Foto: Privatna arhiva

Samo ako se sve obustavi i sve stane i svi ostanu kod kuće možemo da pobedimo ovu beštiju! Zato slušajte nas i ostanite kod kuće, družite se, pričajte, radite ono što niste imali vremena do sad da radite. Čitajte, slušajte muziku, ali nemojte izlaziti napolje, ako baš ne morate.

Ovo su reči Novljanke Ive Šabović koja je još 2006 tišla je u Padovu da studira medicinu. U ovom italijanskom gradu radi već pet godina na endokrinološkom odeljenju, gde se bavi naučnim istraživanjima. Ona za Radio Jadran priča o prilikama u njenom neposrednom okruženju, opsežnom testiranju, životu u Italiji kojom hara korona virus.

„Naša laboratorija se nalazi pored bolničkog centra koji je ogroman i fragmentiran u više delova. Imala sam priliku više puta da vidim i pomognem kolegama na mikrobiološkom i virološkom Institutu gde se rade nalazi koronavirusa. Padova je deo regije Veneto, i ceo Veneto sa svim provincijama šalje Padovi epruvete, tako da se uradi po 1.000 čak i 1.200 testova na dan u najbržem vremenskom periodu. Rade se testovi onim ljudima koji imaju simptome, temperaturu više od dva do tri dana, kašalj, poteškoće sa disanjem i glavobolje. Realizovana je ekstra struktura za kontrolu tih slučajeva da bi se izbegao kontakt sa ostalim pacijentima, što je jako bitno, jer ovde u Padovi imamo najveći onkološki centar u Italiji tako da je bitno izbeći bilo koji kontakt sa hospitalizovanim pacijentima druge dijagnoze“ priča Iva, a prenosi RadioJadran.

Foto: REUTERS/Manuel Silvestri

Ona navodi da se testovi, koje oni koriste, čekaju sedam do osam sati, jer je nepohodno izolovati dnk iz epruvete i primeniti analizu pcr. PCR (polymerase chain reaction). Duže se čeka, ali su najpouzdaniji.

„Lančana reakcija polimeraze, koja se sastoji u umnožavanju DNK, bazira se na hibridizaciji specificnih oligonukleotida, tj prajmera i ‘in vitro’ sintezi koja je oivičena i obeležena određenim prajmerima. Prajmer je kao da imate semafor koji vam kaže taj gen koji me interesuje je prisutan, a onda pokaže zeleno svetlo i to znači da željeni gen koji tražimo u ovom slučaju na koronavirus je pozitivan. U slučaju crvenog svetla nam kaže da ga nema. Ovo sam malo rezimirala da vam dokažem da se ne radi o testu koji traje 10 minuta i da je test koji ima svoju cenu i duže trajanje, i zahteva profesionalnu kompetentnost.“

Na sreću, doktorka objašnjava, da su dobili pomoć, jer rade svi danonoćno.

„Uz ovu dijagnostiku možemo otkriti ne samo simptomatične pacijente, već i one asimtomatične, jer se smatra da su oni pozitivni tihi vektori, tj prenosioci.“

Juče je regija Veneto sa predsednikom Luka Zaia, odlučila da će ispred supermarketa i svim medicinskim radnicima primeniti taj test, bez obzira na simptome.
italija korona koronavirus
Bolničarka ispred bolnice u Kremoni, Foto: Claudio Furlan/Lapresse via AP

Na ulicama samo policija

Iva je ispričala kakva je situacija:

Što se situacije u gradu tiče, na ulicama nema ama baš nikog, osim policijskih kola koja kontrolišu non stop. Iz kuće se može izaći samo zbog posla (kad kažem posla mislim na medicinske radnike, jer je sve drugo blokirano) i radnike u prodavnicama hrane, kao i apotekara, ili u urgentnim slučajevim (familijarnih). U prodavnicu može ići samo jedan član porodice, sa maskom i rukavicama, na ulazu u prodavnicu svakome se meri temperatura, kontroliše se distanca jedan metar minimum.

Obustava škole i posla nije razlog za feštu i sastajanje sa ekipom, već poziv da se ozbiljno shvati ova situacija, jer od kada su preduzete ove drastične mere kontrole Padove i regija Veneto nema više porast slučajeva. Stanje je malo gore u Lombardiji, ali i onu su preduzeli mere predostrožnosti.

Naravno, polemiše se i o ekonomskim problemima, jer vam pričam o dvije regije u Italiji, koje su najdinamičnije i najvažnije po ekonomskom turnover.

Foto:EPA-EFE/Alessandro Di Marco

Kontakti s Novljanima i strukom

Činjenica je da je Italija pokrenula rad testova kao nijedna evropska država, (učimo od Kineza, koji su nam došli u pomoć, sa opremom kao i sa medicinskim radnicima). Sad neke evropske države podstiču vanredno stanje, boje se pada ekonomskog, drugi nemaju testove, ne bih diskutovala. Ovdje se kontrolišete 24 časa, 7 dana, i stvar je ozbiljno shvaćena.

Foto: EPA-EFE/ALESSANDRO DI MEO / ANSA

Na žalost, Crna Gora nema kapacitete ni laboratorijske niti medicinske kao druge veće zemlje EU, ako krene bum. Mislite na te ljude, mislite na svoje zdravlje i zdravlje vaših najbližih. Svi smo potencijalni vektori. Ako baš morate izaći nosite maske i rukavice i stalno perite ruke. Izdržimo sada, budimo pametni sedimo kod kuće da beštiju oteramo. Sve vas pozdravljam. Adio!