Epidemiološke mere u cilju prevencije širenja koronavirusa su pooštrene u Podgorici, Cetinju, Nikšiću, Ulcinju, Herceg Novom i Kotoru, gde je zabranjen rad ugostiteljskih objekata, saopštio je državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Crne Gore Borko Bajić. Crna Gora je na prvom mestu u regionu po broju hospitalizovanih (71) i aktivno obolelih (1.371) od COVID-19 na 100.000 stanovnika.
Granice prema državama regiona i dalje ostaju otvorene, iako je prema podacima Instituta za javno zdravlje (IJZ), broj obolelih i umrlih od COVID-19 konstantno u porastu, a 16. februara je i zvanično potvrđeno prisustvo novog soja koronavirusa u Crnoj Gori.
„IJZ jeste to predlagao (zatvaranje granica), ali nas to ne može zaštititi, i to nije uzrok ove velike transmisije, nije izazvalo ovoliku epidemiju“, kazao je direktor IJZ Igor Galić i dodao da je do transmisije došlo na lokalnom nivou, te da „sve zavisi od ponašanja građana“ i njihovog poštovanja epidemioloških mera.
Galić je dodao da će prvih vakcina, koje stižu večeras 17. februara, kao donacija Srbije, biti ukupno četiri hiljade doza, što znači da će se njima vakcinisati dve hiljade osoba.
Prema Nacionalnoj strategiji za imunizaciju, u prioritetnim grupama za vakcinaciju su štićenici domova za stare i institucija za lica sa težim poremećajem razvoja, osobe koje o njima brinu, te građani stariji od 80 godina.
Tokom 17. februara je u Crnoj Gori koronavirus potvrđen kod još 404 osobe, a a preminulo je šest pacijenata povezanih sa COVID-19.
Trenutno je 8.528 aktivnih slučajeva, najviše u Podgorici 3.140, Budvi 990 i Nikšiću 970.
Od početka epidemije preminulo je 916 osoba.
Crna Gora je na prvom mestu u regionu po broju hospitalizovanih (71) i aktivno obolelih (1371) od COVID-19 na 100 hiljada stanovnika.
Ima i najveću četrnaestodnevnu incidenciju (1.158) novih slučajeva infekcije koronavirusom na 100 hiljada stanovnika u poslednjih 14 dana.
Pratite nas i na društvenim mrežama: