Crnogorskoj opoziciji je za izglasavanje nepoverenja kabinetu premijera Zdravka Krivokapića u Skupštini dovoljan glas samo jednog poslanika vladajuće većine.
Od 81 poslanika u Skupštini opoziciju u parlamentu predstavlja 40 poslanika, a vlast 41.
Lider i poslanik Socijaldemokratske partije (SDP) Raško Konjević najavio je pre dva dana inicijativu za izglasavanje nepoverenja Vladi, koja je juče dobila podršku većine opozicionih partija. S druge strane, iz parlamentarne većine poručuju da kabinet Zdravka Krivokapića, uprkos manjkavostima, neće “rušiti” s bivšim režimom, pišu Vijesti.
”Vijesti” nezvanično saznaju da će inicijativa koju je najavio Konjević biti formalizovana narednih dana.
On se na taj korak odličio preko Tvitera i to nakon što je Vlada povukla iz skupštinske procedure set izmena zakona koje je dan ranije poslala parlamentu, a kojima je planirala postepeno ukidanje procentualnih budžetskih izdvajanja određenim institucijama.
”Odluke Vlade ne traju ni 24 sata, a ubeđuju nas u njihove analize, procene i ‘Maršalove planove’. Jednostavno – cirkus. Dosta je bilo. Vlada treba da se politički ‘sruši’ u Skupštini, shodno Ustavu”, poručio je čelnik SDP-a, dodajući da veruje da će Vlada “pasti”.
Direktor Centra za političku edukaciju, Dragiša Janjušević, ocenio je da je ovo očekivano nakon kraha pregovora vladajućih partija o rekonstrukciji Vlade. On, međutim, napominje da mu je interesantno zašto ta najava nije došla od najjače opozicione stranke – Demokratske partije socijalista (DPS), već od SDP-a.
”Logično je da takve inicijative dolaze od najjačih subjekata… SDP verovatno ovo radi smišljeno i tempira potez u sklopu kampanje za predstojeće lokalne izbore u Cetinju, Mojkovcu i Petnjici. Cilj je da se dodatno poentira i politički profitira”, ističe Janjušević za “Vijesti”.
Napominje da ostaje otvoreno pitanje da li će parlamentarna većina, uprkos brojnim međusobnim neslaganjima, ostati kompaktna i odbiti ovu inicijativu, ili će se pak naći neki poslanik koji će glasati za “obaranje” Vlade.
Iz vladajućeg Demokratskog fronta (DF) koji zahteva izbor nove vlade, juče su saopštili da njihovi poslanici neće izglasati nijednu inicijativu s DPS-om.
”Jedanput kad se izglasa nepoverenje ministru s DPS-om, drugi put kada se izglasa neki projekat s DPS-om, a sve pod firmom evropskog puta… DF-u neće biti dozvoljeno da s DPS-om glasa interpelacije – DF s vama (DPS-om) nikad ništa, sasvim sigurno”, poručio je u parlamentu poslanik DF-a, Predrag Bulatović.
Iz Demokrata su “Vijestima” saopštili da je njihov cilj da aktuelna Vlada opstane. “Preispitivanje poverenja Vladi jedan je od parlamentarnih instituta, i shodno tome predstavlja legitiman i očekivan zahtjev opozicije. Njihov posao po definiciji je da kritikuju i da pokušavaju da sruše vlast, dok je naš posao, kao parlamentarne većine koja stoji iza ove Vlade, da je sačuvamo. I mi ćemo to sigurno učiniti”, ističu oni.
Upitani očekuju li da najavljenu inicijativu opozicije podrži i neka vladajuća partija, iz Demokrata odgovaraju da ne žele da prejudiciraju odluke ostalih subjekata vlasti. O njihovom stavu kažu: “Kao što smo to radili od prvog dana njenog formiranja, tako ćemo i ovog puta podržati Vladu”.
Vicepremijer i lider Građanskog pokreta (GP) URA, Dritan Abazović, kazao je juče da najava provere poverenja Vladi više ima veze s predstojećim izborima na Cetinju, “nego li što je neka smišljena akcija”.
On je naveo da treba pronaći novi model vlasti ako parlamentarna većina ne funkcioniše.
”Naši stavovi su bili kristalno jasni. Dva meseca smo izgubili na priču o rekonstrukciji Vlade. Bili smo protiv rekonstrukcije onako kako su je zamislili DF i Demokrate. Bili smo za ekspertsku Vladu i ostali za to. Nakon dva meseca oni su nekako prihvatili da do rekonstrukcije ne može da dođe. Da li sada treba da izgubimo još dva meseca u nekim drugim inicijativama – ne znam”, saopštio je Abazović novinarima u Podgorici nakon konferencije.
Poslanik Pokreta za promjene (PzP), Branko Radulović, ocenio je da bi bilo suludo s bivšom vlašću glasati za “pad” Vlade.
”Posebno s kriminalnim strukturama i u situaciji u kojoj nisu obezbeđeni uslovi za slobodne izbore. Tačno je da je ovo Vlada s mnogo nedostataka… Verujem u dogovor parlamentarne većine na demokratskim principima. Potrebna nam je nova, uistinu jaka i reformska vlada”, rekao je on “Vijestima”.
DF bi narednih dana trebalo da organizuje pojedinačne sastanke sa svim partnerima iz vlasti, kako bi usaglasili rešenje u vezi sa njihovim predlogom o izboru nove vlade. Iz tog političkog saveza ranije su saopštili da “iskazuju zadovoljstvo” odgovorima koje su im koalicioni partneri dostavili u vezi njihovog predloga.
Lider i poslanik Demosa, Miodrag Lekić, kazao je da opozicija radi ono što misli da je potrebno, a da parlamentarna većina treba da pokaže da je, bez opozicione pomoći, zrela da nađe demokratske alternative kriznom političko-institucionalnom stanju države.
”Makar i dalje odgađali da politički otvore Pandorine kutije korupcionaških događaja iz prethodnog perioda – što zahteva EU – i tako dobiju ozbiljniji javni kredibilitet za druge inicijative, opozicija ima pravo da pokreće skupštinske inicijative, pa i ovu o kojoj je reč. Pošto taj postupak nije, koliko mi je poznato, u organizacionoj vezi s parlamentarnom većinom, treba ga i tretirati odvojeno. Ako eventualno jeste s nekim iz većine, to će se brzo i vidjeti. Sa svim posledicama”, navodi Lekić za “Vijesti”.
Lider i poslanik Prave Crne Gore, Marko Milačić, kazao je da veruje da nema nijednog poslanika vlasti koji bi glasao za “pad” Vlade, odnosno koji bi se, kako je naveo, upustio u avanturu izigravanja većinske volje građana Crne Gore.
”Previše je ozbiljnog i zahtevnog državnog posla pred nama, da bismo imali vremena za politička zamajavanja i dnevno-politička prepucavanja, a što je jedan od ciljeva ovakvih inicijativa. Ovo doživljavamo kao opoziciono dosađivanje – s ciljem prikupljanja jeftinih političkih poena – i kao deo predizborne kampanje”, kazao je on listu.
Prema Ustavu Crne Gore, predlog da se glasa o nepovjerenju Vladi može podnijeti najmanje 27 poslanika.
Ako Vlada dobije povjerenje u parlamentu, potpisnici predloga ne mogu podnijeti novi prije isteka roka od 90 dana.
BONUS VIDEO Prirodne lepote Crne Gore
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: