Sudan protest
Demonstracije protiv državnog udara u Sudanu Foto:Tanjug/AP Photo/Marwan Ali

Sudanske snage bezbednosti ubile su danas četiri demonstranta i ranile nekoliko desetina u Omdurmanu, predgrađu Kartuma, saopštio je prodemokratski sindikat lekara, dok hiljade Sudanaca i dalje protestuje protiv oktobarskog vojnog puča.

Internet je blokiran pa su Sudanci, koji žive u inostranstvu, preko Fejsbuka ili Tvitera preneli poziv lekara svojim kolegama da hitno dođu kao ispomoć u bolnicu Arbain u Omdurmanu jer snage bezbednosti koriste bojevu municiju protiv demonstranata, preneo je AFP.

PROČITAJTE JOŠ:

Sudanske snage bezbednosti su prethodno ispalile suzavac na hiljade demonstranata koji su se okupili u znak protesta zbog oktobarskog vojnog udara.

Uprkos pooštrenim merama bezbednosti i blokadi mostova i puteva, demonstranti su marširali u Kartumu, udarajući u bubnjeve, noseći zastave Sudana uz skandiranje „Revolucija! Vojsci je mesto u kasarni“, javio je Asošijeted pres.

Demonstranti su gađali snage bezbednosti i oklopna policijska vozila koja su ispaljivala suzavac.

Pre protesta mobilni internet je blokiran, kao i tokom ranijih protesta od 25. oktobra, kada je izveden puč.

„Naš stav je jasan: Protivimo se bilo kakvim pregovorima, partnerstvu ili kompromisu“ sa vojskom, rekao je jedan od demonstranata. Istakao ju da su građani izašli na ulice kako bi srušili vojnu huntu sa vlasti i dobili demokratsku civilnu vladu.

Protesti su održani su i u drugim delovima zemlje, uključujući provincije Kasalu i Zapadni Darfur.

Vojska Sudana je pre više od dve godine smenila sa vlasti dugogodišnjeg autokratskog predsednika Omara Al-Bašira i tada je formirana vojno-civilna vlada premijera Abdalaha Hamdoka.

Potom je izveden drugi puč, 25. oktobra ove godine, a građani su izašli na masovne proteste, prvo protiv vojnog preuzimanja vlasti a onda i sporazuma o vraćanju premijera Abdalaha Hamdoka kojim je, po njihovom mišljenju, marginalizovan prokret ostvaren u toj državi.

Najmanje 47 ljudi je ubijeno, a stotine ih je ranjeno tokom protesta.

Bonus video: Protest u Boru 1812

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar