Nedavno je Tužilaštvo Bosne i Hercegovine podiglo optužnicu protiv 11 osoba zbog zločina u nekadašnjoj Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu 3. maja kada je stradalo između šest i devet osoba prema tvrdnjama zvaničnika. Ipak, optužnice nema za stotine ubijenih civila.
Samo u periodu od 6. aprila kada je započela opsada Sarajeva pa do 3. maja i dešavanja u Dobrovoljačkoj ulici prema podacima Informaciono-dokumentacionog centra (IDC), samo na području općine Centar ubijeno je 435 osoba, civila.
Od tog broja prema nacionalnoj strukturi ubijeno je 286 Bošnjaka, 46 Hrvata i 77 osoba srpske nacionalnosti.
„Više su agresori granatama u općini Centar ubili ljudi, a ako ćemo detaljno i Srba nego što je ubijeno u koloni JNA. Iza ovih brojeva su ljudi i sve je dokumentovano. Mi smo radili popis žrtava, a broj je samo rezultat tog istraživanja. Dakle ovde se radi o detaljnom istraživanju koje je trajalo deset godina na temu ‘ljudski gubici u BiH od 1992. do 1995.’. To je objavljeno u mojoj knjizi ‘Bosanska knjiga mrtvih'“, kazao nam je direktor IDC-a Mirsad Tokača.
U spomenutom periodu, dakle do 3. maja, na teritoriji BiH ubijeno je 2.081 osoba, od toga 1.587 civila i 494 vojnika.
Za većinu tih žrtava, koje su stradale na samom početku opsade Sarajeva, ali i agresije na BiH, nema optužnica niti je iko ikada odgovarao za granatiranja i ubistva.
***
Bonus video: 30 godina od početka opsade Sarajeva tokom rata u BiH
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: