Foto:profimedia.rs

Ove nedelje zabeležena su dva najtoplija dana u istoriji merenja temperature na Zemlji. Naime, u utorak je prosečna globalna temperatura vazduha iznosila 17,18 stepeni celzijusa, nadmašivši rekordnih 17,01°C izmerenih samo dan ranije. Ono što dodatno zabrinjava jeste upozorenje stručnjaka koji naglašavaju da je ovo samo početak promena - i da će abnormalno visoke temperature postati naša svakodnevnica, koja će se u predstojećem periodu postajati samo gora, sve zbog klimatskog fenomena El Ninja.

Do početka ove nedelje najtopliji zabeleženi dan bio je 2016. godine, tokom poslednjeg globalnog fenomena El Ninjo, kada je globalna prosečna temperatura dostigla 16,92°C. Do toga dovodi antropogeno globalno zagrevanje.

Kina, toplotni talas, vrućina, leto, visoke temperature, visoka temperatura
Foto: EPA-EFE/ALEX PLAVEVSKI

Stručnjaci upozoravaju da bi rekord ove godine mogao da bude oboren i nekoliko puta. Pik se očekuje tokom narednih šest nedelja.

Paulo Cepi, predavač klimatskih nauka na Grentam institutu naglašava da  fenomen El Ninjo još nije dosegnuo vrhunac.

Leto je još uvek u punom jeku na severnoj hemisferi pa ne bi bilo iznenađenje da rekord ponovno bude oboren u narednim danima ili nedeljama“, naveo je Cepi.

Foto: Nenad Mihajlović/Nova.rs

Posledice katastrofalne već sada

To će, prema mišljenju stručnjaka, dodatno pogoršati već katastrofalnu situaciju, u kojoj stotine ljudi umiru od posledica velikih vrućina.

Naime, visoke temperature u Meksiku su od marta do sada ubile najmanje 112 ljudi.

U toplotnom talasu u Indiji stradale su najmanje 44 osobe širom države Bihar. Kina je takođe iskusila nekoliko velikih toplotnih talasa i registrovala je najveći broj „vrućih“ dana – gde je maksimalna dnevna temperatura premašila 35 stepeni Celzijusa.

Vrućina u Beogradu Foto:EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Stanje nije bolje ni u Evropi. U Velikoj Britaniji je jun bio najtopliji jun od 1884. godine.

I južni deo SAD je pod kupolom intenzivne vrućine poslednjih nedelja u kojima je stradalo najmanje 13 ljudi, dok je severni deo Afrike iskusio temperaturu blizu 50 stepeni Celzijusa.

Čak je i Antarktik zabeležio nenormalno visoke temperature.

Na šta moramo da budemo spremni?

Ono što je sigurno, jeste da će El Ninjo nastaviti da „divlja“.

Foto: Shtterstock

Podsetimo, El Nino je fenomen zagrevanje površinske temperature vode u istočnim i centralnim delovima Tihog okeana i povezan je sa nastankom ekstremnih vremenskih prilika – od tropskih ciklona preko obilnih padavina do jake suše.

Već sada su suša i toplotni talasi doveli su do isušenih jezera, smanjenja vode, erupcije vulkana.

Prema predviđanjima, trebalo bi da očekujemo porast temperatura, a sudeći po podacima prikupljenim kroz istoriju, sve to signalizira da nas očekuje izuzetno jak El Ninjo fenomen.

Pročitajte još:

Njegove posledice su dalekosežne. Pa će tako, oluje i znatno hladnije vreme mogli bi da utiču na jug SAD, a pošto se očekuje da će El Ninjo imati snažan uticaj na predstojeće zimske sezone, moguće je i da će uticati na obrasce snežnih padavina. Na severu Sjedinjenih Država obično pada manje snežnih padavina tokom El Ninjo zima, ali bi više padavina moglo uticati na centralne i južne delove SAD i na istok.

U Evropi se najveći uticaj očekuje preko centralnog dela i jugozapada. Manje padavina moglo bi biti iznad jugoistočne Evrope i Skandinavije.

BONUS VIDEO Prazne beogradske ulice

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar