.000 stanovnika.
Austrijska vlada je pre nekih mesec dana uvela sličan korona semafor koji je sa četiri boje ukazivao kakva je epidemiološka situacija u pojedinim opštinama, a na osnovu toga trebalo je da se primenjuju određene mere lokalno, a ne na nivou čitave države.
Ipak, početkom septembra više austrijskih gradova pobunilo se protiv korona semafora.
BONUS VIDEO
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: