Hapšenje generalnog direktora Telegrama Pavela Durova dovelo je do značajnih diplomatskih tenzija između Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) i Francuske.
Durov, koji ima državljanstvo UAE zajedno sa nekoliko drugih nacionalnosti, priveden je u subotu na pariskom aerodromu nakon što je stigao iz Azerbejdžana.
Francuske vlasti su ga navodno uhapsile zbog optužbi za finansijske zločine, sajber prestupe, omogućavanje trgovine drogom i eksploatacije dece na platformi Telegram. Iako je Durov dosledno negirao ove navode, tvrdeći da su politički motivisani, hapšenje je ipak izazvalo ozbiljne posledice na međunarodnoj sceni.
Durove veze sa UAE, gde se i nalazi sedište Telegrama, posebno njegova bliska veza sa emirovim sinom, Zajedom Al Nahjanom, učinile su ovaj incident još osetljivijim. UAE vide hapšenje kao uvredu svog suvereniteta i kršenje diplomatskih normi. Ova tenzija je eskalirala do tačke u kojoj su UAE odlučili da ponište veliki ugovor sa Francuskom, koji je vredeo 20 milijardi dolara.
Dogovor je uključivao kupovinu 80 borbenih aviona „rafal“ od francuske avio-kompanije Daso, a očekivalo se da će prva serija biti isporučena 2027. Međutim, zbog hapšenja Durova, vlada UAE je obustavila dogovor, signalizirajući naglo pogoršanje odnosa između dve zemlje.
Otkazivanje sporazuma od 20 milijardi američkih dolara predstavlja značajan udarac za Francusku, kako ekonomski tako i diplomatski.
Potpisan 2021. godine, ugovor je bio jedan od najvećih odbrambenih sporazuma koje su UAE sklopili poslednjih godina. Suspenzija sporazuma ne samo da predstavlja značajan ekonomski gubitak za Francusku, već i ilustruje snažan stav UAE u odbrani svojih građana i očuvanju svog suvereniteta. Nagli prekid isporuke 80 borbenih aviona Rafale pokazao je koliko brzo se diplomatski odnosi mogu promeniti.
Francuski predsednik Emanuel Makron, koji je trenutno u Srbiji, gde je potpisao sporazum o prodaji „rafala“ Srbija, pokušao je da smiri situaciju navodeći da hapšenje Durova nije bilo politički motivisano i da nije povezano sa bilo kakvim širim geopolitičkim sukobima, kao što je tekući rat Rusije i Ukrajine. Međutim, ove izjave nisu bile dovoljne da umire gnev UAE.
Vreme hapšenja, posebno nakon izveštaja da je Francuska pokušala da ubedi Durova da prebaci Telegramove operacije u Francusku 2018. godine, podstaklo je spekulacije da bi mogli biti umešani dublji motivi. Odgovor Ujedinjenih Arapskih Emirata na zaustavljanje sporazuma o „rafalima“ pokazuje razmere diplomatskih tenzija i posledica i takođe naglašava složenost međunarodnih odnosa.
Budućnost sporazuma je sada neizvesna, a neki analitičari sugerišu da bi se o njemu moglo ponovo pregovarati, dok drugi veruju da bi mogao biti trajno odložen.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare