EU neće uvoditi takozvane "kovid pasoše" kao uslov za putovanja ili ulazak na teriotoriju Unije - to su zaključili lideri vlada i država EU na sastanku evropskog veća koji se završen kasno sinoć.
Nakon četvoročasovne rasprave, između ostalog zaključeno je da je sertifikat o vakcini medincinski, a ne putni dokument i da ne može biti uslov uza putovanja iz više razoga: prvi je što je i dalje nepoznato da li vakcinisani ljudi mogu dalje da šire virus, druga nepoznanica je koliko ta zaštita traje i možda i ključni – kako diskriminisati osobe koje ne mogu da prime vakcinu iz raznih razloga ili im nije dostupna.
Lidere EU posebno brine spora vakcinacija, pa su na prag od toga da počnu da naručuju vakcine koje nisu autorizovane u EU, a koje će to zasigurno biti.
Prva na redu je vakcina kompaonije Astra Zeneka koja bi trebalo da bude autorizovana u ponedeljak, a želja je bila da se naruči i dostavi državama unapred, kako bi odmah po autorizaciji mogle da počnu da ih koriste.
Međutim, nisu zagledani samo u sebe. Brine ih i činjenica da siromašnije države nisu dobile nikakvu pomoć kroz program KOVAKS, koji je everopska komiisja bombastično najavila pre nekoliko meseci, a koji se suočava sa problemima u nabavci.
Ponovo stižu obećanja da ce vakcine stići „što je pre moguće“, a u Evropskom veću pokušavaju dodatno da pomognu tako što će da uspostave „drugu traku nabavke“.
Across Europe, the health situation remains very serious.
There is reason for hope with the vaccines. And reason for concern with the variants of the virus.
We must remain focused and determined in our response. pic.twitter.com/AvaL1XBtuf
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) January 22, 2021
Evropska komisija je predložila da države našeg regiona dobiju pristup delu vakcina uz rezervi EU bez prekidanja ili smanjenja nacionalnih kampanja vakcinacije, što znači da se regionu ustupe vakcine koje su već nabavljene unutar EU.
Iako kovid pasoši još uvek neće postati realnost, Evropa se sprema za dodatno zatvaranje. I dok se duž kontinenta pooštravaju restriktivne mere zbog sve bržeg širenja novog, mutiranog soja viruisa, koji se lako prenosi, lideri okupljeni u Evropskom veću smatraju da su restrikcije poželjne.
Uvode nove tamno crvene zone, kako bi označili mesta sa povećanim širenjem virusa, i insistiraju na tome da unutrašnje granice moraju da ostanu otvorene.
Međutim, planira se ograničavanje putovanja na samo ona koja su zaista neophodna, uz očuvanje funkncionalnosti tržišta. To znači da će najverovatnije biti dozvoljena putovanja samo prekograničnih radnika u određenim oblastima i transport robe. Međutim, odluka još nije konačna.
Takođe, za sve one koji spolja dolaze u EU neophodan će biti negativan rezultat testa, koji do sada nije bio obavezan na nivou cele Unije, ali ga je većina država svakako tražila na spoljnim granicama.
Pratite nas i na društvenim mrežama: