Dejvi Smit (72) iz Bristola u proteklih deset meseci uradio je 42 testa na koronavirus. Svi do jednog bili su pozitivni. Tokom svoje desetomesečne borbe protiv ovog nevidljivog neprijatelja čak sedam puta je bio u bolnici.
Kao i hiljade ljudi, Dejvi Smit se zarazio koronavirusom na početku prvog talasa u Velikoj Britaniji 2020. godine. Ipak, većina njih koja se zarazila, virus je iz svog tela „eliminisala“ posle najviše nekoliko nedelja, ali ne i Dejvi. Njegovo lečenje pretvorilo se višemesečno. Infekcija je trajala više od 290 dana ili skoro 10 meseci. Ovo je do sada najduže zabeležena aktivna infekcija koronavirusom.
„Zdravstvena slika mi je nekoliko puta bila baš loša, bio sam pred vratima smrti. Supruga je pet puta počela sa organizacijom moje sahrane“, rekao je.
U intervjuu za Gardijan u kojem je prvi put otkrio svoje mučno i retko iskustvo, u šali je dodao je više puta pozivao sve sa kojima nije u dobrim odnosima kako bi se pomirli.
„Voleo bih da sam sada držao jezik za zubima“, našalio se.
BBCBreakfast: "Here comes the miracle man”
72 year old Dave Smith had Covid for nearly 300 days – the longest recorded case in the world. He speaks to #BBCBreakfast about his nightmare year and being studied by Bristol University.
… pic.twitter.com/CYnthqVSbi— Patrick Kolipson (@PKT_develop) June 24, 2021
Dejvi, penzionisani instruktor vožnje, na kraju je uspešno izlečen koktelom antitela koji je razvio Regeneron i koji je korišćen tokom lečenja Donalda Trampa. Sadrži dva antitela, kazirivimab i imdevimab, koja se vezuju za različita mesta na proteinu spirale koronavirusa, onemogućujući mu da zarazi nove ćelije.
Ed Moran, savetnik za zarazne bolesti u britanskom NHS trustu, rekao je ovakvi slučajevi poput Dejvijevog nisu česti.
Man tests positive for Covid for 305 days in longest recorded case https://t.co/cB5kUCctPD
— The Independent (@Independent) June 24, 2021
„Verovatno ih nema više od nekoliko po bolnici. Radi se o povraćajno-remitentnovom tipu koronavirusa“, rekao je.
„Znamo da ovi pacijenti imaju slične mutacije onima koje su viđene kod novih varijanti. To je teoretski rizik, ali definitivno postoji, zbog čega ne mislimo da može da se previdi efikasnost terapija kod svih pacijenata“, dodao je.
Poput njega, većina ljudi kojima se infekcija stalno vraća ima nizak nivo antitela koja neutrališu virus, bilo zbog nedavnog lečenja raka krvi ili naslednog stanja zbog kojeg ćelije koje proizvode antitela nisu u potpunosti u funkciji.
Imao i rak
Dejvi je primio hemoterapiju za lečenje leukemije 2019. godine, te ga je ovaj virus dodatno umrtvio.
Britanya'nın Bristol şehrinde yaşayan 72 yaşındaki Dave Smith'in Covid-19'la mücadelesi herkesten uzun sürdü. Smith, 290 gün boyunca enfekte kalarak, bugüne kadar kaydedilen en uzun süreli pozitif test sonucunu aldı. via @t24comtr pic.twitter.com/xnCbgg4IIv
— Vaziyet (@vaziyetcomtr) June 24, 2021
„Potpuno sam bio iscrpljen i izgubio sam osećaj mirisa, koji se još uvek nije vratio“, rekao je Dejvi.
Tokom prvog zaražavanja je poslat kući nakon što je primio antibiotike, ali se i dalje osećao loše i nije mogao da napusti kuću. Ponovo je primljen u bolnicu u julu jer je bio jako slab. Test na koronavirus ponovo je bio pozitivan, a prvobitna pretpostavka je bila da je ponovo zaražen, ali genetsko sekvenciranje virusa sugerisalo je da se radi o istoj infekciji.
Tada su u istraživači Univerziteta u Bristolu uspeli da ispitaju ovu pojavu.
„Ovo je dokazalo da se zaista radi o prvoj infekciji, i da to nisu bili ostaci komadića RNK koji su uticali na rezultat testa“, rekao je jedan od istraživača.
Nije mogao da ustane iz kreveta
Uprkos tome što je infekcija bujala, njegovo zdravlje se poboljšavalo, a potom nepredvidivo pogoršalo. Nije mogao da izađe iz kuće, zavisio je od dostave iz supermarketa. Imao je slab apetit i oslabio je desetak kilograma.
„U jednom trenutku bio sam prikovan za krevet dva ili tri meseca. Moja supruga je morala da me kupa i brije u krevetu, jer jednostavno nisam mogao da ustanem. Ponekad sam pomislio, voleo bih da me odvedu usred noći, jer jednostavno više ne mogu dalje. Došao sam do tačke na kojoj sam se više plašio života nego umiranja“, rekao je iskreno.
On je čak i naslućivao svoju smrt, te je dozvolio supruzi pristup papirima i šiframa bankovnih računa i pripremao svoje lične stvari za prodaju. U jednom trenutku je putem Skajpa kontaktirao svoju rodbinu na Novom Zelandu kako bi se oprostio, dok su ostali članovi porodice došli kod njega u posetu kako bi se lično oprostili od njega.
Preokret se dogodio kada su lekari odlučili da isprobaju na terapiju antitelima Regeneron. Zdravlje mu se nije poboljšalo odmah, ali osećao se jačim tokom sledećih nedelja, uspeo da napravi po nekoliko koraka, zatim sve više i više narednih dana, počeo je da se tušira bez pomoći, da se oblači, silazi niz stepenice.
„Zaista sam bio zadovoljan, jer sam prvi put posle nekoliko meseci svojoj ženi skuvao kafu. To je bio prvi put da sam mogao nešto da učinim za nju“, rekao je.
Pobedu nad koronom proslavio šampanjcem
Četrdeset pet dana od početka uzimanja leka, test na koronavirus bio je negativan.
„Otvorili smo flašu šampanjca koju smo imali u ormanu i popili je celu. Sve sam zvao i govorio im da sam negativan“, kazao je.
Od tada se Dejvi vraća normalnom životu.
„Nikada neću biti 100 odsto jer mi je korona uništila pluća, pa ostajem bez daha prilično brzo“, rekao je.
BONUS VIDEO:
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: