Albanski premijer Edi Rama rekao je da onlajn mediji mogu "da nanesu štetu na isti način kao i nacistička propaganda, pedofilija i terorizam". Kritičari kažu da on koristi ovo gledište da opravda svoje pokušaje da ograniče medijske slobode, prenosi Dojče vele.
Rama je ovo mišljenje izneo tokom osme OEBS-ove konferencije za medije u jugoistočnoj Evropi „Novinarstvo u vreme krize“, koja je nedavno održana u albanskoj prestonici Tirani.
„Kada pokušate da zamislite šta bi nacistička propagandna mašina učinila svetu sa ovom slobodom govora, to je šokantno“, rekao je Rama.
„Ili čak i ne pokušavajući da to uopšte zamislite, pokušajte da procenite štetu koja se u svakodnevnom životu događaja od izvora zla na ovom svetu – terorizma, fundamentalizma, pedofilije, bolesti modernog druđtva – koji kroz slobodu širenja… mogu da uticču na mnoga ljude, grupe kojima je potrebna pomoć i slabih delova našeg društva“.
Gjergj Erebara, novinar koji radi za Balkansku istraživačku mrežu, BIRN Albanija, smatra da Rama koristi ovo gledište kao izgovor za odbranu kontroverznog i šoroko suprotstavljenog pakata protiv klevete uvedenog 2018. godine, za koji mnogi smatraju da je „rat“ protiv onlajn medija, prenosi Dojče vele.
„Ramina izjava bila je iznuđen i ne baš uverljiv pokušaj da se ponovi da on sam snažno veruje da je sloboda preterana i da ima predviđanja da se pozabavi zloupotrebom slobode izražavanja, ali da ga svi pogrešno razumemo i vidimo kao ambicioznog diktatora, kada u stvari ima dobre namere, kao što je zaštita od nacizma ili zaštita dece od pedofilije“, rekao je Erebara.
Erebara naglašava da zakoni i inicijative kojima se nastoji da se cenzurišu mediji, nisu jedini problem.
„Rama je tokom svoje političke karijere demonstrirao želju da kontroliše sve vrste medija. Novinari to znaju i svedoci su činjenice da je njegov model medija korupcija, koja ima pristup javnom odlučivanju, glavni faktor koji je doeveo do kontinuirane degradacije medija u Albaniji u poslednjih 15 godina“, dodao je on.
Dorian Matlija već 17 godina radi kao advokat u Albaniji. U proteklih 11 godina je zastupao novinare na sudovima u ime ogranizacije Res Publika. Trenutno on i njegove kolege brane novinare u čak 50 tužbi. Matlija kaže da iako se protiv novinara vode niz različitih tužbi, da dominiraju slučajevi u kojima se novinari tuže zbog klevete.
BONUS VIDEO: Kako doći do PCR testa u Gruziji
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: