Samo tri dana nakon što je pristao da ukine veto na zahtev za pristupanje Švedske i Finske NATO-u, turski predsednik Redžep Tajip Erdogan je upozorio da bi Ankara i dalje mogla da blokira proces, ukoliko ove dve nordijske zemlje u potpunosti ne ispune njegove zahteve.
Erdogan je na kraju NATO samita u Madridu reka da je sporazum od 10 zahteva sa Švedskom i Finskom pobeda Ankare, ali da će se baviti svim njegovim „pojedinostima“.
Posebno je naglasio da ispunjenje zahteva za izručivanje osumnjičenih za terorizam koji su povezani sa zabranjenim kurdskim grupama ili mrežom Fetulha Gulena, prognanog sveštenika optuženog za neuspeli državni udar u Turskoj 2016. godine, piše Gardijan.
Međutim, Erdogan je dodao da bi turski parlament mogao da odbije da ratifikuje sporazum postignut u utorak, ako dve nordijske zemlje ne ispune obećanja.
Podsetimo, pristupanje NATO-u mora biti zvanično odobreno od svih 30 država članica, što svakoj daje svakoj pravo blokiranja.
„Prvo, Švedska i Finska moraju da ispune svoje obaveze i one su već u tekstu… Ali ako ih ne ispune, onda, naravno, nema šanse da to odobrimo u našem parlamentu“, rekao je Erdogan.
Turski predsednik tvrdi da je Švedska obećala da će izručiti 73 „teroriste“ Turskoj i da će suzbiti aktivnosti finansiranja i regrutovanja Kurdistanske radničke partije (PKK) – koju su SAD i EU okarakterisale kao terorističke grupe.
Na sve ove uslove, ove dve države su pristale potpisivanje memoranduma.
Iako se u tekstu memoranduma ne postavlja konkretan broj ekstradicija, navodi da će Finska i Švedska ekspeditivno i temeljno rešavati turske „zahteve za deportaciju ili ekstradiciju osumnjičenih za terorizam, uzimajući u obzir informacije, dokaze i obaveštajne podatke“ u skladu sa Evropskom konvencijom o ekstradiciji.
U sredu je turski ministar pravde Bekir Bozdag rekao da ministarstva pravde Švedske i Finske imaju dosijee iz Turske o 33 osobe sa navodnim vezama sa PKK i mrežom turskog sveštenika Fetulaha Gulena sa sedištem u SAD.
Za to vreme švedska vlada pokušava da umanji zabrinutost građana koji smatraju bi sporazum doveo do izručenja pojedinih osoba Turskoj bez odgovarajućeg procesa.
„Znam da ima ljudi koji su zabrinuti i misle da ćemo početi da lovimo ljude i da ih izručujemo. Mislim da je važno reći da uvek poštujemo švedske zakone i međunarodne konvencije i da nikada ne izručujemo švedske državljane“, rekla je švedska premijerka Magdalena Anderson.
Kada je reč o Finskoj, predsednik ove države Sauli Niniste je naglasio da u memorandumu nisu navedena imena pojedinaca.
„U slučaju izručenja, mi ćemo se pridržavati zakonodavstva i međunarodnih sporazuma. Na kraju krajeva, ekstradicija je zakonska diskrecija na koju političari nemaju pravo da utiču“, rekao je Niniste.
BONUS VIDEO: Trenutak raketnog napada na tržni centar u Kremenčuku
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: