korona u crnoj gori
Foto: EPA-EFE/BORIS PEJOVIĆ

Crna Gora je na prvom mestu u Evropi po broju obolelih od početka pandemije kovida-19 na 100.000 stanovnika. Prema podacima evropskih statističkih centara, Crna Gora ima stopu od 2.385,15 registrovanih slučajeva koronavirusa na 100.000 stanovnika.

Prema podacima evropskih statističkih centara, među prvih 10 od 45 evropskih zemalja sa najviše zaraženih nema nijedne druge države iz regiona.

Pročitajte još:

Prema podacima objavljenim 16. oktobra, Crna Gora ima stopu od 2.385,15 registrovanih slučajeva novog koronavirusa na 100.000 stanovnika, na drugom mestu je Jermenija, a na trećem Španija. Severna Makedonija je po broju do sada inficiranih na 100.000 stanovnika na 11. mestu, a Bosna i Hercegovina na 14. Kosovo je prema istim kriterijumima na 17, Albanija na 27, a Hrvatska na 28. mestu. Sledi Slovenija, koja je mesto iza Hrvatske, dok je Srbija na 30. poziciji sa 509.12 inficiranih na 100.000 stanovnika.

Kada je reč o stopi obolevanja u poslednjih sedam dana, najveći broj inficiranih na 100.000 stanovnika zabeležen je u Andori, pa u Češkoj, zatim Belgiji i Holandiji, dok je Crna Gora na petom mestu.

Crnogorski epidemiolog u penziji, profesor Novica Vujošević, ranije je za “Vijesti” ocenio da je Crna Gora lošije prošla u odnosu na druge zemlje, a da nema velikog opravdanja za to.

“S obzirom na stepen društvene organizovanosti, kvalitet medicinske službe i kadrovsku strukturu, nema opravdanja za ovoliki broj zaraženih”, rekao je on.

Foto: EPA-EFE/BORIS PEJOVIC

Od policijskog časa do masovnih okupljanja

U Crnoj Gori je tokom prvog talasa koronavirusa, koji je propraćen strogim merama Nacionalnog koordinacionog tela za zarazne bolesti (NKT), zabeleženo 324 slučajeva kovida. Tokom drugog talasa, koji traje od juna, dešavalo se da u jednom danu bude registrovano više inficiranih nego tokom čitavog prvog talasa koji je trajao oko dva i po meseca.

Iako vanredno stanje nije bilo proglašeno, u aprilu i maju na snazi su bile brojne restriktivne mere. Na primer, zabranjen je boravak više od jedne osobe na javnom mestu, “policijski čas” radnim danima počinjao je u 19, a vikendom od 13 i 11 časova, pa do pet sati ujutru narednog dana, ugostiteljski objekti nisu radili, parkovi i plaže bili su zaključani, zabranjena je bila poseta drugim domaćinstvima, međunarodni, međugradski i gradski prevoz, u automobilima nisu mogle da budu više od dve osobe… Crna Gora je bila korona free destinacija punih 42 dana, a virus je ponovo registrovan sredinom juna.

Nadležni tokom leta nisu donosili restriktivnije mere, osim u julu, kada je zbog povećane lokalne transmisije virusa u pojedinim opštinama na severu zabranjen rad ugostiteljskih objekata, odlazak u tuđa domaćinstva ili ograničen boravak više od dve osobe zajedno na otvorenom…

Nakon parlamentarnih izbora, održanih 30. avgusta, drastično je rastao broj inficiranih, usled masovnih okupljanja pristalica dotadašnje opozicije i vlasti. Čak i članovi NKT-a i drugih tela koje je osnovao NKT prisustvovali su takozvanim “patriotskim skupovima”, ili javno pozivali ljude da se okupljaju suprotno važećim merama.

Uprkos lošoj epidemiološkoj slici, tokom septembra nisu preduzimane restriktivne mere, već je NKT više puta upozoravao da se poštuju mere i naređivao inspekciji da kažnjava one koji ih krše. Tek krajem prošlog meseca, uveden je sistem semafora, prema kojem se restriktivne mere uvode u opštinama shodno kumulativnoj incidenciji, odnosno broju zaraženih u prethodnih 14 dana na 100.000 stanovnika, na period od dve sedmice.

Foto:EPA-EFE/BORIS PEJOVIC

U prvoj grupi su opštine sa manjom stopom zaraženih od 400 na 100.000 stanovnika, gde se nastavlja striktno poštovanje i kontrola važećih mera. Druga grupa podrazumijeva opštine u kojima je između 400 I 799 inficiranih na 100.000 stanovnika u prethodnih 14 dana, gdje se rad ugostiteljskih objekata ograničava do 22 sata, a za istim stolom mogu da sjede najviše dve osobe. U trećoj grupi nalaze se opštine koje su imale od 800 do 1.199 inficiranih na 100.000, a u kojima se zabranjuje rad ugostiteljskih objekata osim za goste hotela i okupljanje u objektima stanovanja licima koja nisu članovi istog domaćinstva. Osim ove dve mere, za četvrtu grupu u kojoj je stopa inficiranih veća od 1.200 važi i zabrana izlaska od 22 do 5 sati ujutro.

Još tri smrtna slučaja

Na pitanje televizije “Vijesti” da li smatra da su ljudi izgubili poverenje u Institut za javno zdravlje (IJZ) jer su selektivno osudili predizborne i postizborne skupove, direktor te institucije Boban Mugoša kazao je da su njihovi epidemiolozi konstantno upozoravali da se ne ide na javne skupove.

On je istakao da je kod infekcije novim koronavirusom najvažnija lična odgovornost.

Upitan da li razmatraju još neke restriktivne mere, Mugoša je rekao da zdravstveni sistem još dobro odgovara na epidemiološku situaciju i da je to merilo da li će se nešto pogoršavati.

Pojasnio je da se u Češkoj poziva njihov kadar da se vrati iz inostranstva, prave privremene bolnice, a da crnogorski zdravstveni sistem drži situaciju pod kontrolom.

Istakao je da se nada da nećemo imati skok inficiranih kao Hrvatska ili Slovenija.

Foto: EPA-EFE/BORIS PEJOVIĆ

U laboratorijama u Crnoj Gori juče je registrovano 74 novopozitivnih slučajeva, među 358 analiziranih uzoraka, a od petka popodne do juče u isto vreme preminula su još tri kovid pozitivna pacijenta.

Iz Podgorice je više od polovine novoinficiranih (44). Iz Bijelog Polja je osam novih slučajeva, Nikšića i Bara po pet, Kolašina četiri, Kotora i Mojkovca po dva, Pljevalja, Cetinja, Rožaja, Cetinja i Berana po jedan.

Pristiglo je i 182 rezultata iz Nemačke, među kojima su otkrivena 72 novopozitivna slučaja koji su uzorkovani 12. i 13. oktobra. Iz Podgorice je još 60 inficiranih, Cetinja osam, Ulcinja četiri.

Iz IJZ su kazali da se rezultati preostalih 212 uzoraka upućenih u Nemačku očekuju tokom jučerašnjeg dana i da će da budu uzeti u obzir prilikom računanja opštinskih stopa inficiranih, od kojih zavisi primjena restriktivnih mera.

Iz IJZ je saopšteno da su preminuli pacijenti iz Tivta, Bara i Rožaja, rođeni 1949, 1969. i 1963. godine, koji su liječeni u barskoj i beranskoj bolnici. Na bolničkom liječenju juče je bilo 292 pacijenata.

U KC-u je među hospitalizovanima 26 životno ugroženih pacijenata, nikšićkoj bolnici pet.

Strože mere u pet opština, verovatno i u Podgorici

Do pogoršanja epidemiološke situacije u prethodne dve sedmice došlo je u Budvi, Kolašinu, Ulcinju, na Cetinju i Žabljaku, pa će u tim opštinama od ponedeljka biti zatvoreni ugostiteljski objekti i zabranjeno okupljanje u objektima stanovanja licima koja nisu članovi zajedničkog porodičnog domaćinstva na 14 dana. U tim opštinama, shodno sistemu semafora, prelazi se i na onlajn nastavu.

Sinoć je bilo neizvesno da li će se tim opštinama pridružiti i Podgorica, u kojoj je kumulativna incidencija juče popodne iznosila 792,7 na 100.000, a Mugoša je rekao da su velike šanse da se to i desi.

IJZ je saopšteno da će odluka o eventualnom pooštravanju mera u glavnom gradu biti donesena nakon statističke obrade još 212 uzoraka poslatih u Nemačku.

 

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram