Foto:shutterstock

Energetska bitka između Rusije i Zapada dramatično je eskalirala krajem prošle nedelje. Ministri finansija zemalja članica G7 jednoglasno su doneli odluku o ograničavanju cena ruske nafte i gasa. Rusija je odgovorila zatvaranjem Severnog toka 1, a cene gasa su „otišle u nebo“.

Ministri finansija grupe G7 pozvali su na osmišljavanje sistema koji bi dozvolio prodaju ruske nafte samo po cenama ispod tržištih. Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen takođe je pozvala na ograničavanje cena ruskog gasa. Cilj je da se Rusiji ograniči prihod od prodaje fosilnih goriva, kojim, između ostalog, finansira invaziju na Ukrajinu.

„Ograničenje cena je posebno osmišljeno da smanji ruske prihode i sposobnost Rusije da finansira svoj agresorski rat, dok istovremeno ograničava uticaj ruskog rata na globalne cene energije“, rekli su ministri G7 u saopštenju posle viruelnog sastanka.

Moskva je uzvratila u roku od nekoliko sati. Gasprom je najavio zatvaranje Severnog toka 1 na neodređeno vreme, nakon što je taj, za Evropu ključni gasovod, privremeno bio van funkcije zbog održavanja, prenosi Politiko.

putin, gasovod (ilustracija), gasprom, olaf šolc, evri...
Foto:Shutterstock, Tanjug/Mikhail Klimentyev, Sputnik, Igor Golovnov Alamy Alamy Profimedia, Kremlin Pool Photo via APEPA-EFE/RONALD WITTEK

Veće cene – Rusija zarađuje

Ovi potezi obe strane pokazuju koliko su sada ulozi veliki. Zapadne vlade se bore sa energetskom krizom koja pokreće inflaciju, dok u isto vreme nastoje da izvrše maksimalni pritisak na Moskvu preko izvoza ruskog fosilnog goriva.

Uprkos naporima zapadnih zemalja da ometu izvoz energenata iz Rusije, što je najveći oslonac budžeta te zemlje, kombinacija velike zavisnosti zapada od ruskih energenata i snažna potražnja drugih zemalja poput Kine i Indije, nije zaustavila priliv novca u kasu Kremlja.

Gasprom ne pati, jer su cene gasa oko 10 puta veće nego pre godinu dana, a u prvoj polovini ove godine je ostvario rekordnih 41,3 milijarde dolara dobiti.

Foto:EPA-EFE/GRIGORY SYSOYEV / SPUTNIK / KREMLIN/EPA-EFE/ANATOLY MALTSEV/EPA-EFE/FILIP SINGER

Šta je plan G7?

Šesti paket sankcija EU zahtevao je potpunu zabranu uvoza ruske sirove nafte do 5. decembra i rafinisanih proizvoda do 5. februara sledeće godine uz izuzetke za zemlje poput Mađarske.

Plan G7 poziva široku koaliciju zemalja da odredi cenu ruske nafte ispod tržište vrednosti – ključ je pronaći nivo na kome će Rusija nastaviti da pumpa, ali koji je dovoljno nizak da joj ne donosi ogroman profit.

Plan bi se oslanjao na odbijanje pristupa Rusiji vitalnom londonskom tržištu osiguranja, koji pokriva 95 odsto globalne industrije transporta nafte, ako ne poštuje ograničavanje cena. Mnogo ruske sirove nafte se otprema tankerima iz zemalja poput Grčke, a takva trgovina bi mogla biti otežana ograničenjima osiguranja.

Gasovod Foto:EPA/PAVLO PALAMARCHUK

„Tankeri za naftu su centralni deo svega. Ako želite da primenite embargo ili ako želite da primenite gornju granicu cena, morate to da uradite sa tankerima. Inače nije verodostojno“, rekao je Robin Bruks, glavni ekonomista IIF, globalnog udruženja industrije finansijskih usluga.

Vlasništvo nad naftnim tankerima je daleko od jednostavnog, ali prema Bruksovoj analizi, 55 odsto kapaciteta tankera koji su isplovili iz Rusije između marta i avgusta imalo je grčke vlasnike u poređenju sa 35 odsto u istom periodu 2020. i 2021. godine.

Pošto sankcije još nisu na snazi, nema ništa protivzakonito u takvim aktivnostima, iako je ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski kritikovao ulogu Grčke u isporuci ruske nafte. Cilj G7 je da takve isporuke budu mnogo manje unosne za Rusiju, prenosi Politiko.

PROČITAJTE JOŠ:

Moskva je ljuta

Ministri energetike EU održaće hitan samit kako bi se pozabavili ovim pitanjem, a sve su prisutniji pozivi da se ograniči ruska zarada od prirodnog gasa. Takođe žele da zaštite Evropljane od sve teže situacije kada je reč o ceni električne energije.

Početne ideje uključuju mehanizam koji razdvaja cene električne energije od veleprodajnih cena prirodnog gasa i ponudu hitnih kredita za energetske kompanije koje su u opasnosti od propasti, navodi se u nacrtu dokumanta u koji je uvid imao Rojters.

Moskva je ljuta na ideju o ograničavanju cena, a portparol Kremlja Dmitrij Peskov upozorio je da će Rusija zaustaviti izvoz u zemlje koje se pridružuju naporima da postave takva ograničenja cena.

BONUS VIDEO: Tasić: Nemamo alternativu za gas, Rusija nam je trenutno jedini izvor

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Pratite nas na Google News

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar