Već nekoliko dana bukte sukobi na ulicama Sudana, a veći deo sveta je šokiran prizorima koji stižu iz te zemlje. Zapravo, u Sudanu je došlo do rata između dva generala - predvodnika zvanične vojske Abdela Fataha al Burhana i lidera paravojne formacije Snaga za brzu podršku (RSF) Mohameda Hamdana Dagala, koji je poznat i kao Hemedti. Njih dvojica se bore za prevlast, a u dosadašnjim sukobima stradalo je oko 200 ljudi, među kojima su i predstavnici Ujedinjenih nacija (UN).

Šta se dešava u Sudanu?

Četvrti dan glavnim gradom Sudana – Kartumom, odjekuju eksplozije i pucnji. Sve je počelo otvorenim oružanim sukobom između generala Burhana i Dagala. Nekadašnji saveznici, koji su pre nekoliko godina zajedno srušili režim Omara al-Bašira.

Međutim, ubrzo je postalo jasno da komandanti žele punu kontrolu nad zemljom i jedini način da to ostvare jeste da potisnu onog drugog. Tako su počeli neviđeni neredi na ulicama, u kojima masovno stradaju civili i strani državljani.

Foto: Printscreen Ap/Video

Zvanični podaci UN-a pokazuju da je do sada stradalo najmanje 185 ljudi, dok je njih 1.800 ranjeno.

Zaraćene strane koriste tenkove, artiljeriju i ostalo teško naoružanje u gusto naseljenim oblastima. Borbeni avioni nadleću gradove, a protivvazdušna odbrana odgovara.

Broj mrtvih bi mogao da bude mnogo veći jer je na ulicama mnogo tela, posebno oko centralnog dela Kartuma do kojeg niko ne može da dođe zbog sukoba.

Stanovnici uplašeni, stradaju radnici UN-a

Nekoliko lokalnih stanovnika reklo je za svetske medije da je trenutno nemoguće proceniti kada će se situacija smiriti. Prema svedočenjima, oni ne smeju da izlaze iz domova zbog razmene vatre na ulicama, pa su neki zaključani i više od 48 sati.

Foto: Tanjug/Planet Labs PBC via AP

Pristup bolnicama, apotekama i prodavnicama im je takođe onemogućen, zbog čega mnogi ne mogu da kupe hranu i lekove.

Iz istog razloga, ekipe Hitne pomoći ne mogu da stignu do ranjenika na ulicama. Istovremeno, šef diplomatije Evropske unije Žozep Borelj saopštio je da je ambasador EU u Sudanu napadnut u svojoj rezidenciji.

„Ovo predstavlja grubo kršenje Bečke konfencije. Bezbednost diplomata i osoblja je primarna odgovornost sudanskih vlasti i obaveza, prema međunarodnom pravu“, naveo je Borelj na Tviteru.

UN-ov Svetski program za hranu (WFP) obustavio je pomoć Sudanu nakon što su tri njegova radnika ubijena u borbama u Darfuru. Glavni sekretar UN-a Antonio Gutereš pozvao je da se odgovorni „što pre privedu pravdi“.

Foto: Courtesy of Maxar Technologies/Handout via REUTERS

Ignorisano primirje

Tokom vikenda, iz Sudana je stiglo saopštenje da su zaraćene strane pristale na jednodnevno primirje, kako bi medicinski radnici mogli da saniraju povrede ranjenih, a građani obezbede zalihe koje su im potrebne za funkcionisanje. Ipak, ovo primirje nije ispoštovano, a general Dagalo – lider paravojne formacije, rekao je da su njegove snage bile spremne da ispoštuju dogovor, a da ga je vojska prekršila.

„Čekamo naredne razgovore sa državnim sekretarom SAD o tome kako da se najbolje odnosimo sa ovim kršenjima“, naveo je Dagalo.

Američki državni sekretar Entoni Blinken saopštio je ranije danas da se diplomatski konvoj SAD našao pod vatrom u Sudanu, navodeći da prvi izveštaji sugerišu da su za to odgovorene trupe povezane sa paravojnom jedinicom RSF.

Sudan Foto:Mahmoud Hjaj / AFP / Profimedia

Blinken, koji prisustvuje sastanku Grupe sedam u Japanu, saopštio je da je o incidentu telefonom razgovarao odvojeno sa Burhanom i Dagalom i poručio da je bilo kakvo ugrožavanje bezbednosti američkih diplomata neprihvatljivo.

Šta žele Burhan i Dagalo?

Generali Burhan i Dagalo – jedan komandant vojske, jedan paravojne formacije, udružili su se pre nekoliko godina kako bi zajedno svrgnuli sa vlasti tadašnjeg predsednika Omara al-Bašira. Njih dvojica bore se za prevlast još od 2021. godine, a kako se ispostavilo, u sve je umešan Vladimir Putin, kao i njegova ozloglašena Vagner grupa.

Dagalov uspon na vlast počeo je kada je bio vođa ozloglašenih sudanskih snaga Džandžavida, umešanih u kršenje ljudskih prava u sukobu u Darfuru početkom 2000-ih. Njegova grupa je takođe ubila najmanje 118 ljudi u prodemokratskim protestima u junu 2019. godine.

Abdel Fatah el Burhan
Abdel Fatah el Burhan Foto:ASHRAF SHAZLY / AFP / Profimedia

On je bio i ključna ličnost u svrgavanju predsednika Omara al-Bašira 2019. godine, ali je tada počela i žestoka borba za prevlast između vojske i paravojne formacije, koja je eskalirala upravo pre nekoliko dana.

General Burhan naložio je hitno raspuštanje paravojne formacije RSF, što je Dagalo izričito odbio. Tako je počeo oružani sukob, a obojica generala traže potpunu vlast nad Sudanom.

Kakva je uloga Putina i Vagnera u nasilju u Sudanu?

U jeku oružanih sukoba na ulicama Sudana, otkrivena je i uloga koju u njima ima ruski predsednik Vladimir Putin, kao i tamošnja paravojna formacija Vagner.

Foto: Yasuyoshi CHIBA / AFP / Profimedia

Istraga CNN-a je otkrila vezu između Dagala i Burhana – njihovu umešanost u rusku eksploataciju sudanskih zlatnih resursa za finansiranje rata u Ukrajini, pri čemu su Dagalove snage takođe ključni primaoci ruske obuke i naoružanja.

POGLEDAJTE JOŠ:

Sadašnji sukob je, rekli su izvori za CNN, kulminacija onoga što obe strane vide kao egzistencijalnu borbu za dominaciju.

Prema istom istraživanju, paravojna formacija RSF usko je povezana sa ruskom plaćeničkom grupom Vagner. Sam Dagalo je dugi niz godina optuživan za otvorenu saradnju sa ruskom paravojnom grupom Vagner, koja je svoje pipke proširila po većem delu Afrike.

Vagnerovci su obučavali su pripadnike RSF-a, a ove dve paravojne grupe zajedno vode kompaniju koja nadgleda rudnike zlata u zemlji i preko koje je Vagner navodno prokrijumčario stotine tona zlata iz Sudana.

BONUS VIDEO Povređeni u Sudanu transportovani u bolnicu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare