Ruski general Sergej Surovikin, poznatiji pod nadimkom "general Armagedon", više nije na čelu Vazdušno-kosmičkih snaga Ruske Federacije. O sudbini Surovinikina nagađalo se nakon pokušaja puča Jevgenija Prigožina i Vagnera, obzirom da su u javnost procurili dokazi da je bio dobro obavešten o tome.
Naime, ruski mediji su objavili da im je iz izvora bliskih ruskoj odbrani potvrđena informacija o smeni Surovikina. Kako je saopšteno, Surovikin je razrešen dužnosti, dok je general-pukovnik Viktor Afzalov, načelnik Glavnog štaba Vazduhoplovstva, privremeno vršilac dužnosti glavnog komandanta Vazduhoplovstva.
Ovo razrešenje dolazi kao posledica prijateljstva sa Prigožinom. Naime, od početka Prigožinovog marša ka Moskvi, postalo je jasno da je Surovikin upleo prste u nju.
Ipak, „general Amargedon“ pokušao je to da sakrije. Kako se pobuna odvijala, general Surovikin, š pojavio se u video snimku koji izgleda pomalo razbarušen i apelovao na šefa Vagnera da zaustavi svoju pobunu.
„Prešli smo dug put, pozivam vas da prestanete, poslušate volju predsednika, rešite sve probleme mirnim putem“, rekao je u trenutku kada su snage Vagnera zauzele ruske gradove Rostov i Voronjež i krenule u marš ka Moskvi.
To je sve začudilo, jer je uveliko bilo poznato da je Surovikin bio u dobrim odnosima sa Prigožinom, koji je izrazio svoje divljenje generalu.
Da je reč o pokušaju „prevare“ javnosti, postalo je jasno nakon što je CNN objavio poverljive dokumente koji su otkrili da je Surovikin bio tajni VIP član privatne vojne kompanije Vagner, objavio je taj medij.
Dokumenti su pokazali i da je Surovikin imao lični registarski broj u Vagneru, kao i još najmanje 30 visokih ruskih vojnih i obaveštajnih zvaničnika.
Od tog momenta, Surovikina više niko nije video. U javnosti je počelo da se spekuliše o tome da je odveden u ozloglašen moskovski zatvor Lefortovo na ispitivanje. Kako se spekuliše, Lefortovo je „prebivalište“ mnogim neprijateljima Putina, a metode ispitivanja, pa i sam zatvor izazivaju jezu.
Tada je navođeno i da bi mogao da se suoči sa optužbom za izdaju i kaznom od 20 godina zatvora.
Inače, ovaj zatvor jesSmatran simbolom državne kontrole nad ruskim narodom, i njemu, iako je pritvorski centar – zatvorenike drže godinu dana ili više.
Istražno odeljenje FSB-a nalazi se u susednom bloku, olakšavajući službenicima pristup zatvorenicima.
Iako još sa sigurnošću ne znamo koliku je ulogu imao Surovikin, više je nego evidentno da je imao dobar razlog da je prihvati.
Naime, Surovikin i Prigožin imaju zajedničke neprijatelje – ruskog ministra odbrane Sergeja Šojgua i čoveka koji sada sedi u fotelji koja je pripadala „Amargedonu“, šefa ruskih oružanih snaga Valerija Gerasimova.
Takođe, njih dvojica su više puta jedan drugome čuvala leđa. Na primer, Prigožin je oštro kritikovao odluku da se Surovikin smenu sa mesta šefa ruskih oružanih snaga u Ukrajini, nakon što je tu funkciju obavljao svega tri meseca i da na nju dođe Gerasimov.
Simptomatično, tu odluku je u januaru ove godine doneo niko drugi do Šojgu. Da poniženje bude veće, Surovikin je postavljen na mesto njegovog zamenika.
Inače, o sukobima struja unutar Kremlja spekulisalo se od samog početka invazije – a sada je i postalo jasno da oni i te kako postoje. I što je najvažnije, događaji iz prethodnih dana pokazali su koja struja uživa veće poverenje Putina.
BONUS VIDEO Ukrajina napala ruski brod