Oglas
Osnivač softverske kompanije Džon Mekafi koji je pronađen mrtav u svojoj zatvorskoj ćeliji u Barseloni, imao je vrlo buran život. pošto je nešto ranije š. Kako je saopšteno iz katalonskog ministarstva pravde, on je po svemu sudeći izvrsio samoubistvo, prenosi Rojters.
PROČITAJTE JOŠ:
Mekafi je pronađen mrtav u svojoj ćeliji dan nakon što je španski sud odobrio njegovo izručenje SAD gde je trebalo da se suočio sa optužbama za poresku prevaru. Mekafi, koji je uhapšen na aerodromu u Barseloni u oktobru prošle godine, tvrdio je da su optužbe protiv njega politički motivisane.
Ko je bio Džon Mekafi?
Rođen je u Velikoj Britaniji sredinom 40-ih, a tokom detinjstva sa roditeljima se preselio u Virždiniju. Njegov otac radio je kao saobraćajni policajac i bio je alkoholičar. Makafi je imao 15 godina kada mu se otac ubio. Kada je krenuo na fakultet i sam je počeo da pije kao i njegov otac.
Njegov prvi posao bilo je prodavanje časopisa od vrata do vrata, a kasnije je priznao da je na tome zgrnuo malo bogatstvo. Potom je krajem 60-ih počeo da radi u kompaniji koja je kodirala sisteme za provlačenje kartica.
Teške droge i alkohol
Problem je bio u tome što je u to vreme otkrio teške droge pa je danima odlazio na posao nadrogiran. Uglavnom je koristio LSD, a jednom mu je neko prodao drogu poznatu kao DMT. Wired piše da je Makafi povukao jednu liniju i nije osetio baš ništa. Odlučio je da pošmrka celu vrećicu, a potom je nastao haos. Potpuno se izbezumio, istrčao napolje iz kancelarije i sakrio se iza kante za smeće, prenosi Index.hr.
Tokom 70-ih se preselio u Silicijumsku dolinu. Radio je niz poslova u različitim tehnološkim kompanijama, među kojima je i NASA-in Institut za svemirske studije. Droge i alkohol i dalje su mu bili verni saputnici.
Tek se 1983. godine prvi put se otreznio. Radio je za kompaniju Omex kad je shvatio da je njegov dnevni režim šmrkanje kokaina na radnom stolu i ispijanje boce viskija pa je odlučio potražiti stručnu pomoć.
Tokom 80-ih radio je za Lockheed, a u to vreme računari su bili relativno nova pojava. Prvi virus pogodio je računare 1986. godine, a Mekafi je negde čitao o tim programima koji se infiltriraju u računare pa je odlučio osnovati svoju kompaniju i uzvratiti udarac.
Firma Mekafi Asosijets je do kraja 80-ih zarađivala pet miliona dolara godišnje, a njene antivirusne platforme koristile su neke od najvećih kompanija na svetu. Postalo mu je dosadno pa je 1994. odlučio da da ostavku i da proda svoj udeo u kompaniji za 100 miliona dolara.
Ekonomska kriza 2008. godine uticala je i na njega, a prema nekim izvešajima, njegovo se bogatstvo smanjilo sa 100 miliona na samo četiri miliona dolara. Tad je odlučio da proda svoju imovinu i preseli se u Belize, gde se želeo baviti antibioticima.
Priča o njemu i ubistvu Gregorija Faula mnogo je puta ispričana i verzija je bezbroj, ali mnogi i danas ne znaju zašto je zapravo Makafi 2012. morao pobeći iz Belizea.
Mekafi je glavni osumnjičeni za ubistvo 52-godišnjeg američkog imigranta, građevinskog radnika Gregorija Faula, koji je u 2012. upucan u svom domu u San Pedru u Belizeu. Dvojac je duže vreme bio u sukobu, a uoči ubistva je Faul protiv Mekafija podni i tužbu u kojoj ga je teretio za pucnjavu i divljačko ponašanje.
Faula je mrtvog pronašla njegova 39-godišnja kućna pomoćnica. Ležao je nepomičan u hodniku na spratu kuće, u lokvi krvi, prenosi Index.hr.
U njegovom domu nisu nađeni tragovi provale, ali su nestali njegov laptop i mobilni telefon. Na stepeništu kuće su pronađene čaure 9-milimetarskih metaka.
Nakon što su vlasti pokušale da ga privedu zbog ispitivanja, Mekafi je pobegao u Gvatemalu gde je uhapšen zbog nezakonitog ulaska u zemlju. Zbog problema sa srcem, iz Gvatemale je prebačen u SAD. Ubistvo Faula do danas nije rešeno.
Tada je policija otkrila da živi sa 17-godišnjakinjom i da u kući ima nekoliko komada oružja. On je nakon toga nestao u nepoznatom smeru i medijima bio nedostupan mesec dana.
Sud na Floridi je 2019. naložio Mekafiju da plati 25 miliona dolara odštete Faulovoj porodici što je on odbio navevši da u poslednjih 11 godina nije odgovorio ni na jednu od svih 37 tužbi. Magazin Vajerd čiji je novinar proveo šest meseci istražujući njegov život tvrdio je da Mekafi voli da igra ruski rulet sa napunjenim pištoljem, prenosi Gardijan.
Uhapšen je 2015. u Sjedinjenim Državama zbog vožnje pod uticajem droge i zatim se ponovno ne zna tačno šta se sa njim događalo. Pre dve godine pobegao je iz zemlje.
Odobrili izručenje
Vest o pronalasku njegovog tela stigla je svega nekoliko sati nakon što je Španija odobrila njegovo izručenje SAD-u. SAD ga traži zbog utaje poreza. Uhapšen je prošle godine u Španiji i od tad se nalazio u zatvoru.
Objava o njegovom hapšenju usledila je dan nakon što je američko državno tužilaštvo objavilo da je podignuta optužnica protiv Mekafija jer nije prijavio milione dolara prihoda od promocije kriptovaluta, konzultantskih usluga, konferencija i prava koja je prodao za snimanje dokumentarnog filma o njegovom životu.
Makafija su optuživali da nije plaćao porez između 2014. i 2018. godine, a prihodi su mu isplaćivani na bankovne račune i u kriptovaluti na imena drugih osoba kako bi izbegao da plati porez, prenosi Avaz.ba. Mekafi je takođe navodno skrivao imovinu, posebno nekretnine, jahtu i auto koje je kupio na tuđa imena.
Američke vlasti su putem Interpola izdale nalog za hapšenje i zatražile njegovo izručenje. Mekafi je u oktobru 2020. uhapšen u Španiji kada se spremao da se ukrca na avion za Tursku.
Poslednjih godina, Mekafi je više puta tvrdio da je žrtva zavere. Ali sud je utvrdio da „nema dokaza“ da je on gonjen iz političkih ili ideoloških razloga, navodi španski list El Pais, prenosi BBC.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: