Borbeni avioni tipa MIG koje bi Ukrajina trebalo da dobije od pojednih članica NATO-a neće promeniti tok rata, tvrdi portparol Kremlja Dimitrij Peskov u prvoj zvaničnoj reakciji iz Kremlja na najave iz Varšave i Bratislave da će pomenute avione isporučiti Kijevu. Peskov je dodao i da će "naravno, sva ta oprema biti uništena".
„Snabdevanje Ukrajine borbenim avionima od strane NATO zemalja, uključujući Poljsku, povećava nivo njihove direktne umešanosti u sukob. Naravno, nabavka ove opreme, kao što smo više puta rekli, ne može uticati na ishod specijalne vojne operacije, ali može izazvati dodatne nevolje za samu Ukrajinu i ukrajinski narod“, rekao je Peskov.
Dodao je da „mu se čini da ni vojni eksperti ne misle da će isporuka ovih aviona značiti preokret na frontu“, već da je reč o načinu da pomenute zemlje „zbrinu staru, nepotrebnu opremu“, prenosi RIA Novosti.
Prethodno, poljski zvaničnici su objavili da će ta zemlja, inače članica NATO-a, isporučiti Ukrajini MIG-ove.
Prema rečima poljskog predsednika Andžeja Dude, iz Poljske u Ukrajinu stižu četiri borbena aviona MiG-29 tokom narednih dana.
„Bukvalno za nekoliko dana poslaćemo, koliko ja znam, četiri aviona u Ukrajinu koji su potpuno spremni za let. Ostali se pripremaju, servisiraju“, rekao je Duda na konferenciji za novinare i dodao da Poljska ima 10 do 20 aviona MiG-29, ali još nije doneta odluka da li će i ovi avioni biti isporučeni Ukrajini.
Ubrzo potom oglasio se poljski premijer Mateuš Moravjecki koji je potvrdio odluku Poljske da isporuči avone Kijevu, ali je dao drugačije rokove. Prema njegovim rečima, avioni bi mogli da stignu u Kijevu u roku od četiri do šest nedelja.
Prethodno, Poljska je poslala 14 nemačkih tenkova Leopard 2 u Ukrajinu.
Ubrzo nakon Poljska, još jedna članica NATO-a potvrdila je da poslati avione Kijevu.
Slovačka vlada objavila je da je donela odluku da isporuči 13 aviona MIG-29 Ukrajini. Slovački ministar odbrane Jaroslav Nad objavio je potom na Tviteru da će Slovačka kao kompenzaciju od EU za avione koje šalje u Ukrajinu dobiti 200 miliona evra i još 700 miliona vredno oružje iz SAD, ali nije definisao o kakvom je oružju reč.
Slovačka je svoju flotu MIG-ova, borbenih aviona sovjetske proizvodnje, prizemljila prošle godine zbog nedostatka rezervnih delova i stručnjaka koji bi radili na održavanju ovih aviona nakon što su ruski stručnjaci napustili Slovačku. Zbog toga je nadzor nad slovačkim nebom prošle godine preuzela Poljska i Češka, a kasnije se pridružila i Mađarska.
Odluka Slovačke i Poljske da isporuči avione Ukrajini prva je takva među zapadnim saveznicima. Ukrajina, a posebno prvi čovek Ukrajine Vladimir Zelenski, mesecima unazad traže od saveznika avione, ali do sada nije članica NATO-a nije dala pozitivan odgovor na taj zahtev.
Mišljenja na ovu temu su podeljena među NATO zemljama, pa su neke najavile da će „razmotriti slanje aviona Ukrajini“, dok su druge izričito protiv, poput Amerike i Nemačke, jer strahuju da bi to moglo da znači prelivanje rata van ukrajinske teritorije.
Iz tog razloga, Bela kuća je odluku Poljske komentarisala kao „suverenu odluku“ te zemlje, koja neće ohrabriti američkog predsednika Džoa Bajdena da pošalje svoje borbene avione F-16 u Ukrajinu.
„To ne menja našu računicu u odnosu na F-17. Ovo su suverene odluke koje svaka zemlja donosi za sebe. Mi poštujemo te suverene odluke“, rekao je Džon Kirbi, Bajdenov savetnik za nacionalnu bezbednost.
Bajden je u više navrata rekao da nema nameru da šalje borbene avione u Ukrajinu, ali tu opciju nije u potpunosti isključio.
VIDEO Ukrajinci u Bakhmutu prvi put upotrebili američku „pametnu bombu“