Milorad Dodik Foto: Nemanja Jovanović/Nova.rs

Član Predsedništva BiH Milorad Dodik nakon sastanka sa predsednikom Evropskog saveta Šarl Mišelom istakao je kako mu je čast što je imao priliku razgovarati o pitanjima za koja su bila potrebna dodatna objašnjenja. Istakao je da postoji priča da Kristijan Šmit (Visoki predstavnik u BiH prim.aut.) namerava da nametne budžet BiH, što je kako navodi apsolutno neprihvatljivo, nepromišljeno, ukoliko postoji takva odluka.

Dodik je kazao kako je na sastanku istakao potrebu za uspostavljanjem nove dinamike u odnosima između EU i BiH, te kako on nikada nije dovodio u pitanje teritorijalni integritet i suverenitet BiH.

„Nesporno je i ja želim javno da to kažem teritorijalni integritet i suverenitet na bazi ustava za nas nije sporan. Spreman sam da potpišem bilo šta na bilo kojem nivou u tom smislu, da preuzmem obaveze za poštivanje ustava i teritorijalnog integriteta BiH i njenog suvereniteta da bi to moglo dati odgovore na ranija ponašanja ili tvrdnje o tome da je teritorijalni integritet ugrožen što zaista nikada nije bilo“, kazao je Dodik nakon sastanka, prenosi Klix.ba.

Istakao je da su „neki tehničari iz Evropske komisije prema nama ovde bili neopravdano strogi i da su bili pomalo bezobrazni“ kao i da EU stalno traži dodatne uslove koje BiH teško može ispuniti. Takođe smatra, da su optimalni uslovi za dobijanje kandidatskog statusa davno prošli.

Dodik je kazao da je predložio da nakon tri poglavlja koja je BiH skoro finalizovana, država dobije status kandidata za članstvo u EU. Naglasio je kako smatra da treba održati izbore, te da se novac može obezbediti iz budžeta Federacije BiH i Republike Srpske, a kada se novac osigura iz budžeta BiH, vratio bi se nazad entitetskim vlastima.

„Danas se u ovom gradu, u institucijama proširila priča da Kristijan Šmit (Visoki predstavnik u BiH prim.aut.) namerava da nametne budžet. To je apsolutno neprihvatljivo, nepromišljeno, ukoliko postoji takva odluka. Šmit ima podršku Amerikanaca i Britanaca i još se čeka podrška Brisela. Ako to urade, moraće da se suoče sa ozbiljnim posledicama funkcionisanja BiH“, kazao je Dodik.

Smatra da su navodne glasine koje je čuo, istina.

„Rekao sam na zajedničkom sastanku kako je ova zemlja u ozbiljnom problemu, disfunkciji. Ukoliko ne bude kandidatskog statusa i davanja nekog novog impulsa, da je teško očekivati da će se stvari promeniti. Razgovarali smo i na temu izbornih reformi. Moj stav je da u pogledu statusa konstitutivnih naroda, ne može biti kako Bošnjaci žele jer će se razgradnja takvog sistema dogoditi kad-tad“, kazao je Dodik.

Kristijan Smit
Kristijan Šmit Foto:TANJUG/ DRAGAN KUJUNDZIC

Istakao je kako je danas prisustvovao izuzetno konstruktivnom sastanku.

„Mislim da je ispravna politika predsednika Hrvatske koji smatra da je reforma izbornog zakona ovde bitna za Hrvate i to apsolutno mogu da razumem“, naveo je Dodik.

Nakon što je u obraćanju medijima ponovio stav o uvođenju sankcija Rusiji, istakao je kako jedan deo institucija funkcioniše bez političke saglasnosti.

PROČITAJTE JOŠ:

„Sav problem u tome jeste što je uništen sistem odlučivanja u BiH, ukoliko se to hitno ne popravi neće dobro završiti. Ilustracija jeste nezadovoljstvo Džaferovića što se ne provodi ono što su on ili njihovi podanici poduzimali u svetu. Ni jedna od tih odluka neće dobiti saglasnost Predsedništva, ni Saveta ministara ni Parlamenta BiH“, kazao je Dodik.

Naveo je kako institucije funkcionišu onako kako „smo mi to predvideli odlukama Narodne skupštine“ te da niko ne može osporiti da Predsedništvo radi.

„To da li mi donosimo odluke koje neko želi, a sakriva se iza nefunkcionisanja, to je nešto drugo. Šta je funkcionisanje? Dođi ovde i glasaj onako kako Bošnjaci žele. To neće se desiti“, kazao je.

Smatra da je dolazak Mišela relaksacija odnosa sa EU te da je on bio veoma „realan“ za razliku od „arogantnih diplomata koji nama žele obrisati pod“.

BONUS VIDEO: Šta Dodik očekuje od Beograda

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Pratite nas na Google News

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar