Anđelika je već slutila gde je njen nestali suprug Darvin, a zvanični snimci koji su završili na društvenim mrežama, samo su potvrdili njene sumnje. Gledajući snimak, kadar po kadar, primetila je svog supruga kako se rukuje sa cimerom. Iako je bio obrijan i na sebi imao samo beli šorts, bila je sigurna da je to Darvin, koga nije videla od njegovog hapšenja, pre 11 meseci. To je bio prvi dokaz da je prebačen u ozloglašeni zatvor u El Salvadoru, Centar za suzbijanje terorizma (CECOT), koji je u januaru otvorio predsednik zemlje, Najib Bukele, 74 kilometara jugoistočno od glavnog grada San Salvadora.
CECOT je postao simbol ozloglašenog „rata protiv bandi“ predsednika Bukelea, zahvaljujući kojem je privedeno najmanje 68.000 ljudi od početka kampanje u martu 2022. godine.
Prema dostupnim podacima, otkako je Bukeleova administracija na čelu države, zabeležen je drastičan pad ubistava, posebno u kvartovima koje su ranije kontrolisale bande.
Vlada El Salvadora kaže da CECOT može da drži do 40.000 zatvorenika, među kojima su uglavnom članovi dve rivalske bande – „Mara Salvatrucha“ (MS-13) i „Barrio 18“, čiji je rat doveo doprineo decenijskom teroru i krvoproliću u gradu. Takođe, vlada smatra da zatvorenici tog ozloglašenog nikada neće biti oslobođeni.
„Zatvorenici CECOT-a se nikada neće vratiti u zajednice. Za nas Cecot predstavlja najveći spomenik pravosuđu koji smo ikada izgradili. Nemamo šta da krijemo“, rekao je ministar pravde i javne bezbednosti Gustavo Vilatoro za BBC.
Prostor koji zatvorenik ima u zajedničkoj ćeliji i dalje je nepoznanica. Prema dostupnim planovima,
svaki zatvorenik ima svega pola metra kvadratnog „za sebe“, uprkos tome što Crveni krst preporučuje 3,4 metara kvadratnih po zatvoreniku u zajedničkoj ćeliji.
Nije jasno koliko se tačno zatvorenika trenutno nalazi u CECOT-u. Vlasti su do sada javno objavile samo dva transfera – po 2.000 zatvorenika.
U zatvoru nema prostora za rekreaciju napolju, niti su dozvoljene porodične posete. Pravila koja su potpuno u suprotnosti sa međunarodnim smernicama o pravima zatvorenika.
Malo se zna o tome kako se zatvorenici hrane i kako se o njima brinu. Nisu objavljeni planovi ili fotografije kuhinje, trpezarije ili ambulante.
Vlasti kažu da CECOT ima najsavremenije obezbeđenje – sisteme za skeniranje ulaza, ogromnu mrežu za nadzor i dobro opremljenu sobu za oružje.
„Čak ni El Čapo ne bi mogao da pobegne odatle“, rekao je policajac stacioniran u toj oblasti, misleći na ozloglašenog meksičkog narko-bosa, koji je poznat i po bekstavu iz zatvora.
Zatvorski kompleks ima oko 23 hektara, osam blokova sa po 32 ćelije.
Reč je o dva kompleta mrežastih ograda koje su u potpunosti elektrificirane, a dva armirano-betonska zida okružuju objekte. Obim spoljnog zida je 2,1 kilometar.
BBC je razgovarao sa desetinama rođaka zatvorenika, koji su rekli da su njihovi najmiliji odvedeni iz svojih domova bez naloga za hapšenje, a potom podvrgnuti onlajn saslušanjima zajedno sa desetinama drugih zatvorenika.
Na tim saslušanjima sudija bi odredio istražni zatvor, dok je tužilaštvo ispitivalo da li postoje dokazi za formalnu optužbu – proces koji može da traje mesecima, pa čak i godinama.
U majskom izveštaju nevladine organizacije za ljudska prava El Salvadora „Cristosal“, zaključeno je da je u prvoj godini rada desetine zatvorenika umrlo od posledica mučenja, uključujući premlaćivanje i nedostatak zdravstvene zaštite.
Vlada nije javno odgovorila na izveštaj. Međutim, državni komesar za ljudska prava Andres Guzman Kabaljero, ocenio je da je izveštaj „zabrinjavajući“.
„Uslovi u CECOT-u mogu da postanu nehumani i ponižavajući jer niko nema pristup tom zatvoru. Nikakvi advokati, nijedan ombudsman, čak ni mediji ne mogu da uđu i provere zatvorske uslove“, kaže bivša generalna inspektorka El Salvadora Zaira Navas.
Što se tiče Anđelike, koja je svog muža uočila na snimku, kaže da planira da dobije sve informacije o suprugovoj situaciji.
„Ne postoji drugi način nego da nastavim da kopam dublje…“, zaključila je ona.
BONUS VIDEO Kuća u Kanzas Sitiju u kojoj je ubijen petnaestogodišnji afroamerički dečak