Neslužbeni ideolog "ruskog sveta", kako ga nazivaju pojedini mediji, Aleksandar Dugin u svom najnovijem tekstu za RIA Novosti tvrdi da se bliži kraj Zapada.
Kako, recimo, Jutarnji list koji je preneo pomenuti tekst, konstatuje reči Dugina su važne jer on uglavnom piše „ono što Putin misli“.
„Svet ulazi u postliberalnu eru. Međutim, ovo postliberalno doba uopšte se ne poklapa sa komunističkim marksističkim očekivanjima. Prvo, socijalistički pokret je propao na globalnom nivou, a njegove ispostave – SSSR i Kina – napustile su ortodoksne forme i, u različitom stepenu, usvojile liberalni model. I drugo, glavna pokretačka snaga odgovorna za kolaps liberalizma postale su tradicionalne vrednosti i duboki civilizacijski identiteti“, navodi Dugin u svom autorkom tekstu za RIA Novosti.
„Čovečanstvo prevazilazi liberalizam ne kroz socijalističku — materijalističku i tehnološku — fazu, već kroz reaktivaciju kulturnih slojeva koje je zapadni modernizam smatrao prevaziđenim, nestalim, ukinutim, odnosno premodernizmom za koji se pokazalo da nije uništen, a ne kroz postmodernizam, što u potpunosti sledi iz zapadnog modernizma. Ispostavlja se da je postliberalizam potpuno drugačiji od onog kakvim ga je zamišljala levičarska progresivna misao. Postliberalizam generalno stavlja u zagrade eru zapadne dominacije u Novom dobu, smatrajući je samo privremenom pojavom, etapom u kojoj nema ničeg opšteg i univerzalnog. Određena kultura, oslanjajući se na grubu silu i agresivnu upotrebu tehnologije, ostvarila je svoje liderstvo na planetarnim razmerama u određenom periodu, pokušavajući da svoje temelje, tehnike, metode i ciljeve učini univerzalnim. Tako je počela istorija najuspešnije svetske imperije“, nastavlja Dugin u svojoj analizi.
„Ali posle više od pet vekova, zapadna hegemonija je došla do kraja, a čovečanstvo se vratilo (i još uvek se vraća) u uslove koji su generalno bili karakteristični za eru koja je prethodila naglom usponu Zapada. Liberalizam je postao istorijski konačni oblik zapadnog planetarnog imperijalizma, apsorbujući sve osnovne principe evropske modernosti i dovodeći ih do njihovih konačnih logičkih zaključaka: rodna politika, buđenje, poništavanje kulture, kritička teorija rase, transrodne osobe, četvorke, posthumanizam, postmodernizam, i objektno orijentisana ontologija. Kraj liberalnog trenutka je više od samog kraja liberalnog trenutka. To je kraj jedine hegemonije Zapada nad čovečanstvom. To je kraj Zapada“, naglašava on.
Pokušaji da se izgradi svetska republika su potpuno propali. U januaru 2025. će konačno biti stavljen pečat na ovaj neuspeh. Ali postavlja se pitanje koji parametri će odgovarati postliberalnoj eri, navodi Dugin.
Sama ideja da je čitav sadržaj evropske modernosti, nauka, kultura, politika, tehnologija, društvo, vrednosti i tako dalje, samo epizoda, koja vodi do sramnog i jadnog kraja, pokazuje koliko će ova postliberalna budućnost biti neočekivana nakon kraja liberalnog trenutka.
Ovo će biti era monarhija. A postoje izvesni znaci da je njegova potpuna (a ne krnja, kao liberala i marksista) filozofija više nego pronicljiva i utemeljena.
Moderna Rusija, iako još formalno liberalna demokratija, ali se već oslanja na tradicionalne vrednosti, je, u stvari, tehnički monarhija. Nacionalni vođa, nesmenjivost vrhovne vlasti i oslanjanje na duhovne temelje, identitet i tradiciju već su preduslovi za monarhijsku tranziciju – ne formalnu, već upravo suštinsku.
U svakom slučaju, liberalni momenat u ruskoj politici je nepovratno prošao, a ruska predmodernost će postajati sve aktuelnija.
Dugin dodaje da se i ostale civilizacijske države postepeno kreću u istom pravcu. Osobine svetog monarha, sve su vidljivije kod indijskog vođe Narendre Modija. Zatim tu je i komunistička Kina pod Si Đinpingom, koja sve više pokazuje karakteristike tradicionalnog kineskog konfučijanskog carstva.
„I sam vođa se sve više stapa sa arhetipom žutog cara. Moderna Kina ima sve razloge da se kreće ka statusu hegelijanske imperije duha. Islamskom svetu je takođe potrebna integracija. Referentna tačka može biti Bagdadski kalifat“, piše Dugin.
Konačno, zašto ne razmotriti naizgled paradoksalan zaokret u politici Severne Amerike. Američki politički filozof Kertis Jarvin već dugo govori o potrebi uspostavljanja monarhije u Sjedinjenim Državama. U postliberalnom svetu sve je moguće. Čak i monarhijski zaokret.
Pred čovečanstvom se otvara bezgranična sloboda političke mašte, od sada je sve moguće.
Povratak u prošlost, uključujući daleku antiku, obnavljanje svetih carstava, uključujući i ona imaginarnih, otkrivanje novih, neutabanih puteva, iskopavanje zaboravljenih identiteta i slobodno stvaranje novih. Treba samo zaboraviti na liberalizam i njegove dogme, a svet se već nepovratno menja.
BONUS VIDEO: Kamenjeckij: Putinu ne treba nikakav dokument da bi koristio nuklearno oružje
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare