Premijer Mađarske Viktor Orban popustio je i složio se sa planovima EU da se Ukrajini obezbedi 50 milijardi evra pomoći - iako se danima unazad oštro protivio tome. Čak, Orban je uslovljavao EU, ali sudeći prema prvim saznanjima iz Brisela, dobio je - ništa.
U četvrtak pre podne postignut je dogovor o finansijskoj pomoći Ukrajini od 50 milijardi evra, što su podržali svih 27 lidera EU. To znači da je Orban takođe pristao na ovaj dogovor, ali kako navodi britanski Gardijan, za uzvrat nije dobio ništa.
“Dobio je ništa”, rekao je jedan diplomata sa kojim su razgovarali novinari Gardijana, dok je drugi dodao: “Orban više nije imao opcija”.
Orban se, za sada, nije oglašavao ni u Briselu ni na društvenim mrežama.
Prema navodima istog lista, Orban je veče uoči sastanka na kom je doneta doluka imao razgovore sa nekoliko EU lidera. Ključna petorka koja ubedila Orbana da popusti su predsednik Saveta EU Šarl Mišel, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen i lideri Francuske, Nemačke i Italije.
Sastanak je zatim proširen na druge lidere, uključujući holandskog premijera Marka Rutea, poljskog premijera Donalda Tuska i belgijskog premijera Aleksandra De Krua.
Na pitanje da li je neko od lidera pretio mađarskom lideru reperkusijama, s obzirom da se prethodnih dana pominjala opcija da Mađarskoj bude oduzeto glasačko pravo u EU, a govorilo se i o sabotaži mađarske ekonomije, diplomatski izvor Gardijana rekao da se to nije dogodilo.
“Mislim da nisu morali da upućuju veliku pretnju, ali poslednjih nekoliko nedelja pokazalo je veliko jedinstvo među 26 lidera EU. Tako da ne mislim da je najveći preteći gest koji je napravljen tokom vikenda (sabotiranje privrede) imalo smisla. Ali bilo je jasno da je Orban veoma sam”, navodi.
Izvori kažu da su imali utisak da je Orban “jutros znao da je utakmica završena”.
„Nije bio ljut ili nešto slično, ali je već znao“, rekao je insajder.
Mađarska je bila jedina članica EU koja protivila paketu pomoći za Ukrajinu, a Orban je u decembru već jednom blokirao pomoć za Ukrajinu.
Nakon blokiranja paketa u decembru, Mađarska je iznela nekoliko scenarija prema kojima je rekla da će razmotriti ukidanje veta. Jedan je uključivao podelu 50 milijardi evra u četiri odvojena paketa od 12,5 milijardi evra o kojima će se jednoglasno dogovoriti svake godine. To bi dalo članicama, pa i samoj Mađarskoj, šansu da iskoriste svoj veto na godišnjem nivou.
Drugi je bio da se usaglasi finansiranje, ali se revidira svake godine, bez prava veta.
Diplomata EU je rekao da će paket koji je danas dogovoren uključivati godišnje rasprave i moguću reviziju za dve godine.
Tema sastanka u Briselu bila je revizija dugoročnog budžeta EU za period od 2024. do 2027 godine, uključujući i podršku Ukrajini od 50 milijardi evra, odnosno planirano je da se u tom periodu pokriju potrebe Ukrajine sa 33 milijardi evra u kreditima i 17 milijardi evra u grantovima.
Kako bi delimično udovoljili Orbanovim zahtevima, lideri su predložili da se održavaju debate na godišnjem nivou o tome kako Ukrajina troši pomoć EU, ali neće dati Mađarskoj pravo da uloži veto na novac, navodi se u nacrtu predloga za sastanak.
Fajnenšel tajms je ranije objavio da EU planira da sabotira mađarsku ekonomiju, ako Budimpešta blokira novu isporuku finansijske pomoći Ukrajini.
Tokom današnjeg dana očekuje se i sastanak Orbana i njegovog švedskog kolege Ulfa Kristersona, ali, kako prenose mediji, bez osvrta na mađarsku ratifikaciju Švedske u NATO.
Međutim, podrazumeva se da bi teme za diskusiju podrazumevale ugovaranje vremena za Kristersonovu posetu Budimpešti nakon što ga je Orban pozvao nakon što je turski parlament dao zeleno svetlo za pristupanje Švedske NATO-u.
Mađarska je trenutno poslednja zemlja članica alijanse koja je ratifikovala Švedsku.