Foto:Kommersant Photo Agency / ddp USA / Profimedia; PATRICK PLEUL / AFP / Profimedia

Deset dana je trajala agonija Evrope, a naročito Nemačke. Rusija je potpuno obustavila protok gasa kroz ključni gasovod Severni tok 1, a razlog je prilično jednostavan - godišnje održavanje. Ipak, pojedine evropske zemlje koje predvodi Nemačka i dalje su zabrinute zbog činjenice da postoji opasnost da Rusija neće pustiti gas i kada se održavanje okonča - a proces je završen danas.

Prva prepreka ka otvaranju gasovoda bila je Simensova turbina, koja je poslata na remont u Kanadu.

Ova turbina transportuje ruski gas direktno do Nemačke, i to preko Baltičkog mora. Upravo je Nemačka urgirala kod Džastina Trudoa da isporuči pomenutu tribinu, jer je ona ključna za isporuku gasa.

Foto:EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Problem koji je u početku postojao odnosi se na sankcije koje je EU uvela Rusiji. Mnogi su ocenili da bi sređivanje turbine, a onda i njena isporuka u Rusiju označila kršenje sankcija.

Tu tezu zagovarale su i vlasti iz Kijeva.

Međutim, Evropska komisija je uvrdila da time neće biti prekršene sankcije EU, jer one ne obuhvataju opremu za transport gasa. Tako je i Trudo popustio, iako se u početku protivio, pa će turbina ipak stići do Moskve, zbog čega Ukrajina protestuje.

Ipak, Trudo je doneo odluku da remontovanu turbinu pošalje Rusiji, što su pozdravile tamošnje vlasti, ali ne i Kijev.

Ona je krenula avionom za Nemačku iz pogona za održavanje u Kanadi 19. jula, te se očekuje da će gasovod danas ponovo krenuti sa radom.

Foto: Handout / AFP / Profimedia, Sputnik/Alexey Nikolsky/Kremlin via REUTERS, JOHN MACDOUGALL / POOL

EK: Spremamo se na najgori scenario

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila je juče da je moguće da će Rusija potpuno prekinuti isporuku gasa u Evropu.

„Potpuni prekid dotoka gasa je verovatan scenario.  Moramo da budemo proaktivni. Moramo da se pripremimo za potencijalni potpuni prekid ruskog gasa. Spremamo se za najgore, a nadamo se najboljem“, rekla je predsednica EK.

Iz tog razloga, Evropska komisija objavila je planove za hitne slučajeve, čiji je cilj smanjenje potražnje gasa u Evropskoj uniji.

Fon der Lajen je još jednom istakla da Rusija koristi gas kao oružje i pozvala Evropu da se ujedini kako bi smanjila upotrebu gasa, ali i stvorila sigurnosnu mrežu za sve zemlje.

POGLEDAJTE JOŠ:

Šta čini plan EK?

Plan za vanredne situacije predlaže državama članicama da se uključe u dobrovoljne mere za smanjenje potrošnje.

Od svih zemalja članica EU traži se da smanje potražnju za gasom za 15 odsto između avgusta i aprila. Predlog takođe omogućava Briselu da pokrene hitnu proceduru koje zahteva obavezno smanjenje potražnje za gasom u celom bloku.

„Ovo je signal svim javnim organima, potrošačima, domaćinstvima, vlasnicima javnih zgrada, snabdevačima strujom i da sada moraju preduzeti vanredne i brze mere za uštedu gasa“, navodi se u predlogu.

Zemlje EU su u velikoj meri odgovorne za sopstvene energetske politike. Za predlog plana za vanredne situacije potrebno je odobrenje država članica pre nego što stupi na snagu.

Sada je sve na Vladimiru Putinu, koji donosi konačnu odluku – hoće li gas poteći kroz Severni tok 1.

BONUS VIDEO Tasić: Nemamo alternativu za gas, Rusija nam je trenutno jedini izvor

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram