Baltičko more Foto: Mikkel Berg Pedersen / AFP / Profimedia

Finske vlasti saopštile su da su se ukrcale na tanker za naftu koji je plovio iz Rusije i preuzele kontrolu nad njim zbog sumnje da je u sredu izazvao kvar na podvodnom električnom kablu i tri internet kabla između Finske i Estonije.

Pripadnici obalske straže ukrcali su se na plovilo registrovano na Kukovim Ostrvima, koje su vlasti identifikovale kao „Eagle S“, preuzeli kontrolu nad njim u Baltičkom moru i preusmerili ga u finske vode, izjavio je zvaničnik obalske straže na konferenciji za medije.

„S naše strane istražujemo ozbiljnu sabotažu,“ rekao je Robin Lardot, šef Nacionalnog istražnog biroa (NBI) Finske, koji vodi agenciju u kojoj učestvuje više službi. „Prema našim saznanjima, štetu je izazvalo sidro broda koji je pod istragom,“ dodao je.

Finska carinska uprava saopštila je da je zaplenila teret broda i da se veruje da brod Eagle S pripada tzv. ruskoj „floti iz senke“ sastavljenoj od starih tankera koji služe zaobilaženju sankcija protiv prodaje ruske nafte. Vlade Finske i Estonije održaće vanredne sednice kasnije u četvrtak kako bi procenile situaciju, navedeno je u odvojenim saopštenjima.

Zemlje Baltičkog mora u stanju su visoke pripravnosti zbog mogućih sabotaža, nakon niza kvarova od 2022. godine na električnim i telekomunikacionim kablovima, kao i na gasovodima, iako je podmorska oprema podložna tehničkim kvarovima i nesrećama. Popravka interkonekcije Estlink 2 duge 170 kilometara trajaće mesecima, a kvar bi mogao izazvati poteškoće u snabdevanju električnom energijom tokom zime, saopštio je operator Fingrid.

Šteta na podvodnim instalacijama u Baltiku postala je toliko česta da je teško poverovati da je reč o pukim nesrećama ili lošim pomorskim veštinama, rekao je estonski ministar spoljnih poslova Margus Cahkna u saopštenju.

Pročitajte još:

„Moramo razumeti da je šteta na podmorskoj infrastrukturi postala sistemska i stoga je moramo smatrati napadima na naše vitalne strukture,“ izjavio je Cahkna. Kvar na Estlink 2 kapaciteta 658 megavata dogodio se u sredu u podne, ostavljajući da između dve zemlje funkcioniše samo Estlink 1 kapaciteta 358 megavata, objavio je Fingrid.

Dvanaest zapadnih zemalja 16. decembra saopštilo je da su dogovorile mere za „ometanje i odvraćanje“ tzv. ruske flote iz senke kako bi sprečile kršenje sankcija i povećale cenu ruskog rata u Ukrajini za Moskvu. „Moramo biti sposobni da sprečimo rizike koje predstavljaju brodovi u ruskoj floti iz senke,“ rekao je finski predsednik Aleksandar Stub u objavi na društvenoj mreži X u četvrtak.

Litvanski ministar spoljnih poslova Kestutis Budris rekao je da sve veći broj incidenata u Baltičkom moru treba poslužiti kao ozbiljno i hitno upozorenje NATO-u i Evropskoj uniji da značajno poboljšaju zaštitu podmorske infrastrukture u tom regionu. U međuvremenu, švedska policija istražuje prošlomesečni kvar na dva telekomunikaciona kabla u Baltičkom moru, za šta je nemački ministar odbrane Boris Pistorius rekao da pretpostavlja da je reč o sabotaži.

Finska i estonska policija i dalje procenjuju štetu nastalu prošle godine na gasovodu Balticconnector između dve zemlje, kao i na nekoliko telekomunikacionih kablova, navodeći da je verovatno prouzrokovana sidrom broda. Gasovodi Severni tok, kojima je gas iz Rusije kroz isto more isporučivan do Nemačke, razneti su 2022. godine, što Berlin još uvek istražuje.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar