Zene Avganistan
Žene u Avganistanu Foto:EPA/S. SABAWOON

Parvna Malik, devetogodišnja devojčica tamnih očiju i rumenih obraza, kikoće se sa svojim drugaricama dok preskaču lastiš na prašnjavom drumu. Igra se završava i smeh sa njenog lica nestaje. Nakon igre, vraća se u malu koliba prljavih zidova, jer je tamo ne čeka roditeljska ljubav - prodata je starcu koju ju je oženio.

Pročitajte još:

On ima 55 godina, guste sede obrve i bradu, ali Parvina porodica rekla je za CNN da nije imala drugog izbora.

Četiri godine živeli su u avganistanskom kampu za raseljena lica u severozapadnoj provinciji Badgis, preživljavajući od humanitarne pomoći i nekoliko dolara dnevno koje su zarađivali radeći najrazličitije poslove. Ali život je postao teži otkako su talibani preuzeli vlast u Avganistanu 15. avgusta.

Kako međunarodna pomoć prestaje i ekonomija zemlje propada, oni nisu u mogućnosti da priušte osnovne potrepštine poput hrane. Njen otac je već prodao njenu 12-godišnju sestru pre nekoliko meseci.

Parvana je jedna od mnogih avganistanskih devojčica koje su prodate nakon što je humanitarna kriza počela da se produbljuje. Glad je naterala porodice da donesu teške odluke.

„Iz dana u dan raste broj porodica koje prodaju svoju decu“, rekao je Mohamed Najem Nazem, aktivista za ljudska prava u Badghišu.

Vojna baza Ramštajn u Nemačkoj Foto: AP Photo/Matthias Schrader

Nemoguć izbor

Abdul Malik, Parvanin otac, ne može da spava noću. Uoči prodaje, rekao je da je bio „slomljen“ zbog krivice, stida i brige. Pokušao je da izbegne prodaju, otputovao je u glavni grad provincije Kala e Nav da bi bezuspešno tražio posao, čak je pozajmio „mnogo novca“ od rođaka, a njegova žena je počela je da moli druge stanovnika kampa za hranu. Ali problem je bio nerešiv.

„Mi smo osmočlana porodica, nije bilo drugog rešenja“, rekao je.

Novac od Parvanine prodaje nahraniće porodicu za nekoliko meseci, a onda će morati da se pronađe novo rešenje.

Parvana je rekla kako se nadala da će promeniti mišljenje svojih roditelja, sanjala je o tome da postane učiteljica i ne želela da odustane od svog obrazovanja. Ali njene molbe su bile uzaludne. Dana 24. oktobra, kupac Korban stigao je u njenu kuću i doneo ovce u vrednosti od 2.000 dolara i još nešto novca njenom ocu.

Korban nije opisao prodaju kao brak, rekao je da već ima ženu koja će se brinuti o Parvani kao da je jedno od njihove dece.

Kabul deca u sklonistu
Foto: EPA-EFE/JAWED KARGAR

„Ona je bila ‘jeftina’, a njen otac je veoma siromašan i potreban mu je novac. Ona će raditi u mojoj kući. Neću je tući. Tretiraću je kao člana porodice “, rekao je Korban.

Parvana, obučena u crnu burku sakrila je lice i plakala dok je njen otac molio Korbana da brine o njoj.

Korban se složio, a zatim je uhvatio Parvaninu ruku i izveo je kroz vrata. Prava nije želela da pođe, ali su je odvukli do automobila koji je čekao i polako se udaljio.

Nije jedina

I Magul, 10-godišnja devojčica iz susedne provincije Ghor, svakog dana plače dok se sprema da bude prodata 70-godišnjem čoveku koji će izmiriti dugove njene porodice. Njeni roditelji su pozajmili 2.200 dolara od komšije, ali nemaju načina da vrate novac.

Kao i Korban, kupac je tvrdio da neće maltretirati Magul i da će ona samo pomagati oko kuvanja i čišćenja u njegovom domu.

„Stvarno ga ne želim. Ako me nateraju da odem, ubiću se. Ne želim da napustim roditelje”, rekla je Magul jecajući.

Slična situaciju proživljava i devetočlana porodica u provinciji Ghor koja prodaje dve ćerke od četiri i devet godina. Otac nema posao, kao i većina u kampu za raseljena lica, ali se suočava sa još jednim problemom, invaliditetom.

Avganistan zene
Žene u Avganistanu Foto:Tanjug/AP Photo/Rahmat Gul

Spreman je da proda devojke za po 1.100 dolara.

Zaiton, četvorogodišnjakinja, sa tankim šiškama i velikim smeđim očima, rekla je da zna zašto se to dešava.

„Zato što smo siromašna porodica i nemamo hranu za jelo”, rekla je.

Otkako su talibani preuzeli vlast, priče poput Parvane su sve češće. Iako je ženidba dece mlađe od 15 godina nezakonita u celoj zemlji, već godinama se praktikuje, posebno u ruralnijim delovima Avganistana. A dodatno se raširila nakon avgusta, zbog gladi i očaja koji su zavladali.

Više od polovine stanovništva suočava se sa akutnom nesigurnošću hrane, prema izveštaju Ujedinjenih nacija objavljenom ove nedelje. Sve vreme, cene hrane rastu, bankama ponestaje novca, a radnici ostaju neplaćeni.

Skoro 677.000 ljudi raseljeno je ove godine zbog borbi, saopštila je Kancelarija UN za koordinaciju humanitarnih poslova (UNOCHA). Mnogi od njih žive u šatorima i kolibama u kampovima za interno raseljenje poput Parvanine porodice.

Foto:EPA-EFE/STRINGER

Bez pristupa kontracepciji ili uslugama reproduktivnog zdravlja, skoro deset odsto avganistanskih devojčica uzrasta od 15 do 19 godina rađa se svake godine, prema Populacionom fondu UN (UNFPA).

Mnoge su premlade da bi mogle da pristanu na seks i suočavaju se sa komplikacijama na porođaju zbog nerazvijenog tela, a stope smrtnosti u trudnoći za devojčice uzrasta od 15 do 19 godina su dvostruko veće od stope od onih kod žena uzrasta od 20 do 24 godina.

BONUS VIDEO: Eksplozija u Avganistanu

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare