Turska je u subotu naglo podigla cene električne energije za 50-100 odsto za domaćinstva i kompanije i ponovo je povećala mesečne račune za prirodni gas, što je dodatno opteretilo ekonomiju koja se suočava sa rastućom inflacijom, prenosi Rojters.
Regulatorna uprava za tržište energije saopštila je da su cene električne enrgije povećena za oko 50 odsto za domaćinstva sa nižom potražnjom za 2022. godinu, dok je povećanje za više od 100 odsto za komercijalne korisnike velike potražnje.
Cene prirodnog gasa su u januaru skočile za 25 odsto za stambenu upotrebu i 50 odsto za industrijsku upotrebu, rekao je nacionalni distributer BOTAS. Poskupljenje je bilo 15 odsto za industrijsku upotrebu za proizvodnju električne energije.
Godišnja inflacija u Turskoj je skočila iznad 21 odsto u novembru i očekivalo se da će premašiti 30 odsto u decembru,nakon pada valute u poslednjih nekoliko meseci izazvanog nizom smanjenja kamatnih stopa, prenosi Rojters.
Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan je došao na vlast pre skoro dve decenije, a lira je sada suočena sa najnižom vrednošću. Lira – daleko najlošija na tržištima u razvoju u 2021. godini, kao i u poslednjih nekoliko godina – izgubila je 44 odsto svoje vrednosti u odnosu na dolar tokom godine, a 19 odsto samo u poslednjoj nedelji prošle godine.
Valutna kriza se ubrzala poslednjih meseci, uzdrmavši privredu vrednu 720 milijadi dolara, uglavnom zbog Erdoganovog „novog ekonomskog programa“ fokusianog na izvoz i kredite uprkos kolapsu lire i inflaciji više od 21 odsto.
Da bi ublažio prevaranja, predsednik je pre dve nedelje otkrio šemu u kojoj država štiti konvertovane lokalne depozite od gubitaka u odnosu na čvrste valute što je izazvalo oštar rast lire od 50 odsto uz podršku centalne banke.
Erdogan – čiji rejting istraživanja javnog mnjenja opada uoči izbora 2023. godine – pozvao je Turske da zadrže svoju ušteđevinu u lirama i prebace zlato u banke, rekavši da je nestabilnost tržišta uglavnom pod kontrolom, prensoi Rojters.
„Sve dok ne uzmemo svoj novac kao merilo, osuđeni smo na potonuće. Turska lira, naš novac, to je ono sa čim ćemo ići napred. Ne sa ovom stranom valutom ili tom stranom valutom“, on je rekao poslovnoj grupi.
„Vodili smo bitku da spasimo privredu od ciklusa visokih kamata i visoke inflacije“, rekao je on.
BONUS VIDEO: Erdogan u Sarajevu
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: