Foto:AFP / AFP / Profimedia; Dursun Aydemir / Pool / AFP / Profimedia; Dursun Aydemir / Pool / AFP / Profimedia;

Nakon što je GERB, partija bivšeg premijera Bugarske Bojka Borisova vratila mandat koji im je dao predsednik Rumen Radev, a pobednik izbora Slavi Trifonov i njegova partija "Ima takav narod" (ITN) odustali od pokušaja da formiraju vlast, ovu zemlju samo jedan korak deli od novih izbora - trećih od početka godine. Bugarska socijalistička partija nada se da će dobiti priliku da uradi ono što GERB i ITN nisu mogli, ali analitičari im ne daju velike šanse.

Pročitatajte još:

GERB, očekivano, nije uspela da okupi koaliciju. Stranka bivšeg premijera na izborima je osvojila 63 poslanička mesta u parlamentu u kojem sedi 240 poslanika. Do većine ih je delila podrška još 58 poslanika, štop GERB ni u teoriji nije mogao da obezbedi. Svesni toga, nisu se previše ni trudili. Kandidat te partije za premijera Danijel Mitov vratio je predsedniku Radevu manadat 20. avgusta, pre bilo kakvog razgovora sa drugim partijama.

Prethodno, pobednik izbora koju su održani 11. jula ove godine, stranka ITN na čijem čelu je pevač i šoumen Slavi Trifonov, takođe je odustala.

Trifonov je četiri nedelje pokušavao da okupi potencijalne saveznike, ali nije uspeo. Iako je na izborima osvojio 24 odsto glasova, odnosno 65 poslaničkih mesta, Trifonov je potezima nakon izbora udaljio od sebe potencijalne koalicione partnere.

U pokušaju da formira vladu, pored Socijalističke partije računao je i na podršku „Demokratske Bugarske“ i „Ustani BG! Dolazimo“, dve relativno male antikorupcijske stranke koje su najuže povezane sa velikim uličnim protestima protiv mafije održanim prošlog leta. Pevač je potom optužio sve reformističke stranke za „izdaju“.

„Učinili smo sve što je u našoj moći i sve kompromise potrebne da ubedimo takozvane protestne stranke da podže vladu ITN-a. Ovo drugo se nije dogodilo zbog njihove izdaje“, objavio je Trifonov na Fejsbuku putem kojeg uglavnom komunicira sa javnošću.

Sporni kandidati za vladu

Problemi za Trifonova su počeli nekoliko sati nakon glasanja u julu. Dan nakon izbora, čak i pre nego što su objavljeni zvanični rezultati, njegova partija je najavila kandidate za vladu. On je za premijera nominovao Nikolaja Vasileva, političara sa iskustvom u dve prethodne vlade. Već do 15. jula odbacio je Vasileva i 30. jula izabrao drugog kandidata za premijera – Plamena Nikolova, koji radi kao menadžer u kompaniji za plivanje. Nikolov je jedan od poslanika ITN-a u sadašnjem parlamentu, ali javnosti je praktično nepoznat.

Bugarska, izbori
Slavi Trifonov Foto: Beta/There is Such People via AP

Još jedno njegovo rešenje pokazalo se kao sporno. Poslanik Momčil Ivanov bio je prisiljen da odustane od kandidature za ministra pravde kada su mediji objavili njegove objave sa društvenih mreža koje su mogle da se protumače kao kritika potencijalnim savezincima ITN-a za borbu protiv korupcije.

Stvari su se dodatno pogoršale kada je Petar Iliev, koji je bio nominovan za ministra unutrašnjih poslova i potpredsednika vlade, dao intervju.

Iliev, predavač na Univerzitetu u Sofiji i počasni konzul za Barbados, postao je meta medija nakon izveštaja da je navodno plagirao delove svoje knjige o bugarskom parlamentu i pitanja o njegovoj povezanosti sa Barbadosom, destinacijom za odmor poznatom po opuštenijem poreskom režimu.

Iliev je negirao bilo kakvu grešku, a odbio je da da odgovore na mnoga pitanja, tvrdeći da Barbados nije ofšor poresko utočište. Rekao je da stoji iza svake reči u knjizi i savetovao je voditelja da ispita majku i baku o njegovom integritetu. Ovaj intervju je izazvao talas negodovanja među potencijalnim partnerima ITN-a i političkim stručnjacima, prenosi Politiko.

Izbor Bugarska
Izbor Bugarska. Foto: EPA-EFE/VASSIL DONEV

Hristo Ivanov, jedan od lidera „Demokratske Bugarske“, opisao je predloženu vladu kao „najslabiju koju je Bugarska ikada videla“.

Do 16. avgusta sva tri potencijalna saveznika Trifonova izjavili su da neće podržati vladu ITN-a.

Poslednja šansa 

Kako ni GERB ni ITN nisu uspeli da oforme većinu, predsednik Radev sada može da izabere bilo koju od preostalih stranaka i poveri joj mandat, pre raspisivanja novih izbora. Georgi Svilenski, zamenik predsednika poslaničke grupe Bugarske socijalističke partije, rekao je da bi njegova stranka trebalo da dobije sledeći mandat.

Međutim, male su šanse da će formiranje vlade poći za rukom bilo kome, te će Radev morati da raspusti parlament, imenuje drugu tehničku vladu i raspiše nove izbore.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar