Francuska je jedna od 20 zemalja u kojoj se vrše provere da li je žena devica, a povodom predloga da se zabrani takva praksa, javnost je podeljena. Dok neki aktivisti i Ujedinjeni narodi traže zabranu te "varvarske prakse", drugi upozoravaju da bi se položaj određenog broja muslimanki zbog toga mogao znatno pogoršati.
Prema navodima Svetske zdravstvene organizacije, provera nevinosti žene sprovodi se u najmanje 20 zemalja u svetu, a ponekad se ona vrši prinudno, pošto porodice, partneri ili potencijalni poslodavci koriste žene za procenu časti ili socijalne vrednosti.
U Evropi se, prema navodima SZO, testovi vrše u Belgiji, Holandiji, Velikoj Britaniji, Švedskoj i Španiji, prenose agencije.
U Francuskoj provera nevinosti najčešća praksa među muslimanima, kao i među pojedinim romskim porodicama koje traže dokaz da je devojka devica pre stupanja u brak.
Francuska ima najveći broj muslimana u Evropi, oko pet miliona, tj. 7 do 8 posto stanovništva.
Ujedinjene nacije upozorile su da su takvi testovi bolni, neprecizni i da predstavljaju kršenje ljudskih prava, ocenivši da za njih nema mesta u modernom društvu.
Ali, nisu svi saglasni s time, a neki sturčnjaci upozoravaju na neželjene posledice predložene zabrane provere nevinosti u Francuskoj, koja je deo šireg predloga zakona o islamskom separatizmu, koji će se pred parlamentom naći sledećeg meseca.
Prema nacrtu zakona, predsednik Emanuel Makron predlaže kaznu zatvora od jedne godine i 15.000 evra novčane kazne za lekare koji izdaju takve potvrde. Taj zakon treba da osnažiti sekularne vrednosti i borbu protiv islamskog separatizma koji, kako je upozorio Makron, preti da pregazi neke zajednice.
Kako objašnjavaju lekari, žene bi mogle da plaćaju prekomerne naknade za ilegalne testove ili rizikuju da se suoče s nasilnim ponašanjem članova porodice, bilo da je reč o partnerima ili budućoj rodbini s strane supruga, ako nemaju dokaz o svojoj nevinosti.
„Kažnjavanjem lekara zatvoriće se jedina vrata za pacijente, gde bi oni mogli da nađu pomoć i dobiju savet. To nesumnjivo promoviše crno tržište za dobijanje potvrde, što će sumnjive apoteke skupo naplatiti“, kaže ginekolog iz Pariza i glavni lekar u prihvatilištu za žrtve nasilja „Mezon de Fam“ Gada Hatem Gancer.
Pratite nas i na društvenim mrežama: