Za razliku od prvog preuzimanja Avganistana od strane talibana 1996. godine, koje je proteklo u znaku krvoprolića i strogog šerijata, ovi pustinjski ratnici odlučili su se za nešto prefidniju taktiku koju ovoga puta sprovode putem Tvitera, a ne kalašnjikovima kao pre 25 godina, a koja odiše umirujućim porukama upućenim međunarodnoj zajednici.
Veliki je zahtev za borce koji su poznati po sadističkim pogubljenjima na fudbalskim stadionima da pokušaju da se predstave kao legitimna vlada, ali ipak kroz protekle dve decenije uspeli su da savladaju lukave diplomatske trikove. Sada naoružani znanjem, u pratnji sofisticiranih medija, talibani žele da stvore novu sliku o sebi kao braniocima prava žena i verskih manjina, koji nude amnestiju svojim neprijateljima, piše Politiko.
Njihovi kritičari primećuju da su talibani ponudili sličnu amnestiju 1996. godine, poslednji put kada su ušli u Kabul, pre nego što su pokrenuli žestoku represiju, ali su međunarodne vlade zatečene brzinom pobede talibana, i očajnički žele da spreče izbegličku krizu. Signaliziraju da su sada voljni da sude o talibanima u zavisnosti od toga kakvi će njihovi budući postupci biti, a ne prema zločinima iz prošlosti.
To što mudžahedini osvajaju čak i najmanje simpatije jeste zapanjujući preokret za ubilački režim koji je prethodno isključivao žene iz javnog života i uništio kulturno nasleđe poput Bamiian Buda.
Sadržajima koje sada talibani kače na Tviter i druge društvene mreže žele da pokažu kako je mračno doba je iza njih. Nakon ulaska u Kabul, militanti su objavili video zapise i fotografije na kojima su njihovi borci predstavljeni kao obični, pristupačni ljudi: vežbaju, jedu sladoled i zabavljaju se u luna parku.
Na jednom od talibanskih zvaničnih naloga na Tviteru se čak pojavio i snimak na kome devojčice pohađaju školu nakon preuzimanja vlasti u Heratu, kako bi se ublažio strah da će žene ponovo biti izbrisane iz javnog života Avganistana. Portparol talibana je naglasio da se zemlja više neće koristiti kao utočište za terorističke grupe.
Kina uz njih
Kada se radi o međunarodnom priznaju ovog novoustoličenog režima, Kina je, čini se stala uz talibane, jer imaju zajednički interes, a pre svega zbog garancije da talibani više neće podržavati ujgurske militante u zapadnom kineskom regionu Sinđijang. Shvativši da talibani prestaju da pomažu militante u Sinđijangu, Kina je zauzela svoju tradicionalnu diplomatsku liniju i rekla kako se neće mešati u poslove druge zemlje.
I Iran, koji je većinski šiitski, ušao je u fazu krhke saradnje sa talibanima, sa kojima je bio ujedinjen protiv zajedničkog neprijatelja- Sjedinjenih Država. Ipak, s obzirom na to da je ovo „prijateljstvo“ na klimavim nogama, talibani moraju da paze kako postupaju sa Hazarima, avganistanskom etničkom manjinom koju čine ptitski muslimani, jer bi svako ponavljanje prethodnog nasilja talibana nad šiitskom manjinom moglo brzo da izazove neprijateljstvo Teherana.
Dobro uigrana PR mašinerija
„Poruke koje stižu iz Avganistana su pozitivne“, rekao je u intervjuu pakistanski ambasador u EU Zahir Aslam Janjua.
„Talibani su proglasili amnestiju i pozivaju žene i druge da se vrate na posao, što mislim da je jedna od velikih briga međunarodne zajednice“, dodao je.
S obzirom na uveravanja talibana, pakistanski ministar spoljnih poslova Šah Mahmud Kureši rekao je da se „propaganda“ protiv talibana pokazala lažnom.
Rusko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da su talibani su počeli da primenjuju javni red i potvrdili svoje garancije bezbednosti za lokalno stanovništvo i strana diplomatska predstavništva.
Visoki diplomata iz Ujedinjenih Arapskih Emirata rekao je za Rojters da su izjave talibana „ohrabrujuće“.
Čini se da su zapadne vlade pogrešno shvaćene zbog talibanskog brzog uspeha. Umesto da ih jednostavno osude kao ubice na osnovu dosadašnjeg iskustva, oni im daju novu priliku da se dokažu.
„O ovom režimu ćemo suditi na osnovu izbora koje donosi i na osnovu njegovih postupaka, a ne na osnovu njegovih reči. Na osnovu njegovog stava prema terorizmu, kriminalu i narkoticima, kao i humanitarnog pristup i pravo devojčica na obrazovanje“, rekao je britanski premijer Boris Džonson u parlamentu.
To je stav sa kojim je saglasna i Francuska, čiji je ministar spoljnih poslova Žon Iv L Drijon rekao da, iako su ohrabreni talibanskim opredeljenjima za očuvanje ljudskih prava, oni će to morati i da dokažu.
U oba slučaja, London i Pariz daju talibanima drugu priliku.
Nasuprot tome, kanadski premijer Džastin Trudo odlučno odbija da prizna talibane.
„Oni su silom preuzeli i zamenili propisno izabranu demokratsku vladu … oni su teroristička organizacija prema kanadskom zakonu“, rekao je on.
Priča već postaje šuplja
Ipak, iako nova retorika talibana zvuči bajkovito, u njoj je se već mogu uvideti neka neslaganja.
Neha Ansari, analitičarka za borbu protiv terorizma iz Vašingtona, priznala je da su to sada „dosta drugačiji talibani“ u smislu igara koje su savladali.
„Oni su iskusni borci, veoma tehnološki i medijski potkovani. Oni su obišli svet, pregovarali sa ogromnim silama“, rekla je.
Nakon što je godinama uspostavila direktnu komunikaciju sa SAD, Rusijom, Kinom i Iranom, kako kaže Neha, grupa sada ima oštriju svest o interesima svake zemlje i o tome kako im se, dodvoriti. Ipak, misli da je još nemoguće im verovati.
„Ne možete verovati političkom frontu talibana, jer ili nemaju kontrolu nad svojim vojnicima, ili se pretvaraju da nemaju“, rekla je.
Štaviše, talibani su dopunili svoja uveravanja zloslutnim upozorenjima.
„Prava žena će se poštovati u granicama islamskog zakona“, rekao je portparol Zabihulah Mudžahid na konferenciji za novinare u utorak.
I tu se talibanska strategija već otkriva. Iako bi talibani žele da na društvenim mrežama i u deovima Kabula predstave svoj novi pogled na svet, nasilje je teško sakriti.
Prema vestima, talibani su već ubili istaknutog pesnika i rođaka novinara nemačke televizije DW. Talibani su i pucali na demonstrante u Jalalabadu i Asadabadu. Drugi snimci pokazuju da ljude okupljaju na ulicama i tuku. Zajednica Hazara besno je reagovala na uništavanje statue jednog od njihovih vođa, kojeg su pogubili talibani.
Uprkos obećanju da neće biti odmazde, BBC je izvestio da grupa sprovodi lov od vrata do vrata za ljudima na njihovoj poternici.
Ovaj spisak zlodela će verovatno biti još duži pre nego što talibani uspeju da obezbede međunarodno priznanje.
Stoga se zaključuje da smo ovaj film već gledali.
BONUS VIDEO: Kiša metaka u Kabulu – kako Talibani „konrolišu gomilu“
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare